İsviçre’de Öcalan eylemleri yayılıyor

İsviçre’de Öcalan eylemleri yayılıyor

ANF16:15 / 05 Aralık 2009 ZÜRİH – Kürt Halk Önderi Önderi Abdullah Öcalan’ın cezaevi ve sağlık koşullarının kötüleşmesiyle birlikte iki haftadır eylemlerin yapıldığı İsviçre’de bugün düzenlenen merkezi yürüyüşe yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Zürich Helvetia Platzda saat 13.00’de başlayan yürüyüş ve mitinge bütün İsviçre kantonlarından Kürtler katıldı. “Öcalan’ın sağlığı sağlığımız, özgürlüğü özgürlüğümüzdür”, “İmralı İşkencesine son” pankartları ile Öcalan posterleri ve PKK, KCK bayraklarının taşındığı yürüyüş büyük ilgi gördü.

Eyleme ilişkin yapılan açıklamada ve dağıtılan bildirilerde, Öcalan’a yönelik uygulamalar kınanarak, CPT’den sorumlu bir şekilde duruma müdahale etmesi istendi.

İki haftadır süren eylemlerin önümüzdeki günlerde daha da yoğunlaşacağı bildirildi. Kanton parlamentoları, kilise ziyaretlerinin yanı sıra kantonlarda oturma eylemleri ve resmi ziyaretlerin yapılacağı bir eylem planlaması oluşturuldu.

Ayrıca Zürich, Basel, Bern, Lozan, St.Gallen kentlerinde yapılan gençlik eylemleri de sürüyor. Cuma akşamı Zürich kent merkezinde yapılan gençlik eylemine katılım ve ilgi büyük olurken, İsviçre polisi Kürtlerin Öcalan konusunda duyarlı olduklarını bildiklerini ifade ederek bu nedenle eylemlere demokratik olması koşuluyla izin vereceklerini açıkladı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s