Min Dit Kürt sinemasinda yeni bir Film

Min Dît galasında ‘Türk askeri cinayet işlemez’ gerginliği ANF17:02 / 15 Ekim 2009 ANTALYA- – Kürt yöntmen Miraz Bezar’ın JİTEM’in Kürt illerindeki cinayetlerini konu edinen Min Dît (Ben Gördüm)filminin galasında ‘’Türk askeri bunları yapmaz’’ diyen bir grup olay çıkarttı.

Festival tarihinde gösterilen ilk Kürt filmi olması bakımından önemli olan filme gelecek tepkiler merakla bekleniyordu. Gala sonrasında pek çok izleyici filmi beğenirken, bazı seyirciler de ‘’Türk askeri cinayet işlemez’’ diyerek galanın çıkışında olay çıkardı.

Miraz Bezar’ın ilk uzun metraj çalışması olan filmde Şenay Orak, Muhammed Al, Hakan Karsak, Berivan Ayaz, Fahriye Çelik ve Alişan Önlü rol alıyor.

Filmde Diyarbakır’da yaşayan Gülistan ve Fırat kardeşlerinin gözleri önünde anne-babaları kontrgerilla tarafından öldürülüyor.

Baba ve annesini yitiren iki kardeş, 6 aylık kardeşleri Dilovan’a bakabilmek ve hayata tutunabilmek için evdeki eşyaları satmaya başlar. Bir müddet sonra ev kirasını ödeyemeyen çocuklar, Diyarbakır sokaklarında yaşamaya başlar.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s