Kuzey; Bayan şehitler geçidi ve..

Kuzey; Bayan şehitler geçidi ve..
Dünyada hiç bir millette bu kadar fedakar ruhlu insanlar görmedim, duymadım. Bazılarınız Viet Nam’lıları örnek gösterebilir.. Kürdistan’ı iyi bilmeyenler, oradaki rahiplerin kendilerini yakmalarını, halkın üstünde denenen en vahşi silahlara aldırmadan direnmesini örnek gösterebilirler. Ama onlara yardım eden güçlü bir Sovyetler Birliği veya Çin’in fiili yardım bazında, moral bazda yardımlarını unutuyorlar. Hele dünyadaki pro-Viet Nam gösterileri..gurbetelli_ersoz

Ya Kürdistan’ın Kuzeyi öyle mi? Ne gezer. Kendi yağı ile kavrulurken bile ABD’nin baskısı ile yardım akışı sekteye vurulmaya çalışılan, etrafı düşmanla çevrili dünyanın bu en son ilhak edilmiş büyük ülkesi; neredeyse iç çatışmalar ile, en modern teknik olanaklar ile donatılmış düşman orduları ile çarpışa çarpışa yıpratılmaya çalışılsa bile her fırsatta diriliğini haykırmak suretiyle düşmanın üstüne canlı bombalar gibi patlıyan evlatlara sahip.

İşte bunların başında Kürt Kadınları geliyor. Sokakta onlar, Türk Meclisi’nde onlar, dağlarda onlar hep öncü oldular, hep en öne fırladılar.

Gördüğüm ilk kadın şehidi, 1985 yılında Türk TRT’sinde izledim. Bir bahar vaktiydi.. Bir erkek ve bir bayan gerilla’yı çimler üstünde yatar bir vaziyette göstermişlerdi. İkisi de şehadet iksiri içmiş öylece derin bir uykuya dalmışlardı. Türkler’in bu gösteriden güttükleri amaç, göz korkutmak, aileleri “çocuklarına sahip çıkmaya zorlamak”tı. Belki o zamanların bazı bilinçsiz ailelerini korkutmuşlardı. Ama o manzara “ölmek için güzel bir gün” gibi imrendirici bir duygu, bir intikam duygusunu daha öne çıkarmıştı. O manzara beni hayatım boyunca takip etti, ediyor..

Mizgin bir ozandı. Koma berxwedan’ın kurucularından biri. Onun kasetlerini dinleme mutluluğuna erdiğim zaman, “bu insan stran söylemiyor, stranı vasıtası ile savaşıyor” diye düşünmüştüm. Kürt Komutan Agit’in bir numaralı takipçisi ve hayranı idi. Kendisini dağlara vurmuştu. Garzan, Merdin demedi uzanabildiği her alanda çarpıştı. Ama kalleş düşman bir ihbar sonucu olsa gerek en sonunda bulunduğu bir evde kuşattı. O elbette teslim olmadı. Evdekileri dışarı çıkardı. Önündeki tüm evrakları yaktı. En sonunda üstündeki bombanın pimini çekerek düşmana Kürt Kadını’nın kolay, kolay canlı ele geçemeyeceğini gösterdi..

Leyla, Botan ve Zagroslar’daki tüm düşman askerlerinin kabusu idi. Ona “Karnasçı Leyla” diyorlardı.. Ona en fazla yaklaştıkları mesafe karnas mevziinin dışı, belki de kuş uçuşu 1-1.5 km uzaklık oluyordu. Şimdi nerede yatıyor bilmiyorum..

Zilan Kürt Kadını’nın en büyük gururlarından biridir. Yaşıyor.. İsmi anıldıkça hep yaşayacak. Dersim’de, Zalimler’in bayrak törenlerini burunlarından getiren eylemin yaratıcısı. 30’un üstünde düşman askerinin üstüne bomba oldu patladı. Bu büyük sonsuzluğa göç eylemi, düşmanın bayrak asma yarışını başlattığı bir zaman dilimine rastlar.

Sanırım adı rojda idi o oniki yaşındaki Büyük Kürt Kahramanı’nın. Daha henüz silahının boyundan büyük olduğu bir çağda düşman kuşunları ile şehadet şurubunu erken içme bahtına erişti. Özgür ülkesinde gelişse fırsatı olsaydı acaba neler yapardı?

Beritan tek kişilik bir ordu idi. Çektiği tilîlîsi ile düşmanın üstüne bir heyula gibi çöküyordu. Beritan eylemsiz günü günden saymayan bir yapıdaydı.. Bir kaç arkadaşı ile birlikte düzenlediği gece basınında düşmanı perişan etmişti. Ama ertesi gün.. AHHH XWEKUJİ AHHHH! Kürd’ün zorlaması ile.. Tek başına kaldığı o tepede şehitler diyarına kanat açarak tilîlîsini çekti ve karargah komutanı olan kişiliğin teslim olduğu sırada uçarak bu kalleş dünyayı terk etti.

Daha yüzlercesi var.. Ama benim bir anda aklıma gelenler yukarıdaki tanrıçalardır.

Yakında ben de sizin misafiriniz olacağım. Elde silah değil kalemle. Eğer size karşı bir kusurum varsa affedin. Ama affetmeseniz de olur! Ben yine de orada kapınızın önünde içeri alınmayı bekliyor olacağım.

Rahat uyuyun.. Kürt Milleti sizi satmayacak, sattırmayacaktır. Sizin kanınızın üstünde politika yapan bütün dünya, İsrail’den ABD’ye, AB’den Rusya’ya, Türk Devleti’nden Suriye denilen ucubeye, İran’a, Araplar’a kadar herkes bunu böyle bilsin..

Şehîd Namirin!

2009-10-04

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s