Altın Portakallar Ceylan Önkol’a gitti

Altın Portakallar Ceylan Önkol’a gitti

ANTALYA – Bu yıl 46.’sı düzenlenen ve 16 filmin yarıştığı Uluslar arası Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu. “Bornova Bornova” ve “Kosmos” en iyi film ödülü alırken, “İki Dil Bir Bavul” ise en iyi ilk film ödülüne değer görüldü. Ödül töreninde ödüllerini alan Kürt sinemacılar ödüllerini Ceylan Önkol’a adadı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya protokolü, sinema dünyasından yüzlerce oyuncu, yönetmen, senarist ve set ekibinin yanı sıra çok sayıda davetlinin katılımıyla Cam Piramit’te düzenlenen törende Altın Portakallar sahiplerini buldu. En İyi Film Ödülü Reha Erdem’in “Kosmoz” ve İnan Temelkuran’ın “Bornova Bornova” filmlerine paylaştırılırken, Kürt filmi “İki Dil Bir Bavul” ise En İyi İlk Film Ödülü’ne layık görüldü. Çayan Demirel’in “5 Nolu Cezaevi” isimli belgeseli ise En İyi Belgesel dalında altın portakal aldı. Miraz Bezar’ın yönettiği bir diğer Kürt filmi “Min Dit” ise en iyi öykü ödülüne değer görüldü.

“ÖDÜLÜMÜ CEYLAN ÖNKOL’A HEDİYE EDİYORUM”

Kürt sinemacıların iki uzun metraj 5 belgesel ve 4 kısa filmle yarıştığı Altın Portakal’e yine ödüle değer görülen Kürt sinemacıların Ceylan Önkol hassasiyeti damgasını vurdu. En İyi Belgesel Ödülü’nü “Yüz Bin Kişiydiler” isimli belgeselin sahibi Metin Kaya ile paylaşan Çayan Demirel, “5 Nolu Cezaevi” ile ödül aldı. Ödülünü aldığı sırada kısa bir konuşma yapan Demirel, “Bu ödülü Diyarbakır Lice’de oyuncak yerine bomba ile oynayan Ceylan Önkol’a atfediyorum” dedi.

Katıldığı festivallerde prestijli ödül ve övgüler alan “İki Dil Bir Bavul” filminin yönetmenlerinden Özgür Doğan da aynı konuya dikkat çekti. Ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada anadilde eğitim hakkının en doğal insan hakkı olduğuna dikkat çeken Doğan, “Bu ödülü ikinci dilini henüz öğrenemeden bir havan topuyla öldürülen Ceylan Önkol’a armağan ediyorum. Gellek spas” diye konuştu.

Ceylan Önkol olayına dikkat çeken bir başka ödül sahibi ise Volga Sorgu oldu. “Kara Köpekler Havlarken” isimli filmdeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Sorgu da yaptığı konuşmada, “Benim iki kız kardeşim var, Melike ve Gizem, bu ödülü onlar için ve Ceylan Önkol için alıyorum” dedi. “Min Dit” filmindeki öykü yazarlığıyla ödüle değer görülen gazeteci Evrim Alataş da ödülünü aldıktan sonra ödülünün kardeşlik ödülü olmasını dilediğini belirterek, ödülünü Diyarbakırlı çocuklar için aldığını ifade etti.

Festivalde verilen ödüller ve kazananlar şöyle:

* En İyi Film: “Bornova Bornova” – “Kosmos”

* En İyi İlk Film: “İki Dil Bir Bavul”

* En İyi Yönetmen: Reha Erdem – “Kosmos”

* En İyi Senaryo: Onur Ünlü – “Beş Þehir”

* En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan – “Bornova Bornova”

* En İyi Kadın Oyuncu: Nergis Öztürk – “Kıskanmak”

* En İyi Kurgu: Erkan Tekemen – “Bornova Bornova”

* En İyi Sanat Yönetmeni: Zeynep Koloğlu – “Usta”

* En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu – “Kara Köpekler Havlarken”

* En İyi Yardımcı En İyi Müzik: Mehmet Erdem ile Özgür Akgül – “Deli Deli Olma”

* En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry – “Kosmos”

* Kadın Oyuncu: Damla Sönmez – “Bornova Bornova”

* Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü (Ses-Efekt-Kostüm-Makyaj-Saç Tasarımı): “Kosmos”

* Behlül Dal Jüri Özel Ödülü (Genç Yetenek): “Usta” filminin yönetmeni Bahadır Karataş, “40” filminin yönetmeni Emre Şahin, “Ben Gördüm-Min Dit” filminin öykü yazarı Evrim Alataş ile “Beş Şehir” filminin oyuncusu Tansu Biçer.

DİĞER ÖDÜLLER

Gençlik Jürisi Ödülü, Uluslararası Film Yarışması’na katılan Kamen Kalev’in yönettiği Bulgaristan-İsveç yapımı “Şark Oyunları” filmine verildi. Ödülü, film ekibi adına ünlü oyuncu Hatice Arslan aldı.

Festivalde bu yıl ilk kez belirlenen Kent Konseyi Jüri Ödülü’ne yönetmen İlksen Başarır’ın ilk filmi “Başka Dilde Aşk” layık görüldü. NETPAC Jürisi Ödülü “Kan Arzusu”, SİYAD Ulusal Jüri Ödülü İnan Temelkuran’ın yönettiği “Bornova Bornova”, SİYAD Uluslararası Jüri Ödülü ise “Öteki Yaka-The Other Bank” filmine verildi.

Törende, Kısa Film Yarışması’ndaki Dijital Film Akademi Özel Ödülü’ne Efe Conkel’in “Geri Dönüşüm Günlüğü”, Cahit Çeçen’in yönettiği “Tamirci Çırağı” ile Mustafa Dok’un yönettiği “Köy” filmleri değer bulundu.

En İyi Kısa Film Ödülü’ne Aksel Zeydan Göz’ün yönettiği “Kısır Döngü” layık görüldü. En İyi İlk Belgesel Ödülü Metin Kaya’nın yönettiği “100 Bin Kişiydiler” ile Çayan Demirel’in yönettiği “5 Nolu Cezaevi” filmleri arasında paylaştırıldı.

ULUSLAR ARASI FİLM YARIŞMASI

Uluslararası Film Yarışması’nda En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Öteki Yaka”daki performansıyla 9 yaşındaki Tedo Bekhauri’ye, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise “Katalin Varga” filmindeki performansıyla Hilda Peter’e verildi.

En İyi Yönetmen Ödülü “Öteki Yaka” filmi ile Georgi Ovashvilli’e sunuldu.

En İyi Film Ödülü ise Alexey German’in yönettiği “Kağıttan Asker” filmi ile Harutyun Khachatryan’ın yönettiği “Sınır” filmleri arasında paylaştırıldı.

Festivalde konuşan CHP Genel Başkanı Baykal, Yeşilçam sinemasının önemine değinerek, “Sinemamızın yeni bir atılım dönemine girmekte olduğunu hep birlikte görüyoruz. Türk sinemacılarına Antalyalılarla sinemanın güzelliklerini paylaştıkları için hepsine çok teşekkür ediyorum. İnsanlarımızın her birisinin içinde paylaşmak istediği bir hikaye vardır. Bu hikayeyi tek başına yaşamak insanlarımıza yetmiyor. Herkes kendi hikayesini paylaşmak istiyor. Kendi hikayesini başkalarına aktarmak istiyor. İnsanlar bu hikayeler içerisinde kendilerini buluyorlar” dedi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s