Gel de yazma!

Gel de yazma!

Türk Devleti Kürt partilerini ve özllikle DTP’yi dışlayarak direkt kendisine biat eden Kürtler’e yönelmiş bulunuyor. Böylece Kürtler’i zayıflatarak taleplerini törpülemeyi, ezeli arzuları olan asimilasyona elverişli bir hale getirmeyi aklına daha uygun buluyor. Buna belli bir program dahilinde devam edeceği açıktır.

İstediği bazı yerlerde, mesela Çolig’de, Bitlis’te, Muş’ta kısmi bir sükunet sağlamış gibi görünüyorlar. Ama öte yandan daha güneyde adeta birer meydan savaşı veriyorlar. Şimdi sıra ile bu çatışma alanlarını şöyle bir dolaşalım:

Amed-Çolig “cephesi”:

Bilindiği gibi Türk içişleri bakanı Amed, Mardin ve Şırnaq’ı dolaşacaktı. İlk durak Amed’de kepenkleri indirilmiş dükkanlar buldu. Vali durumu “Buranın esnafı dükkanlarını geç açar” diyerek komik bir izahatla bakanının gönlünü ferah tutmaya çalıştıysa da mızrak çuvala sığmıyordu. Ardından Licê-Darêyênî arasında şehit edilen Güzelim Ceylan’ın Türkler tarafından katledilmediğinin kanıtlarını yaratan heyet ile görüştü.. Türk Askerbaşı’nın verdiği talimat doğrultusunda fabrikasyon deliller hazırlandı. Türk Tarafı Ceylan’ın havan topu mevziinin dışında olduğu iddia ediyordu. Bunu duyan da havan topu mermisinin sabit rampadan ateşlendiği sanır. Oysa –ki kullanılan top 60 mm’lik olsa gerek- umuzda taşınabilecek kadar basittir. Hem düştüğü yerde öyle ay yüzeyi gibi krater de bırakmaz. Mermi roket tipidir ve patlamadan sonraki şarapnelleri vasıtası ile hedefteki insan veya hayvanları öldürür.

Türk Heyeti Ceylan’ı şehadete götüren bombanın aslında 40 mm’lik bir lancher bombası olduğunu, bu bombanın aslında patlamadığını, Sevgili Ceylan tarafından bu patlamayan bombaya “sopa ile” dayak atmasından sonra kızan bombanın patladığını “saptamış” bulunuyor.. Behey yaratıklar! Bir bomba atılacak, düştüğü yerde patlamayacak, ama bir sopa darbesi ile “buum” diye haykırarak Ceylan’ı yok edecek.. İnsanın sorası gelir: Bu bir bubi tuzağı mıydı ki Ceylan’ın sopasını beklesin? Hayır kaatiller.. Nobel ödüllü destekçiniz Obama bile bu durumu izah edemez..

Darêyênî cephesi:

Tam da bu sırada Darêyênî’de 38 Gerilla’nın gömülü olduğu bir toplu mezar ortaya çıktı.. Hiç kimseye sormadan gömdükleri 38 gerilla cesedi.. Neyi saklıyordunuz? Bunları kimyasal gaz ile mi şehit etmiştiniz ki apar topar gömdünüz? Tanınmayacak durumdaydılar diyorsanız, neden bir şehit babası oğlunun kemiklerine sahip çıkabildi? Mızrak çuvala sığmıyor..

Viranşehr muharebesi:

Polisin boş verdiği, ama kaçırılmaya çalışılan kız çocuğunun babası tarafından yakalanan iki kişiyi linç etmeye kalkan halkın galeyanı kısa bir süre içerisinde isyana dönüştü.. Sloganlar atıldı ve ilhakçılar lanetlendi. Oturdukları evlerinde bile can güvenliklerinin sağlanamamasına isyan ettiler, polis ve jandarma (asker) ile çatıştılar..

Cizîra Botan muharebesi:

Bu muharebeyi Bir kardeşimin kaleminden aynen veriyorum:

Demirci Kawa
“2009-10-12 12:46 – Mamoste yaklaşık bir haftadır cızırde yaşananların tanığı olarak ,sizi bilgilendirmeye çalışacağım. Elbete bu k. kurdistanın pek çok yerinde yaşanmaktadır. Cızir belediyesi,mem u zin kültür merkezi,kurdi der,berfin,ticaret odası ve diğer kurt kurum kuruluşlarının son haftadaki etkinliklerinde,cızir savaş alanına döndü. Olayların çıkış nedeni ,polis ve askerlerin kitleyi kameraya çekmesi ve kitleyi tahrik edecek şekilde alaycı tutumlarını kabulenemeyen gençlerin saldırısı ile başladı. Yoksa bir engeleme söz konusu değildir. Anladığım kadarı ile polislerin üzerinde bir baskı vardı. Akp nin düzenbaz iki yüzlü politikasının bir yansımasıydı. Burda halka şu denmek istiyor.Bak işte görüyorsunuz,güvenlik kuvetleri demokratik gösteriye mudahale etmiyor.Göstericiler saldırıyor. Kitlelere bu şekilde saldırdılar. Cızir iki gün ,iki gece çatışma alanıydı.Öyleki binlerce gaz bombası,mahalelere atıldı. Evden dışarı çıkma fırsatı verilmeden,sokaktaki direnişçileri ezme peşindeydi. Cızirde her sokağa onlarca gaz bombası,merkezden fırlatılıyordu. Halk bunu bildiği için,hemen hemen herksete limon vardı. gerçi gazı etkisiz kılmaya çok az katkısı oluyor.Evlerin içinde durulacak durumda değildik. Adeta boğulduk. Büyük bir sabırla direniş sürdü. dtp li vekilerle yapılan görüşmeler sonucunda,biraz sakinleşti.Devletin ölçüsüz gazına rağmen cızir halkı başarı ile karşı koydu. Sadece gaz olsa neyse,ateşli silahlar,panzerler,onlarca akrep,su tankerleri vs. Fakat bizi en çok etkileyen gazlardı.Eylemin gücüne rağmen,zorluyordu. Gözü kapalı eylemde olamazsınız. Tüm bunlara inat,dün gece 40 bin kişilik bir katılımla,festivalimizi gerçekleştirdik.Dün gece düşman ortada görünmüyordu. saygılar.”

Bu kardeşimin kaydetmediği en can alıcı nokta ise polisin 3. katta annesinin kucağında süt emerken kafasına isabet eden gaz bombası ile kafası yarılan çocuk yoğun bakımda..

Gever meydan muharebesi:

Gever son yılların en büyük savaşını yaşadı yaşıyor. Türk Polisi, alışık olduğu gibi daha sonra fişlemek üzere, DTP’nin basın bildirisine katılanları filme almaya ve fotografları çekmeye katılınca duruma itiraz edildi. Ardından olaylar fitillendi ve çatışmalar başladı. Türk Polisi silah, gaz ve panzer kullanıyor. Kürtler’in elinde ise havai fişekler, taşlar ve molotof kokteylleri var. Bu orantısız mücadele gece boyu da sürdü..

Siirt:

İmralı’daki KCK Lideri Öcalan için gösteriler yapıldı. Asıl büyük eylemlerin Perşembe günü başlayacağına dair işaretler var..

Böylesi günlerde bir eski parti lideri Türk TV’si CNN’de “PKK’yi MİT Kurd(dur)du diyorsa bunu ıspatlamak zorundadır. PKK’ye kızabilirsiniz.. Politikalarını beğenmeyebilirsiniz.. Hatta çizdiği yolu çok kötü bulabilirsiniz.. Buna diyecek yoktur. Ama başlayan bir mücadelede eğer taraf olacaksanız, yerinizi açıkça ortaya koymanız gerekiyor. Kürt Milleti kendi sırtından “ululaştırılan”, hiç bir somut eylem programı ortaya koymayanlara, Türk Hükümeti’nin davet ettiği kişilere artık tahammülsüzdür. Kısacası PKK’nin MİT tarafından kurulduğunu iddia edip, delil ortaya koyamayan bu düşünce sahiplerine siz isim koyunuz..

2009-10-13

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s