Onurun ve Sevdanın adı, yaşayan ve yaşatan efsane PKK


Rotînda Yetkîner
Yaşama birdaha gelsem yada böyle bir şansım daha olsa, her türlü zorluk ve her türden baskı, acıya rağmen yine Kürdistan’lı ve yine o dağları kutsayan kadim cennet halkının bir bireyi olmak isterim. Çünkü benim halkım hiç bir katliamda rol almamış, hiç bir komşusuna zulüm etmemiş, hiç bir coğrafyayı talan etmemiş.

Dokuz yaşıma kadar tanıdığım tek insan grubu Kürtlerdi ve ben dünyanın en güzel köşesi olarak tanıdım doğduğum toprakları. Kasabamız o kadar muhteşem bir doğa ile nakış nakış işlenmişti ki; orda yaşadığım her an ama her an hala tüm detaylarıyla belleğimde. Annem Kürtleri kastederek derdi ki, “xwede hemu xweşikiya daye me, le hemu neyare nebaş jı daya der u dora me” bunu o yaşlarda çok anlamasamda, ailede siyasi tutuklu olarak 1970’de işkencede ölen ilk amca oğludan sonra, küçük yaşta annemin söylemini acı olayların habercisi biçiminde yorumlayabiliyordum.

Yıllar sonra zorunlu öğrendiğim Türkçe ile artık kitaplar okuyor ve dünyayı kendimce yorumluyordum. O sıra ailede sık sık acılı söylenen bir cümle beni adeta çılgınca bir araştırma, sorgulama içine itiyordu.

– “ bu çocuklarımız bu diyari Romda kaybolup gidecekler” annem bazen gözyaşı dökerek derdi. Babamsa öfkeyle. Nedenini sorduğumda, “Allah’ın işi” deyip geçiştiriyorlardı.

Kürtler, yaban ellerin kentlerine mecburi veya çaresiz yerlerini, yurtlarını bırakarak göçleri adeta bir kadermiş gibi algıladıkları ve akın akın cennet Kürdistan topraklarını terkederek, Türkiye ve Avrupa şehirlerine göç etmesiyle, ailemin sık sık duygulanarak vurguladığı gerçeği daha iyi kavrıyordum.

Bir halk, kadim ve sevda dolu bir halk.

Doğaya tutkuyla bağlı, saygılı ve humanist bir halk

İnsanı yeryüzünün et kutsal olgusu belleyen, seven ve yaşama hep dört elle sarılmasını bilen bir halk.

Tarihin başlangıcından beri Mezopotamya Aryen diyarında yaşayan, yaşama ilkleri sunan bir halk.

Hiç bir komşusuna zulum etmeyen, barışçıl yaşamı parola edinen bir halk, yeryüzünde silinmek isteniyordu.

Sen yoksun, sen asla varolmadın, sen aslında Türksün, Arapsın, Acemsin denildi bu halka

Sen ancak kendini inkar ettiğin sürece yaşam sansı bulabilirsin denildi bu halka.

Akılalmaz işkenceler, zulum, katliam her gün yaşamını bir kesiti oldu bu kadim halk kendi kimliğine sarılınca.

Zilan’da, Koçgiri’de, Dersim’de, Agiri’de, Amed’de, Halepçe ve Şengal’da bu halk akıl almaz, insanlığa sığmaz bir hunharlıkla katledildi. Tek suçu Kürt olmalarıydı.

Bu halk tarihin bir dönüm noktasına gelmişti; ya bitecekti tıpkı bitirilen yüzlerce kadim halklar gibi, yada direnecekti.

Direnmek için öncü, cesaret, akıl gerekliydi.

Kürtler 1920’li yıllardan sonra yaşadıkları katliam ve baskılar nedeniyle adeta şoka girmiş, korku ve baskı karakolları beyinlerinin içine yerleşmişti.

1970’li yıllardan sonra, Türkleşmek, Araplaşmak, Acemleşmek, yani başkalaşmak, devşirmeleşmek Kürtlere tek kurtuluş gibi sunuldu ve Kürtler bu kulvarda son hızla ilerliyordu.

Tarih utanıyor ve çığlık çığlığa bağırıyordu!..

Yaşam durmuş, Kürdistan baştan başa kan ağlıyarak inim, inim inliyordu….

Çocuklar ölü doğuyor ve kimliksiz büyüyorlardı…

Böyle bir tufan tüm Kürdistanı sarmalamışken, kendilerine APOCULAR denilen bir grup genç sahneye çıkarak, bir fırtına başlattılar…

Kimsenin rüyasında dahi göremediği, hayalini dahi kuramadığı inanılmaz yol ve yöntemlerle, Mazlum ve Hayri’ler direniş başlattı.

Egitler dağlarda efsane yaratıyordu ve APO artık bir felsefe, bir yeni yaşam, onurlu direnişin, güzel yaşamın simgesiydi…

PKK; bu kutsal ve tılsımlı üç harf, tarihin akışını değiştirdi, yeryüzünün en kadim halklarından olan Kürtler, onunla yepyeni ve onurlu bir yaşama başlıyordu.

PKK bugun milyonların, 40 milyon Kürdün soyadı, özü, yaşam felsefesi ve var olmanın tek gerekçesidir…

Küserse de, kaçsada, hatta ihanet etsede, her Kürt için PKK onurlu yaşamın tek adresidir…

İyik doğdun ve iyiki varoldun, yoksa bu yeryüzünün en barışçıl ve en humanist halkı yok olacaktı.

Her onurlu Kürde, Reber APO ya, yaşamı kendinde kutsallaştıran gerillalarımıza, kahraman halkımıza ve ilerici insanlığa PKK kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

Bijî mirovahî

Bijî reber APO

Bijî PKK e

Bijî Kurd û Kurdîstan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s