Strasbourg’da binler ‘komplocuları unutmadık’ dedi

Strasbourg’da binler ‘komplocuları unutmadık’ dedi

thumb1938HÜSEYİN BAKIR -ANF13:52 / 10 Ekim 2009 STRASBOURG – Binlerce kişi 9 Ekim komplosunu kınamak için Strasbourg kentinde bir araya geldi. Eylemciler, Öcalan ve Kürt halkına yönelik komploda Avrupa’nın da yer aldığını belirterek, ‘Kürtlerin komplocuları unutmayacağı mesajını’ verdi

Avrupa’nın birçok ülkesinden dün geceden itibaren yola çıkan binlerce kişi bugün sabah saat 07.00’den itibaren Strasbourg’daki Place de l’Attre du Marechal Tassigny meydanında biraraya geldi. Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu FEYKA tarafından düzenlenen yürüyüş ve mitinge Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika, İtalya, Avusturya ve İsviçre’de yaşayan Kürtler ve dostları katıldı.

Alanda yürüyüş öncesi eylemciler Öcalan lehine sloganlar attı ve 9 Ekim komplosunu kınadı. Yoğun yağmur altında halaylar çeken eylemciler, saat 11.20 sıralarında yürüyüşe geçti. Yürüyüşte kadınların geleneksel kıyafetleri dikkatleri çekerken, “Erdoğan şaşırma sabrımızı taşırma”, “PKK halktır halk burada”, “Biji Serok Apo” şeklinde sloganları atıldı. Yürüyüşte çok sayıda KCK bayrakları ve Öcalan resimleri yer aldı. thumb1942

“Kürt sorunu için demokratik çözüm”, “NATO Kürdistan’dan defol” gibi pankartların da bulunduğu yürüyüş yoğun yağmur altında 10 km kadar yürüdü. Eylemciler yürüyüş ardından Menau meydanında kurulan sahne önünde toplandı.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Feyka Başkanı Mehmet Ülker, komplonun halen devam etiğini ve 9 Ekim’in kara bir gün olduğunu vurgulayarak, Öcalan’ın öngörüsü, direnişi ve Kürt halkının mücadelesi ile komplonun boşa çıkarıldığını söyledi. Ülker, komplo içerisinde Avrupa ülkelerinin de yer aldığını hatırlatarak bunun Kürt halkın belleğinden silinmediğini kaydetti.

Mitingde ayrıca Kongra-Gel Başkanı Remzi Kartal da bir konuşma yaparken, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın görüntülü mesajı yayınlandı. Mitingde KNK Başkanı Kemal Tahirizade, PJAK Başkanı Heci Ehmedi, Barış Hareketi adına Dilek Kurt, Öcalan’ın avukatlarından Mahmut Şakar katıldı. Ayrıca Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD), Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu (CDK), Komalen Ciwan ve Koma Jinen Bilind (KJB) mesajları da mitingde okunacak. Miting, Koma Berxwedan sahne alacak.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s