Kürt çocuğu bu kapağın altında

18trfs1elle2Diyarbakır’da Sur Belediyesi’nin başlattığı “Her Eve Bir Hikâye” adlı proje kapsamında evinde çocuklara Kürtçe hikâye okuduğu için soruşturmalık olan Medya Örmek, ELLE dergisinde dünyanın en 10 kadını arasında ilk sırada gösterildi. Medya için “Kürt kızı 27 çocuğa… odasında anadilini öğreterek isyancılığı oynuyor” yorumu yapıldı.
Medya Örmek, aralarında Serena Williams, Nobel Edebiyat Ödüllü Herta Müller gibi dünyaca ünlü 10 kadını geride bıraktı. Yüksek tirajlı Fransız ELLE dergisinde yer alan haftanın kadını yarışmasında Amerikalı tenisçi Serena Williams, Nobel Edebiyat Ödüllü Herta Müller ve Coca Cola Europe’un patronu Dominique Reiniche gibi isimler yer aldı.
1945 yılında kadınlar tarafından kurulan ELLE, Medya Örmek’i haftanın en iyisi olarak belirledi. Dergide dünyaca ünlü 10 kadının resmi yer alırken, haftanın en iyisinin 10 yaşındaki Medya Örmek olduğu belirtildi. Bu hafta çok sayıda kişinin Kürt kızı Medya Örnek için oy kullandığına vurgu yapan haftalık kadın dergisi ELLE, “10 yaşındaki bu küçük Kürt, Türk adaleti tarafından yargılanmakla yüzyüze kaldı. Neden? Çünkü Medya kendi anadilini öğretmek için 27 çocuğu odasında toplamayı alışkanlık haline getirmişti” ifadesini kullandı.

İsyancılığı oynuyor!
Medya Örmek’in sınıfta çekilmiş bir fotoğrafının altında şu tanıtım yer aldı: “Çünkü bu 10 yaşındaki Kürt kızı 27 çocuğa… odasında anadilini öğreterek isyancılığı oynuyor! Türkiye’de Kürtçe eğitime okulda halen izin verilmiyor. Türk adaletinin olaya ilişkin bilgisi oldu ama savcı sonunda Medya’yı yargılamaktan vazgeçti.”
Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, evlerinin bir odasını Sur Belediyesi’nin desteğiyle sınıfa çevirerek bir yıl boyunca 10 çocuğa Kürtçe ders verdikten sonra onlara karne dağıttığı öne sürülen 10 yaşındaki Medya Örmek ile ilgili soruşturma başlatmıştı. Medya ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, soruşturma kapsamında ifade verdikten sonra haklarında dava açılmasına gerek duyulmamıştı.

Listedeki ünlüler şöyle
Haftanın ikinci kadını olarak Kelly Moreira seçildi. Kadın dergisi, “Üç aydan az bir sürede bu 18 yaşındaki genç kız, lise sıralarından Fashion Week podyumlarına çıktı. Elite ajansı tarafında organize edilen yarışmalara katıldıktan sonra, önce katılımcılar tarafından, ardından da halkoylaması ile seçildi” yorumunu yaptı.
Haftanın üçüncü kadını ise Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan 12’inci kadın Herta Müller oldu. Dördüncü sırada da “Le monde a ses pieds” (Dünya ayaklarında) isimli sekizinci romanı çıkan Geraldine Maillet yer aldı. Daha önce mankenlik yapan Maillet, 90 yaşında yazar olması ile dikkat çekiyor. Sıralamadaki diğer isimler ise şöyle: Yelken ile dünya turu rekoru kıran 33 yaşındaki Ellen Mc Arthur, 8 Ekim’de Paris Match gazetesine başörtülü çıkan Diam’s, 1998’de Cesar ödülü alan aktris Emma de Caunes, dünya birincisi olan Amerikalı tenisçi Serena Williams, Coca-Cola Europe Başkanı Dominique Reiniche, Rodarte markasının sahipleri Mulleavy Kızkardeşler 30 yaşındaki Kate ve 29 yaşındaki Laura.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s