Taraf’tan Ceylan Önkol soruları

Taraf’tan Ceylan Önkol soruları
10534713 Ekim 2009 Salı 07:45Ceylan Önkol’u kim öldürdü? Olayla ilgili açıklanan bilirkişi raporuna Taraf gazetesinin itirazı sürüyor.Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporu Taraf gazetesini inandıramadı. Gazete “Ceylan kendini öldürmüş diyorlar” başlığı ile okurların karşısına çıktı.

Gazete manşetten verdiği haberin spotunda “Ceylan’ı, bıçakla vurduğu patlamamış bir bombaatar mermisinin öldürdüğü öne sürüldü ama küçük kızın elleri ve ayakları sağlam” ifadelerine yer verdi.

Raporun Adli Tıp raporu ile çeliştiğini iddia eden gazete, olaydaki yanlışları haberde işte böyle dile getiriyor:

BU HEYET BİR ŞEY BİLMİYOR

Ceylan’ın ölümünden 15 gün sonra açıklanan bilirkişi raporu, hem deliller hem de Adlî Tıp raporu ile çelişiyor. Emniyet’te görevli iki patlayıcı uzmanı tarafından hazırlanan raporda Ceylan’ın elindeki tahra ile mühimmata vurması sonucu patlamanın yaşandığı belirtildi.

MÜHİMMATIN NUMARASI YOK

Oysa Ceylan’ın mühimmata vurduğu tahra sapasağlam duruyor, üzerinde sadece birkaç ezik var. Patlayan 40 milimetrelik bombaatar mühimmatı nasıl olmuş da Ceylan’ın ellerine hiçbir zarar vermeden gövdesini parçalamış?
Üstelik bilirkişi raporunda mühimmatın menşei, modeli ve seri numarasının tesbit edilemediği itirafı da var.

DÜN ACIKLANAN SÖZDE BILIRKISI RAPORU VE TÜRK IRKCI SAVCININ ISGALCI TÜRK ORDUSUNU AKLAMASI VE TÜRK BASININ ORDU KARSISINDA GÜNAH CICARTMA HABERLERI

Genelkurmay açıklamış; havan topu iddiasını yalanlamıştı. Askeri doğrulayan rapor Savcılık’tan geldi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 28 Eylül’de meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 14 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümüyle ilgili hazırlanan kriminal raporda ”Ceylan’ın ölüm nedeni havan topu değil” denildi.

TSK BÖLGEDE HAVAN ATIŞI YAPILMADI DEMİŞTİ

Diyarbakır Başsavcılığı, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde hayvan otlatırken ölen 14 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümüne, daha önce araziye atılmış ancak patlamamış mühimmatın yol açtığını açıkladı. Önkol ile ilgili kriminal rapora göre de Ceylan’ın ölüm nedeni havan topu değil. TSK da bölgede havan atışı yapılmadığını belirtmişti.

Geçen hafta olayın teknik incelemesi hakkında bilgi veren TSK, “Bu olayla bizi yıpratmaya çalışıyorlar. TSK’ya karşı asimetrik harekat sürdürülüyor” açıklamasında bulunmuştu.

ARAZİYE DAHA ÖNCE ATILMIŞ PATLAMAMIŞ MÜHİMMAT ÖLDÜRDÜ

Başsavcılık açıklamasında, “Ceylan Önkol’un, daha önce araziye atılmış ancak patlamamış 40 milimetrelik bombaatar mühimmatına elindeki tahra (Eğri budama bıçağı) ile vurduğu, mühimmatın patlaması neticesinde hayatını kaybettiği sonucunu varılmıştır” denildi.

Mermi tipinin 40 mm Luncler olduğu belirtildi.

İŞTE O KRİMİNAL RAPOR

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü kriminal laboratuvarında hazırlanan rapora göre, Ceylan’ın ölümüne havan topunun neden olmadığı kesinleşti. Raporda, atış yapıldığına dair bir bulguya ulaşılmadığı da belirtildi.

Yetkililer, olay sonrasında etrafa yayılan şarapnel parçalarının toplanarak uzmanlar tarafından incelenmeye alındığını, ortaya çıkan ilk ve kesin bulgunun patlayıcının havan topu olmadığını ortaya koyduğunu bildirdi.

Yetkililer, atış yapıldığına dair bir bulgunun da bulunmadığını ifade ederek, “Ancak, patlayıcı askeri bir malzeme olup olmadığını konusunda araştırma ve inceleme devam ediyor. 120, 80 ve 60’lık havanlar var. Eğer havan atışı olsa ve bu 120’lik havan ile gerçekleşse idi karşıdaki kişinin parçası bulunmazdı. Bu nedenle incelemeyi hassasiyet içinde sürdüyoruz” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s