Öcalan’ın savunmalarına ‘fiili sansür’

thumb1606Öcalan’ın savunmalarına ‘fiili sansür’ ANF12:42 / 21 Auğustos 2009 HABER MERKEZİ – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Aram Yayınlarından çıkan üç ciltlik savunmaları bir ayı aşkın bir süredir bekletiliyor. Aram Yayınları, bandrolleri alınamayan kitaplara “fiili sansür” uygulandığı tepkisinde bulundu.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın “Demokratik Toplum Manifestosu” dizisi olarak üç cilt halinde kitaplaştırılan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yazılmış savunmaları için yapılan bandrol başvurusuna henüz cevap verilmedi.

Aram Yayınları İmtiyaz Sahibi, “Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, bizim son kitabın bandrollerini 1 ayı aşkın süredir ne veriyor, ne vermeyeceğini söylüyor, ne de neden beklettiğini izah ediyor” diyerek tepki gösterdi.

“Son olarak bugün için bir cevap vereceklerini söylemişlerdi” diyen Aram Yayınları, “Ancak bugün de -daha önce 5 takım kitap teslim etmemize rağmen- 10 takım kitap daha istediler. Bandrollerin verilip verilmeyeceği konusunda ise hiç bir şey belirtmediler” açıklamasında bulundu.

Kendilerine kesin bir tarih verilmediğini söyleyen Aram Yayınları, “ Biz de bu taleplerini gerekçesiyle birlikte bize fakslamalarını söyledik. Yalnız tüm bu prosedürlerin bizi oyalama amaçlı yapıldığı düşünüyoruz. Ayrıca bu durumun-bekletmenin- ilgili yönetmelik ve mevzuatlara göre izahının yapılabileceğini de düşünmüyoruz” dedi.

“Açıkçası bu aşamada bize beklemekten ve taleplerini karşılamaktan başka yol bırakmadılar” diyen Aram Yayınları, kitaplara fiili sansür uygulandığını düşünüyor.

Öcalan’ın AİHM’e gönderdiği savunmaları “Demokratik Toplum Manifestosu” olarak Avrupa ve Türkiye’de Aram Yayınları’ndan çıktı. Üç kitapta toplanan savunma metinleri Türkiye’de 90 bin adet basılmıştı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s