Obama İran’ı Erdoğan PKK’yi işaret etti

Obama İran’ı Erdoğan PKK’yi işaret etti

ANF20:39 / 07 Aralık 2009 WASHİNGTON – Washington’da bulunan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile yaklaşık iki saat süren bir görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından Obama, Türkiye’nin İran ile diplomatik çözüm konusunda her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi. Obama, Kürt meselesinin çözümü konusunda da sadece askeri değil siyasi ve sosyal boyutunun da önemli olduğunu ifade etti.

Yarım saat sürmesi beklenen görüşme yaklaşık iki saat sürdü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Obama İran’ı öne çıkarırken Erdoğan ise PKK’yi gündeme getirdi.

Ancak görüşmenin ardından ilk basın açıklamasını ABD Başkanı Barack Obama Türkiye’nin İran konusunda diplomatik çözüm konusunda her şeyi yapmaya hazır olduğu ifadeleri dikkat çekti.

‘TÜRKİYE İRAN KONUSUNDA ÖNEMLİ ROL OYNAYABİLİR’

Obama şunları söyledi: ‘’Bölgesel barışı ele alırken İran meselesini de konuştuk. Bu konuda Türkiye önemli bir rol oynayabilir. Füze savunma sistemleri de konuşuldu. Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirilmesi konusunda atılan adımlar için Erdoğan’a teşekkür ettim ve cesaratlendirmeye çalıştım.

Türkiye ile ABD NATO müttefiki. Yani ikimiz birbirimizi savunma taahhüdünde bulunmuş durumdayız. Amerika’da yerleşmiş Türk cemaati sayesinde de çok güçlü ilişkilerimiz var.

Türkiye; laik, demokratik, hukukun üstünlüğüne saygı duyan ve çoğunluğu Müslüman bir devlet olarak sadece kendi bölgesindeki istikrar ve barışa değil, tüm dünyada barış ve istikrara katkıda bulunacaktır. Afganistan’da istikrarın sağlanması için gösterdikleri destekten ötürü de Başbakan Erdoğan’a ve Türkiye’ye teşekkür ettim. Türkiye’nin NATO’daki pozisyonunun güçlendirilmesi hakkında da konuştuk.”

Obama, Türkiye’de bugün gerçekleşen Tokat’ta 7 askerin faillerinin yakalanması konusunda ABD’nin katkıda bulunabileceğini belirtti ve Türkiye ile ABD’nin her nerede olursa olsun ‘’terörle mücadele’’ konusunda beraber hareket edeceklerini söyledi.

Obama, Erdoğan ile görüşmesinde Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılması için ABD’nin verebileceği desteğin de gündeme geldiğini belirtti.

KÜRT MESELESİNİN SİYASİ SOSYAL BOYUTLARI VAR

Soru cevap konusunda ise Barack Obama, PKK ile ilgili bir soruya “PKK’nin terör örgütü olduğunu daha önce de gündeme getirmiştik. Terör konusunda tutarlı bir tavır sergilemez durumundayız. Bence Erdoğan’ın attığı adımlar özellikle Kürt toplumuna kucak açılması çok önemli. Sadece askeri olarak çözüm bulunamaz. Meselenin siyasi ve sosyal boyutları da var” dedi.

Bir gazetecinin Kürt sorunuyla ilgili soruya ise Obama, “Kürt halkı ile gelişmelerin önemli olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullanırken, sorunun sadece askeri yöntemlerle çözülmeyeceğini, sosyal ve siyasal boyutlarının da önemli olduğunu ifade etti.

ERDOĞAN: 2005’TE PKK’Yİ ORTAK DÜŞMAN İLAN ETMİŞTİK

Başbakan Erdoğan ise yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: “Türkiye ile ABD arasındaki ilişki model ortaklık düzeyinde. İki arkadaşımızı bu süreci takip etmek için görevlendirdik. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan.

Bölgesel müşterek attığımız adımlar var. İran konusu, Afganistan’da çalışmalarımız sürüyor. Eğitim konusunda attığımız adımlar ve atacağımız adımlar var. Bir diğer önemli konu enerji konusu, adımlar atmaya hazırız. Azerbaycan ve Ermenistan konularını da ele aldık.

5 Kasım 2005’te bu odada yapılan açıklama çok önemliydi. Burada Türkiye, ABD ve Irak PKK’yi ortak düşman ilan etmiştik. Her ülkede terör konusundaki hassasiyetimiz budur. Terörün, dini, milleti ve vatanı yoktur.

Bölgedeki nükleer programa ilişkin müşterek çalışmaları ele aldık. Diplomatik yollarla çözüm için üzerime düşeni yapmaya hazırız. İsrail-Suriye arasında üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

Küresel barışın sağlanmasında ABD’nin üzerine görev düşüyor. Zaman düşman değil, dost kazanma zamanı. Bir kez daha teşekkür ederim.”

GÖRÜŞMEYE KİMLER KATILDI

Görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı.

Görüşmede ABD tarafından da Başkan Yardımcısı Joe Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile yardımcısı Tom Donilon, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Ulusal Güvenlik Konseyinin Avrupa İşlerinden Sorumlu Kıdemli Direktörü Elizabeth Sherwood-Randall, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Rahm Emanuel ve ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Phil Gordon da hazır bulundu.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s