TÜRKIYE ERMENISTAN ARASINDA PROTOKOLDE IMZA SOKU

Ermeni heyet son dakika döndü
10 Ekim 2009 Cumartesi 19:06Tarihi imzalar için masaya oturuldu. Ancak Ermeni heyet protokolün imzalanacağı salona gelmedi. Tam bir skandal yaşanıyorBU HABER SÜREKLİ GÜNCELLENİYOR…

Tarihi ana dakikalar kalmıştı ki… Son anda skandal yaşandı.

Türkiye ile Ermenistan arasında tarihi imzalar saat 18.00’de yapılması planlanan imza töreni ile atılacaktı. Önce 50 dakikalık bir gecikme yaşandı. İsviçre’de ne olup bittiği anlaşılamadı… Saat 18.50 itibarıyla yapılan açıklama skandalı ortaya koydu; törenin belirsiz bir süre için ertelendiği duyuruldu.

İŞTE PROTOKOL ŞOKUYLA İLGİLİ GELİŞMELER…

İsvçre’den imzaların atıldığı haberleri beklenirken ilk krizi Reuters haber ajansı duyurdu.. reuters törendeki açıklamalarla ilgili pürüz çıktığını; imzaların bu nedenle geciktiğini bildirdi. Amerikan yetkililer; son dakika krizinin ardından ‘Süreç çökmedi.. Uzlaşma arıyoruz’ açıklaması yaptı.

Saat 18.50 itbarıyla imza töreninin belirsiz bir süre için ertelendiği açıklandı. Belirsiz bir süre ifadesi; krizin boyutuyla ilgili ipucu veriyor.

Son dakika krizinin Ermeni heyet çıkarttı… Ermeni Dışişleri Bakanı Nalbantyan açıklama metnine müdahaleye kalkınca protokol süreci kilitlendi….

ERMENİ HEYET SALONA GELMEDİ BİLE

Zürih’teki AFP muhabirinin geçtiği haber ise tam bir skandalı anlatıyor… Habere göre Ermeni ve ABD heyetleri, imza töreninin yerel saatle 17.00’de (TSİ 18.00) düzenlenmesi beklenen Zürih Üniversitesi’ne gelmedi. Türk heyeti salondaydı… Ancak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve yanındakiler Ermeni heyet salona gelmediği için tören salonundan ayrıldı.

Amerikalı sözcü Ian Kelly, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın oteline döndüğünü açıkladı.

Kelly, Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyan’ın da Amerikan heyetinden bir yetkiliyle görüşmesinin beklendiğini kaydetti.

Tarafların süreci iyi yönetemediği ve son dakika krizinin iki tarafa da olumsuz yansıyacağı eleştirileri yapılıyor.

TÖREN İSVİÇRE’NİN ZÜRİH KENTİNDE YAPILACAKTI

İsviçre’nin Zürih kentindeki protokol törenine Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Erivan adına ise Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan katılıyor.

İmza törenine Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Konseyi’ne başkanlık eden Slovenya’nın Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ile AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katılması bekleniyor. Ancak temsilcilerin henüz imza salonunda görülmediği belirtiliyor.

AP ajansının haberine göre son dakika gelişmesi daha önce törene katılacağı açıklanan Hillary Clinton’un törene katılmayacağı yönünde.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün geçen yıl Eylül ayında Erivan’a yaptığı ziyaretle başlayan yakınlaşma süreci dahilinde, 1 Eylül 2009’de Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanlıkları iki ülke arasında protokollerin imzalanması için mutabakata varıldığını açıklamıştı.

Varılan mutabakata göre, imzalanacak olan protokollerin yürürlüğe girmesi için Türkiye ve Ermenistan meclislerinin onayı gerekiyor.

Türkiye ile Ermenistan arasındaki son resmi belge 13 Ekim 1921’de Kars’ta imzalanmıştı.

PROTOKOLLER NE GETİRECEK?

Protokoller, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden inşa edilmesini öngörüyor.

Protokole göre, Türkiye ve Ermenistan karşılıklı olarak temsilcilikler açacak ve dışişleri bakanlıkları arasında düzenli siyasi istişare gerçekleştirilecek.

Ayrıca Türkiye ve Ermenistan, aralarındaki sınırı uluslararası hukukun ilgili antlaşmalarında tarif edildiği şekliyle karşılıklı olarak tanıdıklarını teyit etmiş olacak. Protokolün yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içerisinde de sınır açılacak.

Tarihsel sorunlar için de, kaynak ve arşivlerin tarafsız bilimsel incelemesini yapmak üzere bir alt komite kurulacak. Komitede Türk, Ermeni ve İsviçre temsilcileriyle diğer uluslararası uzmanlar yer alacak.

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini öngören protokollerin imzalanmasının, bölgesinde barışı destekleyen bir strateji izleyen Türkiye için bir zafer olacağını yazdı

Financial Times gazetesi, iki ülke ilişkilerinin normalleştirilmesi için atılacak imzalarla, hem diplomatik ilişkilerin yeniden inşasının sağlanacağını, hem de sınırın açılacağını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın da imza törenine katılacağını anımsatan gazete, bunun da ABD’nin Kafkasya bölgesine verdiği önemi gösterdiğini bildirdi.

Financial Times, “Bölgesinde barışı destekleyen bir strateji izleyen Türkiye için bu bir zafer olacak” yorumunu yaptı.

Times gazetesi ise, “Ermenistan ve Türkiye yüzyıllık husumete bugün son verecek” diye yazdı.

AVRUPA’NIN SIN KAPALI SINIRI DA AÇILACAK

Haberde, yüksek düzeyli diplomatlar tarafından da izlenecek imza töreninde Türkiye ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarının imzalayacağı protokollerle, “Avrupa’nın son kapalı sınırının açılacağı” kaydedildi.

Gelecek Çarşamba günü oynanacak Türkiye-Ermenistan maçına da değinen gazete, “Bu maç, ilişkilerin yeniden inşası için son tarih niteliği taşıdı” yorumunu yaptı. Times, imza töreninin, iki ülke kamuoylarındaki çeşitli grupların protestolarına yol açtığını da yazdı.

İKİ ĞLKE ARASINDA TARİHİ GELİŞME

Fransa’daki siyasi gazeteler de, Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini “tarihi gelişme” olarak yorumladı.

Liberation gazetesi, iki ülkenin ilişkileri gerilimden arındırma yolunu tercih ettiğini yazarken, aradaki mevcut sorunlara rağmen, iki ülke yönetiminin bugün bir araya gelerek tarihi protokole imza atacağını duyurdu.

Gazete, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner’in, “bunun bölge barışı ve istikrarına büyük katkı yapacağı” yolundaki açıklamasına yer verdi.

Le Figaro gazetesi de geniş bir şekilde verdiği haber-yorumda, geçmişteki önemli sorunlara rağmen, iki ülke yöneticilerinin ilişkileri normalleştirme kararı aldığını yazdı.

Yukarı Karabağ ve enerji hattı konusundaki gelişmelere ayrıntılı yer verilen haberde, bu konuların bölge ülkeleri ile Rusya ve ABD’yi de yakından ilgilendirdiği yorumu yapıldı.

Le Figaro’daki yorumda, “Rusya ve ABD bölgede rakip. Ancak ortak çıkarları var. Bölgede istikrar istiyorlar. Bu amaçla Ermeni, Azeri ve Türk işbirliğini destekliyorlar” ifadesi kullanıldı. (CNN Türk)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s