İhsan Fetahiyan idam edildi

İhsan Fetahiyan idam edildi

ihsanfetahiyanANF10:10 / 11 Kasım 2009 SİNE – İran rejiminin Doğu Kürdistan’ın Sine cezaevinde tutuklu bulunan PJAK’lı tutsak İhsan Fetahiyan’ı bu sabah erken saatlerde idam ettiği bildirildi.

Alınan bilgilere göre PJAK’lı tutsak İhsan Fetahiyan, bu sabah erken saatlerde tutuklu bulunduğu Sine Cezaevi’nde asılarak idam edildi. İran makamları Fetahiyan’ın avukatından bugün saat 04:00’te cezaevinde hazır bulunmasını istemişti.

TEMMUZ 2008’TE TUTUKLANMIŞTI

PJAK davasına idam cezası alan İhsan Fetahiyan Ağustos ayı başında idam edilmek üzere Sine cezaevine getirilmişti. Ancak idamının iki ay sonra gerçekleşmesi gerektiği yönünde mahkemenin karar verdiği belirtilmişti. PJAK üyesi olduğu iddiasıyla Temmuz 2008’de Kamyaran bölgesinde tutuklanan Kirmaşanlı İhsan Fetahiyan, daha önce 10 yıl hapis ve Ramhurmuz Cezaevi’ne sürgün cezası almıştı. Sine mahkemesi hakkında geçtiğimiz aylarda yeniden idam cezası vermişti.

KENDİSİNİ SAVUNMA HAKKI TANINMAMIŞTI

Fetahiyan’a duruşmalarda hiç bir zaman kendisini savunma hakkı tanınmamıştı. İdam cezalarının verildiği duruşmada herhangi bir avukat da hazır bulunmamıştı. İran’da başta siyasi tutsaklar olmak üzere, tutukluların mahkemelerde kendilerini savunma olanakları bulunmuyor. Bir çok idam cezası, savunma avukatları bulunmadan, birkaç dakikalık duruşmalar sırasında veriliyor.

GÜNLERDİR AÇLIK GREVİNDEYDİ

Fetahiyan, idam cezasına karşı günlerdir açlık grevindeydi. İdam cezasını protesto etmek için Sine cezaevindeki tutsaklar da halen açlık grevinde bulunuyorlar.

Fetahiyan, İran rejimi tarafından idam edilen ikinci PJAK’lı oldu. Hasan Hikmet Demir isimli bir PJAK militanı ilk kez 2007 yılında ağır işkencelerden geçirildikten sonra yaralı halde idam edilmişti.

İKİ TUTSAK DAHA AYNI CEZAEVİNDE İDAM TEHDİDİ ALTINDA

İhsan Fetahiyan’ın idam edilmesi Sine cezaevinde PJAK davasından tutuklu bulunan diğer tutsaklar hakkındaki idam cezasının da infaz edileceği endişesi arttı. Sine’de Hebibulla Letifi ve Şerko Maarfi de her an idam edilme tehlikesi altında bulunuyor.

Bane kenti nüfusuna kayıtlı Şerko Maarfi’ye Ocak 2009’a Saqiz Devrim Mahkemesi tarafından PJAK üyesi olduğu iddiasıyla idam cezası verildi. Maarfi’nin 2 Ekim 2008 tarihinde Bane kentinde tutuklanmıştı.

Sine kentinde 2007 yılında insan hakları savunucuları Hana Abdi, Yasir Guli ve Ferdim Muradi ile birlikte tutuklanan 26 yaşındaki Hebibulla Letifi’ye 12 Ağustos 2008 tarihinde Devrim Mahkemesi tarafından idam cezası verildi.

İran’da PKK ve PJAK davalarından şu ana kadar en az 17 kişiye idam cezaları verildi. Ancak bunlardan 4’ü hakkındaki idam cezaları iptal edildi. İran cezaevlerinde idam cezası alanlar arasına Kürt öğretmenler de bulunuyor: Kürt öğretmenler; Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili ve Eli Heyderiyan, öğrenci Hebibulla Letifi, PJAK davasından diğer tutsaklar; İhsan Fetahiyan, Fesih Yasemini, Rustem Arkiya, Zeynep Celaliyan, Şerko Maarfi, Ferhat Çalış, Ramazan Ahmet, Enwer Rostemi ve Şakir Baki.

Son idala birlikte İran’da bu yıl idam edilenlerin sayısı ANF kayıtlarına göre en az 266’ya yükseldi. Kasım’da en az 1, Eylül’de en az 6, Haziran-Temmuz aylarında 90 kişi idam edildi. Gerçek rakamların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

İnsan Hakları Örgütleri raporlarına göre geçtiğimiz yıl İran’da 246 kişi idam edildi. Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan rapora göre İran 2008 yılında 346 idam ile Çin’den sonra ikinci sırada yer aldı. İdam edilenlerin gerçek sayısının daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s