Aram, unutulmaz şarkıları eşliğinde toprağa veriliyor

Aram, unutulmaz şarkıları eşliğinde toprağa veriliyor ANF14:50 / 17 Auğustos 2009 BRÜKSEL – Atina’da hayatını kaybeden Kürt müziğinin duayeni Aram Tigran için Belçika’nın Başkenti Brüksel’in Jette semtindeki mezarlıkta tören yapıldı. Aram Tigran, unutulmaz şarkılar eşliğinde toprağa veriliyor.

Aram Tigran’ın cenazesi Ermeni Kilisesi’nde yapılan ayinden sonra konvoy halinde Jette mezarlığına getirildi. Binlerce kişinin katıldığı Jette mezarlığında tören düzenlendi. Tören Ermeni bir papazın Ozan Aram’ı anlatan Ermenice konuşması ile başladı.

Ardından, Ermenice ve Kürtçe bir konuşma yapan Aramın oğlu, Ermeni ve Kürt halkının başı sağ olsun diyerek, Kürt halkının ozanına sahip çıkmasından dolayı teşekkürlerini sundu.

Törende konuşan Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal ise, sözlerine başta ailesi olmak üzere Ermeni ve Kürt halkına başsağlığı diledi. “Ermeni ve Kürt halkı büyük bir ozanını kaybetti” diyen Kartal “Ozan Aram Kürt kültürüne büyük değerler katmıştır. Bununla kalmamış, Kürt Özgürlük Mücadelesine, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde büyük etkide bulunmuştur” şeklinde konuştu. Kartal ardından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın başsağlığı mesajını okudu.

Öcalan başsağlığı mesajında, “Başta ailesi olmak üzere tüm halkımıza ve Ermeni halkına baş sağlığı diliyorum. Aram Tigran Ortadoğu’nun bülbülüydü. Aram ayni zamanda şahsi bir ozanımdı. İlk Ankara’dayken radyodan sesini duydum. Aram Tigran’ı Ankara’da ilk dinlediğimde ‘Bu ses ölmemeli, hep özgür kalmalı” demiştim. O ses, beni Kürdistan’a götürdü. Bu sesler ölmez. Aram için öldü diyemem. Aram için şehit diyorum, ölümsüzleşti. Ona büyük şehit diyorum. Benim için Aram ölmemiştir” dedi.

‘SÖZ VERİYORUZ, SENİN ÖZLEMİN OLAN TOPRAKLARA GETİRECEĞİZ’

Remzi Kartal, Öcalan’ın başsağlığı mesajını okuması ardından sözlerini “onu hiçbir zaman unutmayacak, anısını yaşatacağız” diyerek tamamladı.

DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı ise yaptığı konuşmada, “Seni topraklarına getirmemize izin vermediler. Ama biz seni yüreklerimize gömdük. Ve söz veriyoruz, özlemin olan topraklara getireceğiz. Seni asla unutmayacağız” diyerek, ailesi ile Ermeni ve Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

O BİR BARIŞ İNSANIYDI

KNK adına konuşan Nizamettin Toğuç da “Büyük Ozan, Ortadoğu’nun bülbülü, uğurlar olsun sana” diyerek başladığı konuşmasına Aram’ın sanatında olduğu gibi, ölümünde de halkların kardeşliğini sergilediğini söyledi. Toğuç, “Sen şehidimizsin. Seni asla unutmayacağız” dedi. Toğuç ayrıca Tigran’dan bir anekdot da anlattı: “Mamosteye sormuşlar, ‘dünyanın hakimi olsan ne yaparsın.’ O da ‘ben dünyadaki bütün silahları eritip tambur yapardım’ demiş. O bir barış insanıydı.”

TEV Çand adına Ozan Şemdin’de bir konuşma yaptı. Ozan Şemdin “O Kürt sanatında bir ekoldu. O halkların kardeşliğinin köprüsüydü” diyerek Aram için hazırladığı Ermenice ve Kürtçe şiir okudu. Şemdin ardından, Aram’ın sesi ile ölümsüzleşen Feqiye Teyran’ın Ey dilbere şarkısını söyledi. Törende hazır bulunanlar şarkıya eşlik etti. Ardından törende hazır bulunan Kürt ozanlar, Aram’ın Kürtçe ve Ermenice bazı şarkılarını seslendirdi.

Daha sonra Aram’ın naaşı şarkılar eşliğinde kabrine doğru el üstünde yola çıkarıldı…

DEVAMI GELECEK…

FOTOĞRAFLAR: DURSUN AYDEMİR

ANF NEWS AGENCY

thumb1581

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s