AKP’nin demokratik açılım bildirisi ‘boş’ çıktı

AKP’nin demokratik açılım bildirisi ‘boş’ çıktı

ANF18:39 / 03 Ekim 2009 ANKARA –104560
AKP’nin bugün yapılan 3.Olağan Kongresi’nde “somut bir belge” olarak merakla beklenen “demokratik açılım” bildirisinde somut herhangi bir adımdan bahsedilmedi. Kongrede tek aday olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan 1362 oyun tamamını alarak yeniden başkan seçildi.

İktidar partisi AKP’nin 3. Olağan Kongresi, Divan Başkanlığı’na Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın seçilmesiyle çalışmalarına başladı. Kongrede tek aday olan Başbakan Recep Tayip Erdoğan 1362 oyun tamamını alarak yeniden başkan seçildi.

Kongrede beklenen “demokratik açılım” bildirisi de okundu. Sabah saatlerinde AKP’nin 3. Olağan Kongresi’nde “demokratik açılım” konusunda bir komisyon oluşturuldu. Divan Başkanı Bülent Arınç, verilen bir önerge olduğunu belirtirken kongre gündemine ek madde konulmasının istendiğini ifade etti. Arınç komisyonun İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ve Adana milletvekili Ömer Çelik’ten oluştuğunu belirtti. Daha sonra yapılan oylama sonucu “demokratik açılım” konusunda komisyon kurulması kabul edildi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Adana Milletvekili Ömer Çelik tarafından hazırlanan ve okunan raporda AKP’nin temel amacın herkesin kendisin eşit ve özgür hissetmesi olduğu ileri sürüldü.

Raporda, “AK Parti olarak demokratikleşmeyi, terörün, etnik milliyetçiliğin ve her türlü ve her türden ayrımcılığın panzehiri olarak görüyoruz. Hangi kökenden olursa olsun ve toprakların hangi köşesinde yaşarsa yaşasın herkesin kendini ülkemizin eşit ve özgür vatandaşları olarak hissetmesi temel amacımızdır” denildi.

AKP’nin Maraş Milletvekili Mehmet Sağlam’ın okuduğu rapor şöyle:

“Siyasi hayatımızın en güçlü grubu olan AK Parti, yıllardır üzeri örtülen, görmezden gelinen ve çözümü sürekli ertelenen meselelerin üzerine azim cesaret ve kararlılıkla gitmektedir. Hükümetimiz, milli irade tarafından kendisine yüklenen ülkeyi yönetme sorumluluğunun gereği olarak milli birlik ve beraberliğimizi üniter devlet yapımızı, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi daha da kuvvetlendirmek amacıyla demokratik açılım süreci başlatmıştır.

AK Parti olarak demokratikleşmeyi, terörün, etnik milliyetçiliğin ve her türlü ve her türden ayrımcılığın panzehiri olarak görüyoruz. Hangi kökenden olursa olsun ve toprakların hangi köşesinde yaşarsa yaşasın herkesin kendini ülkemizin eşit ve özgür vatandaşları olarak hissetmesi temel amacımızdır. Vatandaşlarımızın taleplerini farklılıklara saygı temelinde birliğimizi ve dirliğimizi pekiştirmek üzere yerine getirmek, demokratik açılım sürecinin özünü oluşturmaktadır.

AK Parti farklılıklarımızı bir zaaf olarak değil, milletimizin zenginliği olarak görmektedir. Birlik ve kardeşliğimizi güçlendirmenin yolu farklılıkları yok saymaktan değil, saygı göstermekten geçiyor. Demokratik açılım sürecinin dünden bugüne bizi devlet ve millet olarak var eden değerleri daha da kuvvetlendireceğine olan inancımız tamdır. Bir milli birlik ve kardeşlik projesi olan demokratik açılım süreci demokrasimizin standartlarını yükseltecek, terörü insanımız ve devletimiz için bir tehdit olmaktan çıkaracaktır.

Milletimizin bu sürece verdiği destek en büyük gücümüzdür. AK Parti Büyük Kongresi olarak, birliğimizi ve dirliğimizi daha da güçlendirmeye ve farklılıklara saygı temelinde kardeşliğimizi artırmaya dönük olarak hükümetimiz tarafından başlatılan demokratik açılım sürecini desteklediğimizi beyan ediyoruz.”

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s