Yazar Kutsiye Bozoklar hayatını kaybetti

HABER MERKEZİ – Yazar Kutsiye Bozoklar hastalığı nedeniyle kaldırıldığı Ankara Başkent Hastanesi’nde bugün yaşama gözlerini yumdu.

Kaldırıldığı hastanede yoğun bakım ünitesine alınan Atılım Gazetesi yazarı Kutsiye Bozoklar, hayata gözlerini yumdu. Yazar, Atılım gazetesinde Işık Kutlu imzasıyla yazıyordu. Yazarın ölüm haberi Atılım gazetesi tarafından duyuruldu.

Atılım gazetesi Bozoklar’a ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Hastalığı nedeniyle 15 Haziran’da Ankara Başkent Hastanesi’ne kaldırılan Kutsiye Bozoklar, bugün aramızdan ayrıldı. Yoğun bakım ünitesinde kalan yazarımız, yaşamı boyunca yürüttüğü çetin ve direngen kavgalardan birini daha verdi. Ailesi, dostları ve yoldaşları onu yalnız bırakmadı. Geçirdiği hastalığın en amansız günlerinde dahi, yaşama sarılma çabası ve mücadelesiyle umut ve yaşam enerjisi oldu. Defalarca yaptığı gibi bir sürpriz yapıp aramıza neşeyle döneceği inancını hep koruduk. Ancak, bugün Işık’ımızı kaybettik.

Işık Kutlu, gazetemizin yazarı, edebiyat alanının usta bir kalemi olarak sürdürdüğü çalışmalarına ağır hastalığı nedeniyle ara vermek zorunda kalmıştı. Ama Işık’ın çalışma aşkını, iş disiplinini ve devrimci bir görev olarak ele aldığı yazarlığa tutkusunu bilenler olarak, bu ara verişin kaçınılamaz bir zorunluluk olduğunu da biliyorduk. Çünkü neredeyse yaşamının son 15 yılını, arka arkaya, üst üste gelen hastalıklarla boğuşarak geçiren Işık’ın, her hafta gönderdiği yazılarında, sessiz sedasız yaşadığı ağır fiziksel acıların tek bir zerresi, etkisi dahi yoktu. Hastalıklarını yazılarını geç göndermeye geçerli bir mazeret saymadığı gibi, olması gerekenden erken göndermeyi, iş disiplininin ve hastalığıyla mücadelenin bir çıtası saymıştır. O; kavganın kendisine yüklediği eylemi ve görevi, devrimci bilinçlerin ışığı, zor ve karanlık dönemlerin deneyimli, bilge yol göstericisi olarak, hep aynı inatla ve hep yerinde ve zamanında yerine getirmiştir.

Şimdi yine, 36 yıl önce bir polis kurşunuyla sırtından vurulup, ölsün diye kaderine terk edilen o genç kadın devrimcinin, Kutsiye’nin yaşam savaşının sesini, tılsımını duyuyoruz, dudaklarından dökülmekte zorlanan sözlerinde. Büyük bir acının sesi bu. Büyük bir inadın… Büyük bir hayatın… İnadına hayat demişti Kutsiye, 36 yıl önce ölümünü bekleyenlere. Aynı inatla 36 yıl boyunca gürül gürül hayat üretti, kendisi ve devrim için. Seni hiç unutmayacağız. Daima bizimle kalacaksın.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s