Binbir surat Kemalizm

Binbir surat Kemalizm

Yirminci yüzyıl, başından beri ideolojik yapılanma ve devrimlerle dolu bir süreç olmuştur. Bu yüzyıla, Ulusal kurtuluş ve sınıf çatışmalarının en yoğun olduğu dönemdir demek daha doğru olur kanısındayım.Böylesi çalkantı ve çatışmalı süreçlerin hep iki tarafı olmuştur: zalimler ve mazlumlar. Zalimler, faşizm ve benzeri baskıcı sistemlere sarılırken; mazlumlar bu sistemlerden korunmak veya kurtulmak için kendilerine en yakın olan düşünce sistemlerini benimsemişlerdir. Burada en bariz örnek Marksizm olarak karşımıza çıkmaktadır.Gerek yoksul halk tabakaları; gerekse ulusal hakları gaspedilmiş toplumların medet umduğu ideoloji olmuştur Marksizm. Dramatik atmosferin hakim olduğu dönemin dünyasında çokca yan düşünce ve doktrinlerin olduğunu da görmekteyiz. Bunlardan biri de Kemalizm’dir.

Kemalizm’in tartışılması gereken en önemli yanı, onun çok yüzlülüğüdür. Halk arasında, çok yüzlülüğün itibar açısından sıfır tolerans gördüğü ve en tehlikeli olma hali olduğunu tekrarlamanın geregi yoktur sanırım.Ama ne hikmetse: Kemalizm halen yaşama şansı bulabilmektedir.Oysa tarihe bir göz attığımızda, sevabından çok günahı olan bu düşüncenin çoktan tarihin çöplüğüne atılması gerekiyordu.Öyleyse onu bu kadar uzun yaşatan çok yüzlü karekterinden başka bir şey değildir. Cumhuriyetin kuruluşundan beri Kemalist düşüncenin en rafine savunucusu olan CHP halen varlığını sürdürüyorsa, bu da aynı nedenledir.Altı ilkede şekillenen düşünce biçimiyle her yöne hitap eden bir yapılanma arzettiğini varsayabiliriz.Lakin o ilkeleri ne kadar savunduğunu ögrenmek için fazla derinlere gitmeye de gerek yoktur.Yani düçünce babası Mustafa Kemal geçmişte ne yaptıysa; bu günkü CHP aynı kulvarda yoluna devam etmektedir. Olup olmadığı meçhul olan bir ’kurtuluş savaşı destanı’yla Anadolu ve Mezopotamya halklarını avutup, kendi ırkçı ideolojisine hayat alanı açan Kemalizm, geçmişte nasıl koministlere yeşil ışık yakıp Sosyalist Sovyetler’in desteğini almışsa; CHP de bu sahte dostluk hikayesiyle cumhuriyet tarihi boyunca sola meyilli insanları; alevileri kandıragelmiştir. Yüz yıldan beridir yaşanagelen acıların tek sorumlusu olan Kemalizm’e, mazlumların ideolojisi demek mümkünmüdür? Şahsen, böylesi tanımlamalara onu yakın bulmak bile içimi burkar.

Gençlik yıllarımda sol düşünceler doğrultusunda aktifken, zamanın sol gurupları kendi aralarında Kemalizm’i tartışırlardı… kimi, ’Küçük burjuva’; kimi, ’milli burjuva’; kimi, ’milli burjuvanın sağı’; kimi, ‘…solu’; kimi de faşizmin ta kendisidir derdi. Evet bu gün eğer Kemalizm’in tanımı yapılacaksa: Faşizmin ta kendisir derim. Hem de en tehlikelisi! Çünkü hangi surat altında ne yapacağını bilemediğimiz bir faşizmdir Kemalizm.

Bu gün CHP’de Hitler’i aratmayan düşüncelere sahip Onur Öymen gibi faşistlerin varlığı söz konusu ise, bunun tek nedeni sahip oldukları Kemalist ideolojidir. Nitekim bilinç altlarında var olan katliamcı karekterleri ortaya çıkmaya başlamıştır.Yani takke düşmüş; kel görünmüştür. Bize düşen: o keli saklamak değil; onu şalpaklamaktır. Kemalizm bunu çoktan haketmiştir. Alevilere ve özellikle de Kürt alevilere ibret olacak sözleri sarf eden Onur Öymen ve gibilerine el uzatanları tükrükle boğmanın zamanıdır. Dersim Kürt-Kızılbaş katliamının 72. ci yıl dönümünde Seyid Rıza’nın kemiklerini sızlatmak isemiyorsak Kemalizm belasından ve onun CHP sinden kurtulalım. Bilelim ki, Seyid’imizi ve onun gibi büyüklerimizi ipe götüren Kemalizm ve onun cellatlarıdır. Kemal ise bu cellatların başıdır. Dersim Kürtlüğü onu asla afetmeyecektir.

İdam edilişinin 72. yıl dönümünde Seyid Rıza’yı şükranla anarken; onun onurlu duruşuna bütün Dersimli Kızılbaş Kürtleri sahip çıkmaya çağırıyorum.

Nuri Aslan, Kasım 09

nuriaslan@yahoo.de

http://www.nuriaslan.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s