İran’daki Kürt milletvekilleri idamın kaldırılmasını istedi

TAHRAN – İran Parlamentosu’ndaki Kürt milletvekilleri, Kürtler ile İran rejimi arasında bir kopuşa yol açabileceği endişesi ile idam cezalarının kaldırılmasını isterdi.

Ilna haber ajansına göre Kürt kökenli milletvekilleri, 11 Kasım’da Kürt tutsak İhsan Fetahiyan’ın idam edilmesi ardından Adalet Bakanı Sadık Laricani’ye idamın kaldırılması talebiyle bir mektup gönderdi.

Fetahiyan’ın daha önce 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen, bu cezanın sonra idama çevrildiğine dikkat çeken milletvekilleri, mektupta, “Çok sayıda Kürt genci kısa bir süre önce ölüm cezasına çarptırıldı, bu Kürdistan eyaletini endişelendiriyor” dedi.

Mektupta, “Hükümet Kürt halkı ve rejim arasında mesafe yaratacak şekilde davranmamalı. Böylece adli erkten ciddi bir şekilde bu tür kararlarını yeniden gözden geçirmesini istiyoruz” çağrısı yapıldı.

2007’de ağır işkencelerin ardından ağır yaralı olarak idam edilen Hasan Hikmet Demir isimli PJAK’lıdan sonra 11 Kasım 2009 tarihinde Sine cezaevindeki Kürt tutsak İhsan Fetahiyan idam edildi.

Sine cezaevindeki Hebibulla Letifi ile Seqiz cezaevinde hücrede tutulan Şerko Maarfi de her an idam edilme tehdidi altında bulunuyor. İran cezaevlerin de PJAK ve PKK davalarında bugün 12 Kürt tutsak idam tehdidi altında.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s