Aydar: Operasyonlar sürerse tehlikeli süreç başlar

thumb1155ZÜRİH – Kongra-Gel Başkanı Zübeyir Aydar, Kürt tarafının demokratik sürecin gelişmesi için attığı adımlara Türk devletinin operasyonlarla karşılık vermesi durumunda tehlikeli bir döneme girilebileceğini söyledi.

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen 400 aşkın kişinin katıldığı halk toplantısında konuşan Zübeyir Aydar, Kürt sorununun çözümü ile KCK tarafından ilan edilen çatışmasızlık kararını değerlendirdi.

Konuşmasında Aydar, “Bugüne kadar süren çatışma ortamının son bulması için Kürtler her zaman çözümü destekleyen taraf olmuştur. Ama bugüne kadar Kürtlerin tüm barış talepleri imha saldırılarıyla karşılık görmüştür. KCK’nin ilan ettiği çatışmasızlık kararına rağmen operasyonlara ağırlık verildi” dedi.

Türkiye’de Kürt sorununun çözümüne yönelik tartışmaları önemli bulduklarını, Kürtlerin, savaşın durması ve çözüm için diyaloga hazır olduklarını kaydeden Aydar, “Türk hükümeti sorunun muhatabının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olduğunu bilmelidir” diye konuştu.

PKK’nin defalarca tek taraflı ateşkes ilan ederek diyalog çağrısında bulunduğunu hatırlatan Aydar, ancak Türk hükümetinin her defasında bu çağrılara imha politikalarıyla karşılık vererek savaşta ısrarı sergilediğini vurguladı.

“Çatışmasızlık kararının uzatılması silahların susması için önemli bir adımdır” diyen Aydar Türkiye’yi yönetenlere aynı hatayı yapmama uyarısında bulundu ve “Türk hükümetinin bu çağrılara operasyonlarla cevap vermesi durumunda çözüm süreci çok tehlikeli bir sürece dönüşebilir” dedi.

Fransa’da Kürtlere yönelik baskınları da değerlendiren Aydar, “Fransa’da bazı Kürt siyasetçilerine yönelik baskın ve gözaltı terörünü kınıyoruz. Bu tutumun arkasında Avrupa’nın Kürtleri pazarlık konusu yaptığı ticari anlaşmalar var” dedi.

Aydar konuşmasının devamında önümüzdeki günlerde yeni bir atılım hamlesi başlatacaklarını söyledi. Aydar “Demokratik Konfederalizm ile Başkan Apo’ya ve Kürt kimliğine özgürlük şiarı ile yeni bir “Edi Bese” hamlesi başlatıyoruz” diye konuştu..

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s