Diyarbakır’da Amedspor kuruluyor

Diyarbakır’da Amedspor kuruluyoramedspor_logo[1]

Dersimspor’dan sonra Diyarbakır’da Amedspor adıyla yeni bir takım kuruldu. 7 kişiden oluşan Amedspor Kurucular Kurulu, 4 Eylül’de Diyarbakır İl Dernekler İl Müdürlüğüne resmi başvuru yaptı. Amedspor’un kuruluş başvurusunu yapan Amedspor’un kurucu başkanı M. Emin Yılmaz, Amedspor’un sadece bir spor kulübü olmadığını, egemen spor anlayışına karşı alternatif bir sportif hareket olduğuna dikkat çekerek, ‘Kapitalist modernitenin kültürel endüstrileşmede 3S’nin başında gelen spor alanını kendi rengimiz, kendi motifimiz ve kendi kültürümüz içerisine çekerek bu alandaki sömürünün önüne geçip, kültürel yozlaşmayı önlemeyi amaç edinmiştir. Çalışmalarının merkezine bu anlayışı koyacaktır. Amedspor, Amed gençliğinin kendisini spor alanında ifade edeceği, bir okul olma iddiasındadır’ dedi.

Yılmaz, Amedli tüm gençleri kucaklayacak bir sportif anlayışı gerçekleştireceklerine dikkat çekerek, ‘Gençlerimizi sistemin yarattığı sokak kültüründen kopararak, sportif alanlara teşvik etmek istiyoruz. Bunun için öncelikli olarak futbol ve salon sporlarına ağırlık vereceğiz. Tüm Kürtleri ve alternatif spor anlayışını benimseyen tüm kesimleri katkı sunmaya çağırıyoruz’ diye konuştu.

Amedspor renkleri yeşil, kırmızı ve beyaz renkten oluşurken, amblemi ise sarı zemin üzerinde meşe ağacı, güneş motifi etrafından bulunan 17 yıldızdan oluşmaktadır.

Amedspor’un amacı

Amedspor’un hazırlanan tüzüğünde, amaç ve faaliyetler şöyle açıklanıyor:

  • Kulübün amacı çağdaş yaşama uygun olarak, üyelerin ve sporcuların beden ve ruh sağlığını geliştirecek olanaklar hazırlamak ve onların fizik ve moral eğitimleri ile ilgilenmek, onları Kulübün tesis ve faaliyetlerinden yararlandırmaktır.

    Sporun hedefinin bireyler arasında dostluk, barış, sevgi ve kardeşliği geliştirmek olduğu bilinciyle; sporun ulusal düzeyde gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmak, sporcu sağlığı ve eğitimi için altyapı tesislerini yaparak Kulübün sporcularını eğitmek ve onlara daha çağdaş koşullar ve olanaklar sağlamak için altyapı, tesis ve sosyal tesisler oluşturmak, onlardaki sportmenlik anlayışının devamını sağlamak ve halk sporunun gelişimi ve temsiline katkıda bulunmak için spor faaliyetleri düzenlemek, yurtiçinde ve yurtdışında profesyonel ve amatör spor branşlarında müsabakalara katılmaktır.

  • Çocuklara ve gençlere sağlıklı bir ortamda spor yapabilme olanağı sağlamak, spor sevgisini aşılamak ve ile çeşitli branşlarda spor kursları ve ödüllü turnuvalar düzenler, amatör sporculara ve takımlara destek olur.

  • Kulüp; yurtiçi ve yurtdışında amatör ve profesyonel spor müsabakalarına katılır, çeşitli spor dallarında yarışmalar düzenler ve bu faaliyetlerini gerçekleştirmek için profesyonel ve amatör spor şubeleri kurar.

  • Kulüp; amacını gerçekleştirmeye yönelik uluslararası faaliyette veya işbirliğinde bulunabilir, yurtiçinde ve yurtdışında temsilcilikler açabilir.DİHA
  • Reklamlar

    Bir Yanıt Bırakın

    Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

    WordPress.com Logosu

    WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

    Twitter resmi

    Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

    Facebook fotoğrafı

    Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

    Google+ fotoğrafı

    Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

    Connecting to %s