İsveç’te Kürt Futbol Federasyonu hazırlığı

VESTERAS – İsveç’te kurulan Kürt Toplumsal Diyalog Platformu, 11 kurumun katılımı ve 3 kurumun da desteğiyle gerçekleştirdiğin ikinci toplantısında Kürt Ulusal Futbol Federasyonu kurma dahil bir dizi karar aldı.

Platform ikinci toplantısını15 Eylül’de Vesterås kentinde 11 kurumun katılımı ve işleri dolayısıyla katılamayan 3 kurumun desteğiyle gerçekleştirdi. Bir ay önce İsveç’in Uppsala kentinde, birinci ligi garantileyen Dalkurd futbol takımı dahil, 9 Kürt futbol takım ve dernekleri bir araya gelerek Toplumsal Diyalog Platformunu oluşturmuşlardı. İkinci toplantılarını yeni üyelerin katılımı ile daha geniş bir şekilde Vesterås kentindeki Tainn otelinde gerçekleştiren Platform önüne somut hedefler koydu.

Toplantıya katılan tüm kurumların siyasi görüş ve din farklılıkları gözetmeksizin ulusal düşünce ve amaçları çerçevesinde hareket edilmesi gerektiği konusunda fikir birliğine vardılar.

Kürdistan’ın dört parçasından, farklı siyasal görüşe, çeşitli dini inanca sahip olup, değişik Kürt lehçeleriyle konuşan platform üyeleri, Dalkurd’un “ulusal duruşu, özverisi ve başarılarıyla kendilerine örnek teşkil ettiklerini” belirterek, Kürt diasporasının bir parçası olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını, hem Kürdistan’ın, hem bulundukları ülkenin gündemiyle daha çok ilgileneceklerinin altını çizdiler.

Bir ulusal futbol federasyonunu kurmak, ulusal sorunlarda ortak tavır sergilemek, Kürt gençlerini daha çok sosyal, kültürel, spor faaliyetlerine yöneltmek, İsveç seçimlerinde ortak çalışmalarda bulunmak tüm kulüplerin sorunlarıyla ilgilenmek gibi çeşitli kararlar aldılar.

Daha fazla zaman kaybetmeden pratik çalışmalara başlanması gerektiğini belirten platform üyeleri geçici bir komisyon ve sözcüsünü seçtiler. Kendi tüzük ve programlarının genel maddeleri hakkında tartışıp hemfikir olan platform üyeleri, tüzük-programı yazılı hale getirmek, önümüzdeki toplantının zamanını ve yerini belirlemek amacıyla 9 kişiden oluşan geçici bir komisyon kurdu. Dalkurd yönetiminden İdris Ayık komisyon sözcüsü olarak seçildi. Platform bileşenleri şöyle:

Dalkurd ff (Borlänge), Kurdiska ff (Västerås), Amara fc (Stockholm), Newroz fc (Stockholm), Kurdiska ff (Sandiviken), Sala Kurd (Sala), Konseye Gel (İsveç), Komela Yekiti Niştiman, Uppsala Kurd Futbol Kulübü (Uppsala), Alevî Derneği (Dalarna), Komela Êzîdiyan (Borlänge), Tavder Derneği (Tawkirar), Girkom (Girêmîra Derneği), Sîrwan Dergisi (Gävle).

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s