Taksim savaş alanına döndü

Taksim savaş alanına döndü

ANF13:42 / 06 Ekim 2009 İSTANBUL – Paranın patronları IMF ve Dünya Bankası toplantılarını Harbiye’ye yürüyerek protesto etmek isteyen yaklaşık 2 bin kişilik gruba polis göz yaşartıcı bomba, boyalı ve tazyikli suyla müdahale etti. Çok sayıda kişi baygınlık geçirdi. Ara sokaklarda çatışmalar sürüyor, 100’e yakın gözaltı var.thumb1906

IMF ve DB’nin yıllık toplantılarının İstanbul’da bu sabah başlaması nedeniyle Taksim meydanında buluşan IMF-DB karşıtı sendika, meslek odaları ve çeşitli oluşumlar Harbiye’ye yürümek istediler.

thumb1904Yaklaşık 2 bin kişilik kalabalığa polis çok sert müdahale etti. Pangaltı, İstiklal Caddesi, Çukurcuma ve Cihangir’de gözaltılar var. Ayrıca Polis, Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne gaz bombası attı. Hastalar ve hasta yakınları gazdan etkilendi.

KESK, DEV-LİS, ÖDP, Halkevleri, ESP, DTP, Türk-İş Şubeler Platformu, EMEP, DİSK, TMMOB, Diren İstanbul Grubu, Anti Kapitalistler, Mücadele Birliği üyeleri saat 11.00 sıralarında Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. IMF ve Dünya Bankası karşıtı sloganlar atan göstericiler, “Bu halk satılık değil” “Yaşasın işçilerin birliği” “Kahrolsun IMF, İşbirlikçi AKP”, “IMF defol”, “IMF-AKP elini işçinin cebinden çek” sloganları atıp pankartlar taşıdılar.

Polis ise IMF ve Dünya Bankası toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi’ne giden Cumhuriyet Caddesi’nin Taksim girişinde geniş güvenlik önlemi aldı. Aralarında çevik kuvvetin de bulunduğu 5 bin polis, Taksim Meydanı’nda görev aldı. Taksim Meydanı, polis helikopteri ile kontrol altında tutuldu.

Saat 11.30 göstericiler toplantıların yapıldığı Kongre Vadisi’ne doğru yürüyüşe geçti. Bunun üzerine polis topluluğa gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Atılan gaz bombaları sonucu çok sayıda kişi yaralandı. Göstericiler Taksim’e çıkan caddeler ile ara sokaklara dağıldı. Bu sırada polis panzerlerinden göstericeler üzerine renkli su sıktı. Saldırıya uğrayan göstericiler ise polis araçlarını taş yağmuruna tuttu.

Üzerlerine ESP yazılı yelekler giyen protestocular, çöp konteynerlerini bir araya getirerek barikat kurdu. Bunun üzerine polis panzer eşliğinde tazyikli su ve biber gazıyla eylemcilere ikinci kez müdahale etti.

Gümüşsuyu Caddesi’nde ise yapılan eylemler sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Tophanede ise polis silah kullanarak havaya bir kaç el ateş etti. Bunun üzerine göstericiler dağılırken Taksim Meydanı’ndaki metro girişi de kapatıldı.

İŞTE DAKİKA DAKİKA İMF ve DB KARŞI GÖSTERİLER:

13.45 Çağdaş Avukatlar Grubuna üye yaklaşık 30 avukat İstiklal Caddesi’nde Galatasaray’a doğru yürüdü. Polis saldırılarını kınayan bir açıklama yapan avukatlar, Mecliste görüşülen tezkereyi protesto etti.

Avukatların açıklama yaptığı dakikalarda Taksim polis ablukasına alındı. Çok sayıda kişi gözaltına aldı. Atılım gazetesi çalışanı Şenol Gürkan ayağına isabet eden gaz bombası nedeniyle hafif şekilde yaralandı.

13.25 Gözaltına alınan 3 IMF karşıtının Taksim Polis Merkezi’nde işkenceye maruz kaldığını bildirdi. Feci şekilde dövülen göstericilerin yüzlerinde morluklar oluştuğu gözlendi. Polis, muhabirleri görünce üç kişinin yüzlerindeki darp izleri görünmesin diye kafalarına mont geçirdi.

Ayrıca Taksim civarındaki çatışmalar esnasında Selcan Genç isimli bir göstericinin yaralandığı, ambulans ile hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

13.12 Polis, Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne gaz bombası attı. Hastalar ve hasta yakınları gazdan etkilendi.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı sayısının 100’e yakın olduğu belirtiliyor. İHD’ye gelen başvurulara göre, 6 ESP’li, 4 SDP’li ve 8 kişi de diğer siyasi parti ve örgütlerden gözaltında. Bir kişinin yoğun gazdan etkilenerek Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

13.05 Polisin yoğun saldırısına rağmen göstericiler Kongre Vadisi’ni kuşatmak için ısrarı sürüyor. Bir grup İstiklal Caddesi’nde yeniden toplandı. Polis yine yoğun gaz bombasıyla saldırdı.

12.55 Cihangir tarafında polise karşı direnişlerini sürdüren eylemciler tekrar toplandı. Polisin gaz bombalı saldırısına taşlarla yanıt veriyorlar. Çatışmalar sürüyor.

12.40 Göstericiler, Taksim İstiklal Caddesi’nde toplanmaya başladı. IMF karşıtları Mis Sokak’ta polisle çatışıyor. İstiklal Caddesi’nde gözaltılar yaşandı.

12.20 Pangaltı’da da polisle çatışmalar yaşandı. 8 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Pangaltı’da gözaltına alınanlar arasında Yüksel bulut, Filiz Uluçelebi ve Esra Öztürk ile SGD üyesi Gülsena Erdoğdu, Zeynep Varol’un da bulunduğu, Nişantaşı Karakolu’na götürüldükleri öğrenildi. Soyismini öğrenemediğimiz Engin isimli bir ESP’li de gözaltına alındı.

12.15 Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Taksim Meydanı’nda “IMF/DB go home” yazılı pankart açtı.

12.10 DİSK, KESK, TTB ve TMMOB başkan ve yöneticileri, Taksim Gezi Parkı’nda bir açıklama yaptı, polis terörünü protesto etti. Sendikacılar, polis saldırısı ile Taksim Meydanı’nda ’77 1 Mayıs’ını andıran görüntüler yaşandığını kaydetti.

Gazetecilere açıklama yapan KESK GEnel Başkanı Sami Evren,”Herkes gördü, IMF karşıtlarına gaz bombaları ile saldırıldı. Emek örgütlerinin Taksim’de yapacağı eylem meşruydu. saldırıyı kınıyoruz” dedi.

DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da yaptığı açıklamada, IMF karşıtlarına yönelik saldırıyı lanetledi. “Bu saldırı bizzat Başbakan Talimatıyla gerçekleştirilmiştir. Kitlenin üzerine gaz bombaları, plastik mermiler atıldı. İşsizliğin, yoksulluğun sorumlusu AKP’yi protesto etmek bir haktır” şeklinde konuştu.

12.05 “IMF/DB go home” yazılı pankartı açıklarak İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Polis, gaz bombası ve tazyikli su ile göstericilere saldırdı. Eylemciler polise taşlarla karşılık verdi.

12.00 Taksim İstiklal Caddesi üzerinde toplanan eylemciler polisle çatıştı. Polis, cadde üzerine yoğun biçimde gaz bombası attı.

11.50 Sıraselviler ve Gümüşsuyu bölgesinde çatışmalar yaşanıyor. IMF karşıtları polisin gaz bombalı saldırısına molotoflar atarak yanıt verdi. Taksim bölgesinde kitleye saldıran polis, 20’ye yakın kişiyi aşırı şekilde şiddet uygulayarak gözaltına aldı. Tarlabaşı’nda çatışmalar yaşandığı, bir polisin atılan molotofun üzerine gelmesi sonucu yandığı öğrenildi.

11.45 Polis saldırısının ardından kitlenin bir kısmı Gümüşsuyu’na çekildi. Çatışmalar yaşanıyor. Göstericiler AKM önünde polis araçlarını tahrip ediyor.

11.35 Binlece eylemci Kongre Vadisi’nin olduğu Harbiye’ye doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşün başlamasıyla polis saldırdı, kontrolsüz bir biçimde Taksim Meydanı’nı gaza boğdu. Eylemciler polise molotoflarla yanıt verdi. Kitle, ağırlığı Taksim Gezi Parkına doğru çekildi. Binlerce antiemperyalistin Harbiye’ye doğru yürüyüş ısrarı sürüyor.

11.30 2 gösterici IMF toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi girişinde “IMF go home” pankartı açtı. “IMF defol” sloganını attı. 2 kişi gözaltına alındı.

10.30’dan itibaren sonra Taksim Meydanı büyük oranda araç trafiğine kapatıldı. Polis, IMF ve DB toplantılarının yapıldığı Kongre Vadisi’nden başlayarak Taksim’e kadar bölgeyi bariyerlerle kapattı.

Bu arada, anıtın olduğu alan polis bariyerleriyle kapatılmış durumda. Adeta insansız bölge haline getirildi.

10.00’dan itibaren IMF karşıtları Taksim Meydanı’nda toplandı. 1 Mayıslar’da işçi ve emekçilere kapatılan Taksim Meydanı, IMF karşıtlarının Kongre Vadisi’ne gitmesini engellemek için açıldı. Bine yakın kişi şu anda Taksim Meydanı’nda IMF karşıtı sloganlar atıyor. Kongre Vadisi’ne yürümeye hazırlanıyor. Kitlenin toplanması sürüyor. Alanda, DİSK, KESK, TMMOB ile ESP, Halkevleri’nin de aralarında olduğu çok sayıda kurum tarafından oluşturulan IMF ve Dünya Bankası Karşıtı Birlik, bayraklarıyla, pankart ve dövizleriyle Taksim Meydanı’nda protestosunu sürdürüyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s