Gönül oylarimiz DTP adaylarina

Aylardir ne ergenekon,ne orta dogu sorunlari ne ekonomik kriz,hic bir sorun secim gündeminden daha agir basmiyor.Gündemin en yakici konusu yerel secimler.
Sehir sokaklari rengarek bayraklar.Duvarlar,panolar aday resimleri,ve lider afisleriyle donaltilmis.

Tekci Tayip´in Türk irk temsili ay yildiz rozetli afisleri toplatilmis.Ama sadece kürdistanda,yoksa Türk illerindeki bu afisler panolari kirletmeye devam ediyor.Kürdistanda toplatilmasi Tayip´in tekci yüzünü gizleme oparasyonu.Tek,millet,tek vatan,tek bayrak zihniyetinin üstünü 29 Marta kadar gizlemedir.

Kürtler bir yandan Secim gündemine odaklanirken,Newroz hazirliklarida sürmektedir.Amed Newrozu ve diger illerdeki kütlamalar secim motivasyonu olacaktir.

Kürdistanda DTP kimi ilce belediyeleri kaybedebilir,ama basta iller olmak üzere bir cok yeni belediyeler de kazanacaktir.En büyük sürpriz ise türkiye metrepollerinde olabilir.Istanbul da en az iki üc belediye kazanabilir.Yine Kürtlerin yogun olarak yasadigi ak deniz cukurova ve ege bölgesinde ilce,belde hatta illerde kazanma sansi yüksektir.

Kürt sorunun gelecegini yakindan ilgilendiren bu secime salt kazanilacak koltuk sayisina göre bakilmamalidir.Kürtler icin bu secimler bir anlamiyla kaderini tayin etme refarandumudur.

Basindan takip ettigimiz kadariyla,Güney Kürdistan yönetimi,ABD ve Türkiye arasinda cözüm konusunda fikir alis verisi var.Türk cumhurbaskaninin irana gitmeden önce yaptigi aciklamalar ve yeni bir anayasa hazirlik tartismalari ve hukuki alt yapisi olmadigi halde Kürt dili ile ilgili atilan adimlar olasi bir cözümü tarif ediyor.

Devleti bu sürecte cözüme daha fazla zorlayacak faktör Kürtlerin tavri olacaktir.Yerel secimlerde alinacak yüzde altmis,yetmis oy Türk sisteminden kopus tercihi olarak anlasilacaktir.Yüzde altmis,yetmis Kürt,Türk´devletinin yereldeki,merkezdeki tüm kurumlarini red etmis sayilacaktir.Bu sonucta cözümü isteyen taraflarin elini dahada güclendirecektir.thumb582

MURAT KAYA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s