İngiliz Oyuncu Rebecca Noon Kürt Kızı Şirin’i Oynayacak

Hasan Uşak

İngiliz Oyuncu Rebecca Noon Kürt Kızı Şirin’i Oynayacak

Rebecca%20NoonGenç ve yetenekli İngiliz Aktris Rebecca Noon Doğu Kürdistan’lı yönetmen Behrooz Bidar’ın yazdığı ve yönettiği Recoil (Geri Çekilme) adındaki filmde Kürt kız Şirin rolü oynayacak. Bir özgürlük savaşçısının aşkı rolünde oynayacak olan Noon Kürt kültürü ve Kürt aksanıyla İngilizce öğrenmek için dersler alıyor.

Genç ve yetenekli İngiliz Aktris Rebecca Noon Doğu Kürdistan’lı yönetmen Behrooz Bidar’ın yazdığı ve yönettiği Recoil (Geri Çekilme) adındaki filmde Kürt kız Şirin rolü oynayacak. Bir özgürlük savaşçısının aşkı rolünde oynayacak olan Noon Kürt kültürü ve Kürt aksanıyla İngilizce öğrenmek için dersler alıyor.
Genç İngiliz sinema oyuncusu Rebecca Noon Kürt kızı rölünde oynamak için Kürt aksanı ile İngilizce öğrenmeye başladı. Kürt kültürü ve yaşam tarzını öğrenmek için Kürt Toplum Merkezine sık sık gelen ve toplumla kaynaşmaya çalışan Noon, Kürt kadınlarının yaşam tarzını öğrenmeye çalışıyor.

Kürt Yönetmen

Doğu Kürdistan’lı Kürt yönetmen Behrooz Bidar tarafından geliştirilen proje iki aşamada oluşuyor. İlk aşamada tiyatro oyunu olarak sergilenecek olan Recoil, ikinci aşamada ile uzun metrajlı film olarak çekim altına alınacak. Oyuncuları İngiliz ve Kürtler sanatçılardan oluşturulan film projesi için çekimler İngiltere ve Güney Kürdistan’da yapılacaktır.

Isyancı ile Aşk

Rebecca Noon filmde Şirin adı ile sağlık görevlisi olarak ailesi ile ezilen Kürt halkına yardım etmek için müdadele edecek. 1988 yılını konu alan seneryoya göre baskılardan dolayı yerinden ayrılmak zorunda kalan Şirin, Güney Kürdistan’ın sarf arazilerinde uzun bir yolculuğa çıkmak zorunda kalır. Bir isyancı liderine aşık olan Şirin’i yeni bir mücadele karşılayacak.

İsyancı aşkının fon olarak ele alındığı filmde insan hakları ihlalleri, işkenceler ve bölünmüş aileler temaları işlenecek.

“Kürdistan’da Nasıl Acılar Yaşandığını Öğrendim”

Filmde başrol oynayacak ve Kürtler hakkında araştırmalar yapan Noon,”Kürt toplumunun yaşadığı bölgelere ve toplum merkezlerine giderek Kürt kültürünü öğrenmeye çalışıyorum. Kürt toplumu beni çok etkiledi. Kürdistan’da nasıl acılar yaşandığını öğrendim. Kürt toplumu bu projeye destek oluyor ve kendilerinin iyi anlatılmasını istiyorlar. Bu film projesinde yer almadan önce Kürt toplumunun yaşadıklarını pek bilmiyordum. Kadın erkek eşitliği, kadınlara karşı şiddet, namus cinayetleri konusunda fazla bilgim yoktu. Bu konularda çok ciddi sorunların yaşandığını öğrendim” dedi.

Kendisinin bir sanatçı olduğunu ve herhangi bir siyasal grubu temsil etmediğini belirten Noon, Kürtlerin mücadelesi süresinde yaşanan insan hakları ihlallerini dile getirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kürt Misafirperverliği

Kürtlerin çok misafirperver olduğunu ve kendisini yüreklerine aldığını dile getiren Noon, “Kadınlara karşı şiddetin durmasını arzuluyorum. Toplum için yararlı olacak işlerin yapılması için teşvik edici olmalıyız. Kürtlere ve Kürdistan’a destek olmak istiyorum” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s