DTP Tevkifatı ve gösterilecek tavır

DTP Tevkifatı ve gösterilecek tavır
DTP Tevkifatı ve gösterilecek tavır

Türkler 14 Nisan’da, Başbuğ’un tehditkar konuşması eşliğinde pro-Kurd Parti DTP’yi hedef alan saldırılar eşliğinde geniş bir tevkif hareketi başlattı. Bu tevkifata karşı, Kürtler’in yetersiz reaksiyonu hariç, ne Türkler’den, ne AB’den ve ne de ABD’den bir ses çıkmadı. O AB ki demokrasi şampiyonluğunu kimseye kaptırmaz! O ABD ki “silahla Kürt Sorunu hal olmaz” der!

Saldırılar, Kürtler’in demokratik mücadele veren kesimine yönelmiyor mu? Evet! Ama Obama’nın cevabı hazır: “Biz NATO üyesi olan Türk Devleti’ne karşı her türlü saldırıda Türkler’i destekleriz” demiyor mu? Peki DTP programında “bağımsızlık var mı? Yok! O halde Türk Devleti vasıtası ile Kürtler de NATO üyesi değilmi? Öyledir! Eee Sn Obama, Sizi Kürd’e karşı bu ölüm govendine sevk eden sebep nedir? Türk’ün bunca tavize deymediğini sizden önce Bölge’de denetim sağlamaya çalışanlara sorun da öğrenin. Hem taviz verdikleriniz sadece Türkler mi? İran’a ne dersiniz? Daha geçen gün bir “gazeteci”nizi 8 yıl hapse mahkum eden İran rejimi sizi takıyor mu? Türkler’in de sizi takmadığını acı bir deneyle öğreneceğiniz günler uzak değil…

Öte yandan ABD’nin, belki de tarihinde ilk kez SİYASİ BİR PARTİ ALEYHİNE, Türk Devleti’ne istihbarat bilgileri vermesi de Obama dönemine rastlar. Bu satırlardan Amerikan aleytarlığı yaptığım anlaşılmasın. Benim ne böyle bir niyetim, ne de isteğim vardır. Ama kendisi de eziyet çekmiş bir toplum kesiminden, renkli ABD’li toplumun üyeliğinden gelen Obama bizi anlamalı, en aşağısından yanlış politikalarının ürünü olan anti-Kürt bir politika izlememeliydi. Onun tavsiyelerini tutan Türkler, kafkasya’da dengelerin bozulması ile sonuçlanacak kartlarını oynadılar. Şu anda, Al Azeriler’i, ver Ermeniler’i gibi bir durum söz konusudur. Obama yarın bu kez Afganistan’da ve Ortadoğu’da daha ağır tepkiler yaşanacağını görmeli. O göremezse bunu danışmanları sağlamalıdır. İki buçuk milyon Kürt Oyu almış halkın kalbindeki meşru bir partiyi yok etmekle NATO’yu mu kurtaracak Obama? Eğer NATO buna kalmışsa, “ört ki ölem” demeli..

Türk Devleti birden bire meşhur yalanları ile sahaya indi. DTP, Türk(iye) meclisi kurmuşmuş.. Telefon dinleme zabıtları ile bunun gibi konuları dökümanlar halinde ortaya koymuşlar. Bu arada saptamalarında PKK’nin bir anayasa hazırladığını, mahkemeler kurduğunu anlamışlar ve bununla ilgili belgeleri elde etmişlermiş.. DTP içindeki PKK İstanbul’da herkesi haraca kesmiş. Polis iki yıldan beridir bu oluşumu takip etmekteymiş. Hesaplar incelenmiş. Şimdi düğmeye basılmış vs vs..

Türk devlet yönetimi, ancak kendileri kadar salak olan bir kısım Kürd’ü kandırabilecekleri yemler ortaya atmakla yetinmemiş, TV’lerde malum uzmanları konuşturmak suretiyle konuyu saptırmanın bilimsel temellerini de atmaya çalışmaktadırlar. Şimdi biraz da bu yalanları açalım:

Telefon dinlemeleri Türk Devleti’nde rutin bir işlemdir. Her Kürd’ün, ama her Kürd’ün telefonunu dinleyen bir mekanizma kurduklarını siyasi gözlemciler iyi bilirler. Mesela, bu mekanizma; PKK, Kürdistan, silah, gerilla vs gibi bazı kelimelere duyarlıdır. Bunlar ve bunlar gibi kelimeler telafuz edildiğinde kendiliğinden kayda geçen bir cihazdan toplanan konuşmalar arşivlenir. Bunun dışında aynı mekanizma bazı seslerin frekanslarına ayarlıdır. Mesela benim sesim telefonda duyulduğunda mekanizma kendiliğinden harekete geçer ve konuşmaları kaydeder. Ben bundan dolayı dostlarla yaptığım konuşmalara çok dikkat ederim. Bu bakımdan Türk Devleti’nin James Bond’laşmasına gerek yoktur. Onlar her Kürd’ü dinlemektedirler.

DTP’nin hesaplarını inmceleme altına almalarına gelince, bu da oldukça gülünç bir hafiyelik işlemdir. Türkler’in bir “atasözleri” var, şöyle: “minareyi çalan kıfı hazırlar.” Evet Türkler de öyle. Amaç Kürtler’i siyasal mücadele süreci’nin dışında tutmak olduğuna göre, elbette bu eylemlerine kılıf da hazırlayacaklardır. Ne demeye çalışacaklar: “İşte ortaya çıkardık! DTP, PKK’nin gönderdiği paralarla faaliyetlerini yürütmektedir!” Nelerden medet umuyorlar, değil mi? Halbuki Kürdistan’da temel hakları için mücadele eden, şehitler veren, yarı aç yarı tok yaşamasına rağmen yılmayan bir halk var. Sadece Newroz’a katılan insanlarımızın birer Türk Lirası vermesi halinde bile 3 milyon lira toplanacağını bilmezler mi? Aslında Türk’ün Askerbaşı’na, devlet erkanının her birine cevap vermek için birer kitap yazmak gerekiyor..

Onlarınki yalan üstüne kurulu bir dünyadır. Dağdan gelip, bağdakini kovmaya çalışanların elinde yalandan başka hangi delil olabilir ki? Halkımızı hergünkü taramalarla zindanlara tıkan bu pislikler güruhu, AB’den, ABD’li Obama’dan destek aldığı müddetçe şımarıklığını tırmandıracaktır. İşte bu durumda Kürt Halkı’nın elinde sertleşmekten başka bir olanak kalmamıştır.

Bu konuda Ehmedê Qesrê ve arkadaşlarının tavrı doğrudur ve desteklenmelidir. Fakat önemli bir ek daha sunmak istiyorum: Sereke Kürdistani partiler, diplomatlardan, ulusal yönü ağır basan entellektüeller, harp gazileri ve gazetecilerden oluşan ciddi bir danışma grubunun oluşması için çağrıda bulunmalı, böylesine bir danışma grubunun vücut bulması için açık veya kapalı, ciddi çaba içinde olmalıdırlar. Unutulmasın, hiç bir bölgemiz saldırıdan vareste değildir. Her taraftan gelen bu baskıların göğüslenmesi için bilinçle harekete geçilmelidir.

Berxwedan Jîyane!

2009-04-20

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s