Hasankeyf Girişimi: AKP hükümeti projeden vazgeçmeli!

AMED – Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerinin Ilısu Baraj projesinden kredi teminatlarını geri çekmesini “haklı mücadelenin büyük bir zaferi” olarak değerlendirdi. Girişim, AKP hükümetini projeden vazgeçtiklerini açıklamaya çağırdı.

Avrupalı finansörlerin Ilısu Baraj Projesi’nden desteklerini çekmesi ardından açıklamada bulunan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, “Avusturya, Almanya ve İsviçre hükümetleri IlIsu Barajı ve Hidroelektrik Projesi için Mart 2007’de kararlaştırdıkları kredi teminatını bugün duyurdukları bir kararla geri çektiler. Batili ülkelerin tarihinde ilk defa böylesi atılan bu adimi hiç şüphesiz Ilısu projesine karşı yıllardır yürütülen hakli mücadelenin bir zaferi olarak kabul etmek gerekir” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bilindiği gibi 2008 Aralık ayında Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetleri, vermeyi kabul ettikleri kredi teminatına bağlanan 153 maddelik sözlemse koşullarını Türkiye yerine getirmediği nedeniyle askıya alıp Türkiye hükümetine 180 günlük ek bir süre vermişlerdi. Temelde projenin sorunlu olması ve bahsi geçen 153 koşulla kabul edilir düzeye getirilememesi, Türkiye’nin imza koyduğu şartları yerine getirmemesi, bölgemiz, tüm Türkiye ve Avrupa’da artan protestolar ve bunun sonucunda oluşan büyük kamuoyu baskısı nedeniyle söz konusu hükümetler kredi teminatını askıya almak zorunda kalmışlardı. Koşulların yerine getirilip getirilmediğini izlemekle yükümlü uluslararası bir uzmanlar komitesi 2008 yılından sonra bu ilkbaharda da DSİ ve böylece hükümetin bu 153 şartı hiç de yerine getirmediğini tekrardan tespit etmesi önemli bir faktördü. Kısmen sosyal alanda bazı düzeltmeleri getirecek 153 koşulların DSİ tarafından yerine getirilmemesinin nedeni ne niyetin ne de kapasitenin olmayışındadır.”

Alınan kararı selamlayan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, “Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerin bu son kararını şüphesiz selamlıyoruz. Son dakikada büyük bir sosyal, kültür ve ekolojik felaket ve yıkımda aktif rol alınmasından geri adım attılar” diye belirtti.

Türk hükümetinin projeyi devam ettirecekleri yönündeki açıklamalarına dikkat çeken Girişim, “Ne kadar Çevre Bakanı Veysel Eroğlu sürekli iddia etse de Türkiye Hükümeti Ilısu barajını yapabilecek kadar yeterli mali donanıma ve Türkiye’deki şirketler teknik kapasiteye sahip değiller. Bu açıdan bugün duyurulan kararla Ilısu projesi en az bir kaç yıl geriye atılmış ve Türkiye’deki etkilenen insanlar ve sivil toplum kuruluşları kamuoyunu ve hükümeti ikna etmekte daha fazla mücadele zamanı kazanmıştır. Unutmayalım ki son iki-üç yılda kampanyalar daha düzenli ve yoğun gelişmeye başladı” ifadelerini kullandı.

AKP HÜKÜMETİ PROJEDEN VAZGEÇTİĞİNİ AÇIKLAMALI

Mücadelenin bitmediğini, aksine yeni başladığını kaydeden Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, şunları dile getirdi: “Hasankeyf ve Dicle Vadisinin Unesco Kültür ve Doğa Listesine alınması amaçlı başlatılan imza kampanyasına ülkemizin en önemli sanatçı ve yazarlar tarafından bile destekleniyor. Bu kampanya ile ayni zamanda bölgemiz nasıl bir kalkınma istediğini ortaya koymaktadır. Yine bu yil Türkiye’de barajlara karşı mücadele eden insanlar ortaklaşıp hareket ediyorlar. Hükümetimiz bu projeyi hemen gündemden düşürmeyeceği ihtimalini göz önünde tutarak bizim açımızdan asıl mücadele simdi başladığının da bilincindeyiz. Bunu biz hazırız!

Avrupalı hükümetlerin Ilısu projesinden geri çekilmesiyle Türkiye hükümeti bu barajı yapmakta meşruiyetini kaybediyor, kendi toplumuna bu konuda sunacağı argümanlar tamamen tükeniyordur.

Hükümetimiz açısından bugünden çıkması gereken en doğru sonuç, Türkiye yasalarına bile aykırı başlatılan bu projenin acilen durdurulmasıdır. AKP Hükümetini de bu projeden vazgeçtiğini açıklayarak, Hasankeyf ve Dicle havzasındaki kültürel ve doğal mirasın korunması ve geleceğe taşınmasına yönelik kalıcı bir proje hazırlamaya davet ediyoruz.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s