homeproject ücfretsiz yayinda

PARİS – Fransız fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand’ın küresel ısınmaya dikkat çeken belgesel filmi “Home” 126 ülkede ücretsiz olarak gösterime girdi. Dünyanın en büyük paylaşım sitesi YouTube da yaptığı bir açıklama ile filmi yayına koyduklarını bildirdi.

Luc Besson tarafından üretilen fotoğrafçı Yann Arthus-Bertrand’ın belgesel filmi “Home” (Ev) 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ücretsiz olarak 126 ülkede gösterime girdi. Filmin promosyonunu da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy üstlendi.

AYNI ANDA SİNEMADA, TV VE İNTERNETTE

Dünyanın en büyük paylaşım sitesi YouTube da yaptığı bir açıklama ile belgesel filmi yayına koyduklarını bildirdi. İlk kez izleyiciler bir filmi ücretsiz olarak, internette, sinema salonlarında, televizyon kanallarında ve dev ekranlarda tüm dünyada aynı anda izleyebilecek. YouTube açıklamasında, filmin 14 Haziran’a kadar http://www.youtube.com/homeproject adresi üzerinde Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Almanca, Rusça ve Portekizce yayında olacağını bildirdi.

Filmde olağanüstü görüntüler ve pedagojik yorumlar dikkat çekiyor. Sanat eleştirmenlerine göre ‘militan’ bir film. 2050 yılına kadar küresel ısınmadan dolayın 200 milyon kişinin mülteci durumuna düşeceği belirtiliyor.

Filmde çarpıcı güzellikteki yerler, tehlike altında cennetler ya da egoist çoğalmalar, bunun yanı sıra ihtiyaçtan fazlasını üretmek için özü yıkmaya çalışanlar tarafından inşa edilen gökdelenlere işaret ediliyor.

İNSAN İNSANIN KURDU

“Home” herşeyi başından itibaren ele alıyor: orijinal haliyle doğa, sonra Homo Sapiens ve şimdiki zaman; mavi gezegeni enine ve boyuna kırıp geçirmekle tanınan tüketici Homo Sapiens. Çıkan tespit şüpheye yer bırakmıyor: İnsan insanın kurdu ve özellikle de diğer canlılarla birlikte yaşadığı eve karşı.

Yönetmen Ushuaia’da güzel görüntülerden sonra, “dünyanın yanında şaşkın kaldığı tamamen modern bir totem olan” Dubai’yi gösteriyor, bu da tüm dünyanın paralarının nasıl kullanıldığına bir ışık tutuyor. Şanghay’da son 20 yılda inşa edilen 300 kule de bu örnekler arasında yer alıyor.

İYİMSER OLMAK İÇİN ÇOK GEÇ

Ardından Borneo ormanın yok olmasına yol açan palmiye yağı sanayisi gözler önüne serilirken, mayınların yarattığı doğa katliamları ve buzulların erimesi de filmde estetize edilmiş.

Yann Arthus-Bertrand dünyanın içinde bulunduğu durumu “bardağın yarısı dolu” şeklinde özetliyor, örneğin ormanların sadece yarısı kaldı. İnsanların irkileceğine, egoizme karşı dayanışmanın, “tedbir, anlayış ve paylaşım” olan üç değerin çekimlenmesine inanıyor. Ancak bugüne kadar alınan tedbirleri tek tek sarak filmin sonunda “İyimser olmak için çok geç” mesajını veriyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s