Festivalde kalp krizi geçiren Çiçek 12 Eylül’ün tanığıydı

GELSENKİRCHEN – Almanya’nın Gelsenkirchen kentinde bu yıl 12 Eylül’de yapılan 17’nci Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne katılan PKK eski kadrolarından Şükrü Çiçek’in kalp krizi sonucu yaşamını yitirmesi Berlin’deki Kürtleri yasa boğdu. 12 Eylül faşist askeri cuntasının yıldönümüne den gelen Almanya’nın Gelsenkirchen kentindeki 17. Uluslararası Kürt Kültür Festival’ine katılan PKK eski kadrolarından Şükrü Çiçek Destan) kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Berlin’den festivale katılan Çiçek’in ölümü Kürtler arasında büyük üzüntüyle karşılandı.

 YARIN DİYARBAKIR’A GÖNDERİLECEK

 Aslen Diyarbakır’ın Silvan ilçesi nüfusuna kayıtlı Çiçek, Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yürüttüğü siyasal çalışmaları nedeniyle Almanya’daki Kürtler tarafından yakından tanınıyordu. Cenazesi Gelsenkirchen hastanesinde bulunan Çiçek için Dortmund ve Berlin Kürt Kültür derneklerinde taziye evinin kurulması bekleniyor. Çiçek’in cenazesinin önce Dortmund’a, ardından yarın Diyarbakır’a gönderilmesi bekleniyor. MAZLUM DOĞAN’I KAÇIRMA EYLEMİNDE YER ALMIŞTI Kürdistan Özgürlük Mücadelesiyle 1977 yılında tanışan Çiçek, 1980 yılı sonlarında PKK Merkez Komite üyesi Mazlum Doğan’ın cezaevinde kaçırılması girişiminde yer aldı. Eylemden kısa bir süre sonra Diyarbakır’da yakalanan Çiçek, PKK Diyarbakır Ana davasında idamla yargılandı. Cezası daha sonra müebbet hapse çevrilen Çiçek, 12 yıl Diyarbakır, Aydın ve Çanakkale cezaevlerinde yattı. Cezaevinde gördüğü ağır işkenceler sonucu fiziki ve psikolojik sağlığı bozulan Çiçek, serbest bırakıldıktan sonra tedavi görmek üzere Avrupa’ya geldi. Avrupa’da basın-yayın çalışmaları dahil uzun yıllar siyasal faaliyet yürüten Çiçek, son yıllarda siyasal çalışmalarını kaldığı Berlin’de sürdürüyordu.

 ESAT OKTAY YILDIRAN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNDE SEVİNÇTEN AĞLAMIŞTI.

 Evli ve 2 çocuk babası olan Çiçek, PKK’li tutsaklara karşı uyguladığı insanlık dışı işkencelerle ün yapan Diyarbakır Cezaevi Müdürü Binbaşı Esat Oktay Yıldıran’ın 1988 yılında PKK tarafından öldürülmesi sonrasındaki tepkisiyle de hatırlanıyor. Diyarbakır Cezaevinde PKK’nin önder kadrolarını işkenceyle katleden Esat Oktay Yıldıran öldüğünde cezaevinde bulunan Çiçek sevinçten gözyaşlarını tutamayarak ağlamıştı.

 ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s