Eurovision’a Kürtçe şarkı teklifi

Eurovision'a Kürtçe şarkı teklifi
Eurovision’a Kürtçe şarkı teklifi
07 Eylül 2009 Pazartesi 15:13
Yıllardır Türkiye’de olay olan Eurovision şarkı yarışmasını, bu yıl daha da renklendirecek bir öneri geldi.

Kalan Müzik Sahibi Hasan Saltık TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’e Eurovision’a Kürtçe bir parçayla gidilmesi teklifinde bulundu.

Kalan Müzik Sahibi Hasan Saltık, 2010 yılında Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleştirilecek 55. Eurovision şarkı yarışmasına Kürtçe bir parçayla gidilmesi yönünde öneride bulundu.

BÜYÜK BİR OLAY OLUR

Böyle bir adımın dünyada büyük yankı bulacağını öne süren Saltık, “Buradan TRT Genel Müdürü ibrahim Şahin’e çağrı yapıyorum: Şu anda Eurovision seçmeleri var. Bir Kürt sanatçının yarışmaya katılması büyük bir olay olur, müthiş puan toplar, ingilizce şarkıyla katılıyoruz, Kürtçe niye olmasın” dedi.

EN İYİ AYNUR TEMSİL EDER

Böyle bir yarışmada en iyi “Keçe Kurdan” albümüyle ses getiren Aynur Doğan’ın, Türkiye’yi temsil edebileceğine inandığını da dile getiren Saltık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynur, en iyi seslerden bir tanesi.Türkiye’de pek fazla yazılmıyor ama kızın dünyada konser vermediği yer kalmadı. Avrupa ve Amerika’da turneden yeni döndü. Geçenlerde italya’da Pavarotti’nin sürekli konser verdiği yüzyıllık salonda konser verdi. Avrupa’nın en iyi dergilerinde beş altı kez kapak oldu. Orada çok iyi tanınıyor. Bu imajından faydalanabiliriz. Ama illa da Aynur olsun demiyoruz. Bir başka isim de olabilir. Burada önemli olan Kürtçe bir parça ile yarışmaya gidilmesidir. Bence müthiş bir olay olur.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s