Devletin değil Kürtlerin takımıyız!

Devletin değil Kürtlerin takımıyız!

07 Ekim 2009 Çarşamba 16:20
Diyarbakırspor’un başkanı “Daha fazla kan akmasın diye ligden çekildiğini açıkladı ama ardından Amerika’nın sesine konuştu;
Bursa’da oynanan Bursaspor – Diyarbakırspor maçında olaylar çıktı. Seyirci ‘PKK dışarı’ diye slogan attı. 2’si çocuk 10 kişi yaralandı. Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer de “Ben de Türk bayrağı altında biriyim. Bursa’da kan aktı, daha fazla akmaması için de takımımı ligden çekiyorum” dedi.

BAŞKANDAN DÜZELTME GELDİ: TÜRK FUTBOLUNA HİZMET İÇİN VARIZ
Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Çetin Sümer, Diyarbakırspor’un Türkiye’nin takımı olduğunu belirterek, ”Türk futboluna hizmet için varız” dedi.

Çetin, yaptığı açıklamada, bir süre önce Bursaspor maçında çıkan olaylarla ilgili Amerika’nın Sesi Radyosu’na Kürtçe demeç verdiğini, ancak demecinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

Bursaspor maçıyla ilgili değerlendirmelerde, ırkçılığın kötü olduğunu vurguladığını anlatan Sümer, Diyarbakırspor için herkesin desteğini beklediklerini kaydetti.

Diyarbakırspor Kulübü olarak Diyarbakır ve Güneydoğu halkının takımı olduklarını ifade eden Sümer, şöyle dedi:

”Bizler Türkiye’nin takımıyız ve Türk futboluna hizmet için varız. Amerikan Sesi Radyosu’na verdiğim demeç yanlış anlaşılmış. Çeviri hatası yapılmış. Sadece Diyarbakırspor’a sahip çıkılmasını istedim. Bursaspor maçında çıkan olayların siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirttim.”
Aynı Çetin Sümer bu kez Amerika’nın sesi radyosuna konuştu ve “Biz devletin değil, Diyarbakır’ın Kürt milletinin takımıyız” dedi.

‘TÜRK BASINI’ MAĞDURİYETİMİZİ GÖRDÜ

Amerika’nın Sesi Radyosu’nda yayımlanan bir programa telefon bağlantısı ile katılan ve Kürtçe konuşan Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer, Bursa’da oynanan Bursaspor – Diyarbakırspor maçında kendilerine büyük hakaretler yapıldığını belirterek, “Bizim Kürt olduğumuzu biliyorlar. Siyasi ve kötü sloganlar attılar. Diyarbakır’dan gelen seyircilerimizi taşladılar. Kimse bize bu zulmü yapamaz. Biz de çıkıp takımı ligden çekeceğimizi federasyona söyledik. Bundan dolayı Türk basını da olaya çok fazla yer verdi. Çünkü, gördüğümüz zulüm ve mağduriyet ortadaydı” diye konuştu.

“TÜRK BAYRAĞI AÇTILAR, SANKİ BİZ BAŞKA BİR ÜLKEDEN GELMİŞİZ”

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı Sümer, Bursa’ya gittiklerinde maç öncesi sporun kardeşlik olduğunu, sporda siyasetin yerinin olmadığı yönünde beyanlar ve açıklamalar yaptıklarını ifade ederek, “Fakat, onlar organizeli bir şekilde üzerimize geldiler. Türk bayrağını açtılar. Sanki biz başka bir milletten ve başka bir ülkeden gelmişiz. Bize büyük bir zulüm yaptılar” şeklinde konuştu.

Maçtan sonra AKP’nin üst düzey yöneticilerinin kendilerini aradığını da söyleyen Sümer, “AKP’li yetkililer, meydana gelen olayı tasvip etmediklerini, yanımızda ve Diyarbakırsporlu olduklarını söylediler” dedi.

” DEVLET TAKIMI DEĞİL, KÜRT MİLLETİNİN TAKIMIYIZ”

Başkan Sümer ayrıca, Kürtlerden, Süper Lig’de bulunan Diyarbakırspor’a destek vermelerini isteyerek, “Alt yapı ve parasal anlamda büyük sıkıntılarımız var. Kimse bize sahip çıkmıyor. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret ettik. Bazılarının Diyarbakırspor üzerinden oyunlar oynadığını, kısıtlı imkanlarla bugünlere geldiğimizi söyledim. Baydemir bize destek olacağını söyledi. Ama bugüne kadar bir desteğini görmedik. Biz devletten yardım isteyemiyoruz, istesek ‘Devletin takımıdır’ diyorlar. Biz Diyarbakır’ın takımıyız. Biz Kürt milletinin takımıyız” dedi.

Başkan Sümer sözlerini şöyle tamamladı:”20 milyon insanımız var. İnsanlarımızın kulüplerine destek çıkmasını istiyoruz. Bu destek ile kulubümüzün dünyada tanınmasını istiyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s