Dersimliler en büyük çevre eylemine imza attı

Dersimliler en büyük çevre eylemine imza attıdersim

ANF14:34 / 10 Ekim 2009 DERSİM – Dersim’de yapımı tamamlanıp suyu tutulmaya başlanan Uzun Çayır Barajı ve yapılmak istenen 6 baraj, 2 Hidroelektrik Santrali’ni (HES) protesto etmek için bugün neredeyse tüm Dersimliler eylemdeydi. Barajlara karşı yapılan ve 20 bin kişinin katılımıyla 5 kilometre yürüyen kitle, Türkiye ve Kürdistan’ın en büyük çevre eylemine de imza atmış oldu.

Dersim’de suyu tutulmaya başlayan Uzunçayır Barajının yanısıra Munzur Nehri ve Pülümür Çayı üzerine kurulmak istenen Akyayık, Konak Tepe, Konaktepe Hidroelektrik 1, 2, Kaletepe, Bozkaya, Kemerbel barajlarına karşı bugün Dersim Belediyesi, DTP, EMEP, KESK, DİSK, ÖDP, Partizan, ESP’nin içinde bulunduğu 37 kurum ve kuruluşun katılımıyla “Dersim’de baraj istemiyoruz” sloganıyla miting düzenlendi.

20 KİŞİ EYLEMDEYDİ

Miting öncesi merkez Kışla Meydanı’nda İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Mersin, Erzincan, Elazığ, Diyarbakır başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından mitinge katılmak için gelen yüzlerce araçlık konvoy karşılandı. Davul zurna ile halaylar çekip sloganlar atan kitle ellerinde “Dersim’de baraj istemiyoruz”, “Barajlara geçit vermeyeceğiz”, “Munzur Vadisi özgür kalacak” yazılı dövizler taşıyan kitle kışla meydanında bir araya geldikten sonra yürüyüşe geçti.

Şehir merkezi, Cumhuriyet Caddesi üzerinde yürüyüşünü devam ettiren kitlenin sayısı katılımların artması ile 20 bine ulaştı. Kitlenin önünde aralarında DTP Dersim Milletvekili Şerafettin Halis, Belediye Başkanı Edibe Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Serdar Erdoğan, Ferhat Tunç, Metin Kahraman, Mikail Aslan’ın yanısıra çok sayıda Dersimli sanatçılar, aydın ve yazarlar, sivil toplum örgütü ve demokratik kitle örgütü temsilcileri, ilçe belediye başkanları, mahalle muhtarları, Aliona, Bergama, Hasankeyf, Fırtına Vadisi’ni koruma dernekleri ve çevre örgütü temsilcilerinin kitlenin en önünde yürüdü.

‘MUNZUR YASTA, DERSİM İSYANDA’

Yürüyüş boyunca “Munzur yasta, Dersim isyanda”, “Doğamız, suyumuz, özgürlüğümüzün simgesidir”, “Barajlarla tarihimizi, kültürümüzü yok edemezsiniz”, “Yetiş ey insanlık Munzur darda”, “Baraj ne wazeme” yazılı pankart ve dövizler taşıyan kitle yine yürüyüş boyunca “Munzur özgür akacak”, “Dersimde baraj istemiyoruz”, “Kürdistan’da baraj istemiyoruz”, “Munzur onurdur, onuruna sahip çık”, “Munzur’a uzanan eller kırılsın”, “Munzur faşizmi boğacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Elinde “Munzur’a dokunma” yazılı döviz taşıyan ve ata binen bir vatandaş, yürüyüşe eşlik etti. Yürüyüş için tekerlekli sandalyeli kişilerin yanında, barajlara dikkat çeken tişörtler giyen bisikletli gruplar, Dersimspor formalı grup, yöresel kıyafetli kadınlar da yürüyüşteki yerini aldı.

Yürüyüş boyunca anons aracından yapılacak barajlara karşı duyarlılık ve karşı olunması için yapılan anonslara yürüyüşe katılmayan, ancak pencere, balkon ve yol kenarında duran vatandaşlarda alkışları ile destek verdi. Yürüyüş sırasında DSİ binası önünde oturma eylemi yapılırken, DSİ’nin bahçesine pet şişeleri atıldı. 20 bin kişinin davul zurna, çalınan şarkı ve marşlar, sloganlar ve zılgıtlarla sürdürdüğü 5 kilometrelik yürüyüş mitingin yapılacağı ve baraja dolumun devam etmesi durumunda sular altında kalacak olan TEDAŞ’ın arkasındaki meydanda son buldu. Meydana giriş için arama noktası kuran polis arama yapmak istemi üzerine gerginlik çıktı. Gerginliğin artması üzerine kısa süreli arbede ve polislerin taşlanması sonrası arama noktası işlevini yitirdi.

EN BÜYÜK ÇEVRE EYLEMİ

Meydana ulaşan kitlenin büyük bir bölümü önce su tutumu devam eden ve Munzur Nehri ile beslenen Uzun Çayır Barajı’nın yakınlarına yürüdü. Bu sıra özellikle orta ve ileri yaşlı çok sayıda kadının ağlaması gözlerden kaçmadı. Baraja doğru oturan ve anonslara rağmen meydana geç gelen bu grup adeta Munzur Nehri ile birlikte yas tuttu. Miting sırasında araba lastikleri ile bot yapan köylülerde barajın içinde ellerindeki pankartlarla yapılan barajları protesto etti. Meydanda konuşmalar başlamadan önce Kürdistan ve Türkiye’de çevre için yapılan en kitlesel ve uzun yürüyüş gerçekleşmiş oldu.

‘BARAJLARI ENGELLEYECEĞİZ’

Mitingde konuşan Milletvekili Şerafettin Halis, ideolojik ayrılıkları bir tarafa bırakıp güçlerinin birliği ile bu barajların yapımını engelleyeceklerini belirterek şöyle dedi: “Bugün bu utanç göletinin yanındayız. Ama henüz geç kalınmadı. İdeolojik ayrılıkları bir tarafa bırakıp gücümüzün birliği ile bu barajların yapımını engelleyeceğiz. Vadilerimiz göletlere boğulmamak için bizden medet umuyor. Ankara’da ser ve şer güçlerine sesimizi buradan duyuracağız.”

Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ise, “Biz de çağdaş bütün haklar gibi en doğal yaşam hakkımız olan kendi topraklarımızda yaşama hakkımızın barajlarla gasp edilmesini istemiyoruz” diye konuştu.

İHD Dersim Temsilcisi Barış Yıldırım da, verilen hukuki mücadelenin önemine dikkat çekerek, halkın duyarlılığını sürdürmesini istedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s