Avrupa Barış Grubu: Çözüme katkı sunmaya hazırız

Avrupa Barış Grubu: Çözüme katkı sunmaya hazırız

barisgrubu_avrupaROJİN FELAT-ANF13:22 / 27 Ekim 2009 BRÜKSEL – Türkiye’ye gidişi hükümet tarafından engellenen Avrupa barış grubu beklenenen basın toplantısının bugün Brüksel’de yaptı. Barış grubu, “Hükümet tarafından tıkatılan sürecin önünü açmaya ve çözüme katkı sağlamaya, bedeli ne olursa olsun hazırız ve hazır olacağız” dedi.

Avrupa barış grubunun 15 üyesi, Belçika’nın başkenti Brüskel’de basın toplantısı düzenledi. Türkiye ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasını grubun sözcüleri İsmet Kem ve Vesile Yüksel yaptı.

İŞTE 15 ÜYENİN İSİMLERİ

İsmet Kem, grupta yer alanların 9’unun siyasi ilticası olduğunu, diğer 6’sının ise çeşitli Avrupa ülkelerinin oturumları veya vatandaşlıklarına sahip olduğunu söyledi. Kem, grupta yer alan 15 kişinin isimlerini şöyle sıraladı: Arif DIRIK, Ayten KAPLAN, Baki ULUDAĞ, Halime GÖKÇEN, Hasan AKBABA, Hikmet ÇETİN, Hikmet KARAHAN, İsmet KEM, M.CEVAT Akın, Mahmut EROL, M.Sait YILDIRIM, Muazzez KAYA, Ümmühan SÜRMELİ, Veli TEKİN, Vesile YÜKSEL.

Basın açıklamasını okuyan Kem, kendilerini tanıtırken, “Bizler, Kürt sorununun çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için bu süreçte yaşanan siyasal tıkanıklığın önünü açmak amacıyla, Kürt Halk Önderi sayın Abdullah Öcalan’ın yaptığı çağrı üzerine, Avrupa’dan Türkiye’ye gitme kararını veren ‘barış grubuyuz’. Grubumuz, toplam 15 arkadaştan oluşmaktadır” dedi.

19 Ekim’de Türkiye’ye giriş yapan Kandil ve Maxmur gruplarının karşılanmasına dikkat çeken Avrupa Barış ve Demokratik Çözüm Grubu, halkın taleplerine cevap olmak için kendileri de Öcalan’ın çağrısı üzerine Türkiye’ye giriş yapmayı planladıklarını anlattı. Grup, “Bu konuda tüm hazırlıklarımızı tamamlayarak, gerekli seyahat belgeleri için Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilgili temsilcilikleri nezdinde girişimlerde bulunduk. Bu konuda anlayış ve yaklaşımda, işlemlerin belirlediğimiz tarihte tamamlanması için de, grup olarak son derece kolaylaştırıcı bir tavrın sahibi olduk” dedi.

Açıklamada şunlar ifade edildi: “Ancak kamuoyunun bildiği gibi, başta Başbakan olmak üzere, hükümet ve devlet yetkilileri, hem halkımızın ilk grubu karşılama coşkusuna yanlış yaklaşmış hem de grubumuzun Türkiye’ye gidişini engelleyici açıklamalar yapmıştır. Bu doğrultuda ilgili merciiler de, gerekli seyahat belgelerini bizlere vermemiştir. Bunun üzerine, biz de grup olarak Türkiye’ye gidişimizi, istemediğimiz halde, erteleme kararı aldık.

Çünkü Kürt sorununda barış ve demokratikleşme sürecinin, tüm taraflar açısından büyük bir ciddiyet, sorumluluk ve cesaretle ilerletilebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle ilgili tüm çevrelerin, yüksek bir duyarlılık ve özveri ile çaba harcaması zorunluluğu vardır. Oysa Kürt halkının, Önderinin ve özgürlük hareketinin, barış ve demokratik çözümde ne denli kararlı, iyi niyetli ve ısrarlı olduğunu, bir kez daha ortaya koyan barış gruplarına karşı, hükümetin ve devletin mevcut tutumu, süreci tıkatıcı tarzda olmuştur. Barışa, demokratik çözüme dair tüm iyi niyet, güven, kararlılık ve bu yönlü pratik hazırlığımıza rağmen, başta AKP hükümeti olmak üzere devlet, kendi deyimleriyle ‘güven bunalımı’ yaratan, süreci tahrik, tehdit ve sabote eden, taraf olmuştur. Önderliğimizin, hareketimizin ve halkımızın barış ve çözüme dair kararlılığı ve samimiyeti karşısında geri adım atan Hükümet, böylece CHP ve MHP’nin başını çektiği çözümsüzlük politikasına teslim olarak, bu çevreleri cesaretlendirmiştir. Bu koşullarda, Türkiye’ye gidişimizi zorunlu olarak erteleme kararımızın, başta halkımız, ilgili ve duyarlı tüm kesimlerce, anlayışla karşılanacağına olan inancımız tamdır.”

EN KISA ZAMANDA CEVAP OLMAK İSTİYORUZ

Hükümeti tıkanan sürecin önünü açmaya çağıran Barış Grubu, şunları belirtti: “Ancak bununla birlikte yine başta halkımız, ilgili ve duyarlı tüm kesimler bilmelidir ki, barış ve demokratik çözüme olan büyük özlem ve inancımızla, Önderliğimizin çağrısı temelinde, halklarımızın barış umutlarına ve özgürce birlikte yaşama arayışına, en kısa zamanda cevap olmak istiyoruz. Hükümet tarafından tıkatılan sürecin önünü açmaya ve çözüme katkı sağlamaya, bedeli ne olursa olsun hazırız ve hazır olacağız. Bu konuda kendimize olan güven ve azmimiz tamdır. Barışa katkı sunacak olmanın verdiği heyecan ve coşkumuz tüm yoğunluğuyla sürmektedir. Bu çerçevede, önümüzdeki günlerde, Türkiye hükümetinin siyasi, yasal ve hukuki yaklaşımlarına ilişkin yeniden durum değerlendirmesi yaparak, yeniden bir karara ulaşacağız. Yeni kararımızı, basın ve kamuoyuyla da paylaşacağız.”

Tüm iyi niyet, umut ve kararlılıklarına rağmen tek taraflı çabalarla bu girişimlerin sonuç vermeyeceğinin bir kez daha görüldüğüne işaret eden Grup şöyle dedi: “Bu nedenle başta hükümet olmak üzere, Türkiye devletinin ilgili tüm kurumlarından, sorumlu, ciddi, cesur ve iradeli hareket etmesini bekliyor, grubumuzun en kısa sürede gidişini kolaylaştırıcı siyasi, hukuki ve yasal koşulları oluşturmasını talep ediyoruz. Türkiye’de CHP’nin yönetim sultasıyla MHP ve Ergenekon çetesinin barış ve çözüm sürecini olanca güçleriyle süreci tıkamaya; sabote ve saptırmaya çalıştıkları açıktır. AKP hükümeti, savaş ve kandan beklenen bu gerici, çağdışı zihniyetin etkisinde kalıp, geri adım atacağına, daha sorumlu, iradeli ve iddialı bir tutum sergilemelidir. Kürt halkının barış haykırışları ve çözüm arayışları Türkiye halkına en büyük destek ve kardeşlik duygusu olarak algılanmalıdır.

Ayrıca başta medya, aydınlar, sanatçılar, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri olmak üzere, Türkiye kamuoyunu, bu barış adımına yönelik kararlılık ve çabamıza gereken anlam ve değeri vererek, başarısı için aktif destek sunmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.

Bu temelde onurlu bir barış ve demokratik çözüme dair büyük özlem ve inancımızla, Kürdistan ve Türkiye halklarını saygıyla selamlıyor, ilginizden dolayı, siz basın mensuplarına da teşekkür ediyoruz.”

FOTOĞRAFLAR: DURSUN AYDEMİR

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s