UNİCEF’e taş atan çocuk şikayeti

UNİCEF’e taş atan çocuk şikayeti

06 Ekim 2009 Salı 09:59Avrupa’daki Kürtlerin oluşturduğu insan hakları kuruluşları taş attığı için ağır cezalara mahkum olan çocukları için UNİCEF’i hareket etmeye çağırdı.Nergis DEMİRKAYA
İNTERNETHABER
ANKARA-

Polise taş atan çocukların Terörle Mücadele Yasası (TMY) nedeniyle ağır ceza mahkemelerinde yargılanmaları ve yüksek cezalar almalarına karşı UNİCEF’in de harekete geçmesi için çalışma başlatıldı.

Avrupa’daki Kürt İnsan Hakları Kuruluşları TMY mağduru çocuklar için UNİCEF’i harekete geçirmek amacıyla imza kampanyası başlattı.

“Çocuklarımız için Adalet İstiyoruz” imza kampanyasında şöyle denildi:

“Kürt çocuklarının yeni mekanı zindanlar oldu şimdilerde. Geçmişle karşılaştırılmayacak sayıda çocuk var zindanda. Suçları ise oldukça ağır: ‘Kurşun geçirmez polis panzerlerine taş atarak kamu malına zarar vermekten’ yargılanıyor çoğunluğu. İşledikleri suçlar o kadar ağır ki birden fazla yasadan yargılanıyor bu eylemleri! Ve soğuk aritmetik hesaplar sonucunda attıkları taşın karşılığı 25 yıl hapis cezası olarak geri geliyor çocuklara. Hayatın ve savaşın oyun olmadığını, ömürlerini beton hücrelerde çürüterek öğretecekler çocuklarımıza. Gözaltına alınırken, sorgulanırken ve hapishaneye götürülürken yaşadıkları işkence ve kötü muamele de cabası… Hem de Avrupa Birliği’ne aday bir ülkede olup bitiyor bunlar. Ve sözde ‘uyum yasaları’ ile biraz daha demokratikleşmişken yaşanıyor tüm bu adaletsizlikler. İnsan hakları savunucuları, aydınlar, sivil toplum örgütleri, bu herkesin adalet ve vicdan duygusunu yaralayan adaletsizliğe karşı, ‘çocuklar için adalet’ isteyen kampanyalar yürütüyorlar. Türk ve Kürt toplumu tepkisini dile getirmeye devam ediyor. Ancak henüz bir gelişme yaşanmış değil. Ve zindanlar, çocuklarımızın yeni ikametgahı olmaya devam ediyor.”

İNCELEMEYE DAVET ETTİLER
İmza Kampanyasını yürütenler UNİCEF’ in en kısa zamanda bir heyet göndererek yaşanan ihlalleri yerinde görmesini ve incelemeye almasını talep etti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s