Fetahiyan’dan sonra PJAK’lı Maarfi idam ediliyor!

BIRLESMIS MILLETLER(BM) YE EMAIL YOLLAMAK ICIN BURAYI TIKLAYIN0ebbd11362

HABER MERKEZİ – İran rejiminin 11 Kasım günü Kürt tutsak İhsan Fetahiyan’ı Sine cezaevinde idam etmesi ardından Şerko Maarfi isimli PJAK’lı tutsak idam edilmek üzere Seqiz cezaevinde hücreye konuldu.

Alınan bilgilere göre PJAK üyesi olduğu iddiasıyla hakkında idam cezası verilen 30 yaşındaki Şerko Maarfi, idam edilmek üzere 12 Kasım günü Seqiz merkezi cezaevinde hücreye konuldu. Doğu Kürdistan’da cezaevlerinde idam cezalarını uygulayan cellatların da bu amaçla Kürdistan Eyaleti adli sorumlusu Garusi eşliğinde Seqiz cezaevine gittiği öğrenildi.

DURUŞMASIZ İDAM CEZASI

Bane kenti nüfusuna kayıtlı olan Şerko Maarfi, PJAK üyesi olduğu iddiasıyla 2 Ekim 2008 tarihinde Bane kentinde tutuklanmıştı. Aylarca süren sorgular ve işkenceler artından Maarfi’ye Ocak 2009’da Saqiz Devrim Mahkemesi tarafından “Allah’a karşı savaş” suçlaması ile idam cezası verilmişti. Hukuksuzluk ülkesi İran’da Maarfi’ye yöneltilen suç kapsamında herhangi bir soruşturma da yapılmadı.

Bununla da yetinmeyen rejimin istihbarat elemanları, ailesini tehdit ederek Maarfi’ye ilişkin herhangi bir tepki ya da protesto gösterisi olmamasını istedi. İhsan Fetahiyan’ın idamının üzerinden dört gün geçmeden İran rejimi bu kez Maarfi’yi idam etmek istiyor.

PJAK davasından tutuklanan İhsan Fetahiyan 11 Kasım sabahı Doğu Kürdistan’ın Sine kentindeki merkezi cezaevinde asılarak idam etmişti. Bu idama Kürtler sert tepki göstermiş, idamın durdurulması için kampanyalar başlatılmıştı.

LETİFİ DE İDAM TEHDİDİ ALTINDA

Sine cezaevinde Fetahiyan ile birlikte tutulan 26 yaşındaki Hebibullah Letifi isimli Kürt tutsak da her an idam edilme tehdidi altında bulunuyor. Letifi, Sine kentinde 2007 yılında insan hakları savunucuları Hana Abdi, Yasir Guli ve Ferdim Muradi ile birlikte tutuklanmıştı. Letifi’ye 12 Ağustos 2008 tarihinde Devrim Mahkemesi tarafından idam cezası verilmişti. Ekim ayı başında Letifi, Fetahiyan ile birlikte idam edilmek üzere tek kişilik hücrelere konulmuştu.

12 TUTSAK ÖLÜM KORİDORLARINDA

İran’da PKK ve PJAK davalarından şu ana kadar en az 17 kişiye idam cezaları verildi. Ancak bunlardan 4’ü hakkındaki idam cezaları iptal edildi. Hasan Hikmet Demir isimli bir PJAK militanı da ilk kez 2007 yılında ağır işkencelerden geçirildikten sonra yaralı halde idam edilmişti. Aralarında öğretmenlerin de olduğu 12 kişi ölüm koridorlarında bekliyor: Kürt öğretmenler; Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili ve Eli Heyderiyan, öğrenci Hebibulla Letifi, PJAK davasından diğer tutsaklar; Fesih Yasemini, Rustem Arkiya, Zeynep Celaliyan, Şerko Maarfi, Ferhat Çalış, Ramazan Ahmet, Enwer Rostemi ve Şakir Baki.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s