Öcalan: İki barış grubu Türkiye’ye gelebilir

Öcalan: İki barış grubu Türkiye’ye gelebilir

ocalan-barisgrubu-Yenilendi ANF14:46 / 15 Ekim 2009 İSTABUL – Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, demokratik siyasette ciddi bir tıkanma yaşandığını belirterek, sürecin önünün açılması için Barış Grupları benzeri iki grubun Türkiye’ye gelebileceğini açıkladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, sürecin önünün açılması için şu öneride bulundu: “Demokratik siyasette ciddi bir tıkanma yaşanmaktadır. Bu durum beraberinde hukuki, sosyal, kültürel ve askeri alanları da tıkamaktadır. Kürt Sorununa ilişkin yaşanan tıkanmışlığı aşmak; çözümün, demokratik siyasetin önünü açmak gerekiyor.

Bunun için önerim; Daha önce gelen Barış grupları benzeri, Avrupa’dan ve yine içerisinde Mahmur”dan halkımızın da bulunduğu Güneyden olmak üzere iki grubun; Kürtlerin bu ülkede nasıl yaşayacaklarını, birlikte yaşayabilmenin zorunlu prensiplerini ortaya koymak, Kürtlerin demokratik hak ve özgürlüklerine ilişkin temel isteklerini tartışmak üzere Türkiye’ye gelmesidir. Bu gruplar başta TBMM olmak üzere Türkiye’deki tüm çevrelere giderek, iki halkın birlikte yürümesi için olmazsa olmaz niteliğindeki temel talepleri dile getirmelidirler.

Türkiye’nin tüm aydınlarını, demokratik sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri, barıştan yana tüm kesimleri de demokratik siyasetin ve müzakerenin başarıya ulaşması için katkı sunmaya davet ediyorum”

BARIŞ GRUPLARI

PKK Lideri Abdullah Öcalan, Kenya’dan Türkiye’ye getirildikten sonra 2 Ağustos 1999 tarihinde yaptığı bir çağrı ile PKK güçlerini sınır dışına çıkarmış, 22 Eylül 1999 tarihinde de “Demokratik cumhuriyete destek ve iyi niyet adımı” olarak bir grup PKK’linin Türkiye’ye gelmesini istemişti. Bunun üzerine 1 Ekim 1999 tarihinde Ali Sapan, Seydi Fırat, M. Şirin Tunç, İsmet Baycan, Sohbet Şen, Yüksel Genç, Yaşar Temur ve Gülten Uçar’dan oluşturulan Birinci Barış ve Demokratik Çözüm Grubu, Geli Şîn köyünden Türkiye’ye giriş yapmıştı. Gözaltına alınan 8 kişilik birinci barış grubu üyeleri, 2 Ekim’de tutuklanarak Muş E Tipi Cezaevi’ne gönderilmişti. Barış grubu üyeleri yargılandıkları Van DGM’de “Örgüt üyesi olmak” ile cezalandırılmıştı. Ancak atılan adımlara devlet karşılık vermedi.

Öcalan, daha sonra barış ve uzlaşma ortamının yaratılması için ikinci bir barış grubu çağrısı yaptı. 2. Barış ve Demokratik Çözüm Grubu adına Haydar Ergül, Ali Şükran Aktaş, Aygül Bidav, İmam Canpolat, Yusuf Kıyak, Aysel Doğan, Hacı Çelik ve Dilek Kurt 29 Ekim 1999 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’dan havayoluyla Türkiye’ye geldi. Gelen ikinci barış grubu üyeleri de gözaltına alınarak tutuklandı. İstanbul DGM’de eski TCK’nin 168/2 maddesinden yargılanan 8 kişiye, 7 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

Dağdan gelen Birinci Barış Grubu’nda bulunan İsmet Baycan, tutuklu bulunduğu Muş E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 24 Mayıs 2003 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Dağdan ve Avrupa’dan gelen iki barış grubu üyesi 16 kişiden 13’ü değişik tarihlerde cezaevinden çıktı. İkinci Barış Grubu üyelerinden Haydar Ergül ve Hacı Çelik ise, hapis cezalarının sona ermesine rağmen bulundukları Kandıra F Tipi Cezaevi yönetimi tarafından verilen disiplin cezaları nedeniyle 3 yılık infazları yakıldığı için henüz tahliye edilmedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s