Diyarbakır tepkili

 

 Diyarbakır tepkili

AMED

– Diyarbakırspor’un deplasmanda karşılaştığı Bursaspor maçı sırasında Bursasporlu taraftarların ırkçı ve Kürtleri hedef alan sloganları Diyarbakır’da büyük tepkiyle karşılandı.

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’le görüşen Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, Bursaspor taraftarının maç boyunca ırkçı ve siyasi tezahüratlarının Diyarbakır halkını rencide ettiğini söyleyerek, Bursaspor’un ceza almaması durumunda ligden çekilme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Başkan Sümer, “Biz Türkiye’nin takımıyız. Bizi bu şekilde olayların içlerine çekmeye çalışanlar avuçlarını yalayacak. Toplumsal barış sürecinden bahsedilen bir dönemde Türk’ü Kürt’ü, Laz’ı Çerkez’i Alevisi Sünnisi, hepimiz kardeşiz. Nifak sokmak isteyenler emellerine kavuşamayacak” diye konuştu.

Çetin Sümer, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı’nın, “Bursa maçında çıkan olaylar, Diyarbakır- Fenerbahçe maçında çıkan olaylardan daha büyük değil” sözlerine, “Fenerbahçe maçında yaşanan olaylar tamamıyla yönetime dayalı bir provokasyondu. Bursa maçında yaşanan olaylar tam tersi. Bursa’da sanki başka bir ülkenin takımıymışız gibi bir uygulama yapıldı” cevabını verdi.

Gazetecilerin Sümer, “Taraftarın Diyarbakır’da oynanacak maç için intikam yemini etmesini nasıl karşılıyorsunuz?” yönündeki soruya ise “Bursaspor, Diyarbakır’da bizim kültürümüze uygun şekilde misafirperverce ağırlanacaktır” yanıtını verdi.

Bursaspor maçının ardından, “Ligden çekiliyoruz” açıklaması yapan Sümer, ‘’sayın Özgener’e aktardım ve Bursaspor ceza almazsa ligden çekilme konusundaki kararlığımızı söyledim. Federasyon Başkanı Mahmut Özgener de konu ile ilgili bir açıklama yapacaklarını bildirdi. Şimdi bu açıklamayı bekliyoruz” dedi.

Bursapor Başkanı İbrahim Yazıcı ise “Tribünlerden ara sıra atılan bir sloganı Bursaspor Kulübü’ne mal etmek yanlış. Bu tür sloganlar sadece bu maçta atılmadı” dedi.

DİYARBAKIR TEPKİLİ

Olaylı maçla ilgili Diyarbakır Barosu Başkanı Emin Aktar, Bursa’da yaşanan olayların sadece halkın bakış açısının olmadığını, devletin de aynı bakış açısında olduğunu söyledi. Aktar, “Sadece Diyarbakır’ı değil bu bölgede yaşayan insanları yani Kürtleri, potansiyel suçlu görme anlayışı var” dedi.

Aktar, ülkede ayrılcılığın fazlasıyla yaygınlaştığını söyleyerek,

“Diyarbakıspor’da, 2 Diyarbakırlı var gerisi hepsi yabancı. Baştan bakıldığında aslında son derece ırkçı ve dışlayıçı bir yaklaşım egemen olmuş’’ şeklinde konuştu.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu da ırkçı yaklaşımları eleştirerek, ‘’Bizi farklı algılayıp lanse eden bir anlayış var ki bu bizi ve Diyarbakır’ı, bölgemizi çok ciddi rahatsız etmektedir. Bu bölücülüğün endişesidir. Bu ayrıştırcılığın kendisidir’’ dedi.

DTP: DİYARBAKIRSPOR’UN LİGDE KALMASININ BİR ANLAMI OLMAZ

DTP Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı da Kürt meselesinin çözümsüz kaldığı süre içinde Türkiye’de buna benzer olayların artarak devam edeceğini söyledi.

“Diyarbakırspor gittiği her deplasmanda, oynadığı her maçta bu tip benzer görüntüler ve saldırılarla karşılaşıyor’’ diyen Anlı şöyle konuştu: ‘’Bu tür olaylar Diyarbakır’da olunca Türkiye’de kıyamet kopuyor ve takıma ağır cezalar veriliyor. Bunun gibi olayları yapanlar, bunu yapan kulüpler ceza verilmiyor kollanıyor. Diyarbakırspor’un ligden kalmasının bir anlamı olmaz. Bu durumun barışa kardeşliğe zarar vermesinden kaygılıyız. Deniz Baykal’ın ve Devlet Bahçeli’nin açıklamaları toplumdaki gerilimi artırıyor ve bu olayların çıkmasını neden oluyor.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s