Kürtlerde yeni yili Kutlamasi

Kürtlerde yeni yili Kutlamasi

Kürtler bin yillardan beridir noelleri yilda iki kez kutlarlar.
Ilkin 31 Araligi 1 ocaga baglayan gece yeni yili karsilama töreni olarak her kes ailesiyle bir arada olur.Ogece her evde sicak cerezler kavrulur,varsa bir yakini misafirlige davet edilir evlerde kücük partiler düzenlenir.Bu arada köylerde köyün erkek gencleri eski yili temsilen eski elbiseler giyerler.Bu genclerden biri yasli kadin,biri erkek cocugu,biride baba kiligina girerek köyün bütün evlerini gezip herkes ten bir sey isterler.Herkes bir sey vermek zorundadir,vermeyenleri,yada bunlara direnenleri yalandan döver gibi yaparlar.Bir nevi her evde kisa bir eglenceli tiyatro sergilenir,her kes eylenir bu durum karsisinda.
Kürtlerin bir diger yeni yili karsilama günü ise 21 Mart dir.Kürtler 21 bart bayramina Newroz derler.Newroz Kürtce kelime anlamiyla Yeni gündür. Kürtçede “Yeni Gün” anlamına gelen Newroz, Mezapotamya’nın yanısıra Anadolu, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkanların bazı bölgelerinde her yıl 21 Mart günü, baharın gelişini, kışın sona ermesini ve doğanın dirilişini müjdeleyen bir bayram/festival olarak “bereket, bolluk, doğanın canlanması” gibi kavramlar çerçevesinde kutlanmaktadır. Ancak Kürtler için Newroz, doğanın dirilişinin yanısıra direnişin, özgürleşmenin, kurtuluşun sembolü olagelmiştir. Bugün Kürtler tarafından, zulmün ve zorbalığın sona erdiği, hak, hukuk ve adalet kavramlarının ön plana çıktığı, yaşanılır ve aydınlık günlerin başlangıcı olarak görülmüştür.
Bu günde Kürtler yasadiklari her yerde arinmanin,sicakligin,aydinligin temsili olarak Ates yakarlar.Genc kizlar ve Erkekler basta olmak üzere her kes yanan atesin üstünden atlayarak dilek tutar.Kimi genc kiz ve erkekler begendiklerine hediyeler vererek aralarinda ask ilan ederler.Bundan esinlenen Kürt sairi Ahmede Hani Mem u Zin adiyla Büyük bir ask destani yazmistir.Mem u Zin Kürtlerin En büyük yazili edebi eseridir ayni zamanda.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s