Mahmur.. Ah Mahmur!

Mahmur.. Ah Mahmur!
Mahmur Türk Devleti’nin Kürdistan’da uyguladığı zulümden kaçan Kuzeyli Kürtlerler’in Güney’de sığındıkları ana kampların üçüncüsüdür. Bu kamların ikincisi olan Etruş’u ben de ziyaret etmiştim. Kamptakiler, maalesef, sürekli olarak Güneyli hemşehrileri tarafından taciz ediliyor, hayvanlarına el konuluyordu.

Döndüğümün ertesi yılı Türk Devleti’nin askeri güç kullanması ihtimaline karşı daha Güney’e, Saddam’a bağlı bir yöre olan Mahmur’a göç edip yerleştiler. Kamp sürekli bir şekilde Birleşmiş Milletler’e bağlı UNHCR teşkilatının gözetimi altındadır. Dışardan çok az yardım alan kamp sakinleri, kendi ekonomilerini, kendi yönetimlerini, kendi okullarını oluşturup başarılı bir şekilde işletiyorlar. On bin nüfuslu ana kampın seçimle işbaşına gelmiş olan bir belediyesi de var. Yerel okullarda Kürtçe eğitim gören ve liseyi orada Mahmur’da bitiren gençler, Mesut Barzani yönetimi’nin verdiği imkanlarla Kürdistan’da yüksek öğrenim de görüyorlar..

Bu kadar güçlükleri, bu kadar olumsuzluğu göğüslemek zorunda bırakılan Kürt Mülteciler, hiç kuşku götürmez bir şekilde insan hakları evrensel bildirgesi şartlarının gerektirdiği bir korunmayı hak ediyorlar.

Peki mülteci kimdir? BM’nin 1951’de kabul ettiği sözleşmeye göre mülteci, “ırkı, dini, milliyeti veya belirli bir toplumsal gruba mensubiyeti ya da siyasal görüşü nedeniyle zulme uğrayacağı yolunda haklı bir korku taşıyan ve vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve o ülkenin korumasından yararlanamayan ya da aynı korku yüzünden yararlanmak istemeyen” kişidir.

Bu temel hakları hiçe sayan Türk Devleti şimdi kıçı tutuşmuş gibi sağa sola koşan yöneticileri vasıtası ile bu kampı ve diğer küçük kampları boşaltmak için her yolu deniyorlar. Gerekçe; kamptaki Kürtler’in PKK’yi desteklemeleri..

Oysa Mültecilerin dokunulamaz hakları vardır: İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 14. maddesinde ” Herkesin, zulüm karşısında, başka ülkelere sığınma hakkı vardır” (İHD).

İnsan Hakları Evrensel Demeci’nin 19. Maddesi, 2. bendi şöyle der: “Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak bir kimsenin ülke hudutlarıyla sınırlanmaksızın sözlü, yazılı veya basılı veya sanatsal ürün şeklinde veya kendi tercih ettiği başka bir iletişim vasıtasıyla her türlü bilgi ve düşünceyi arama, edinme ve ulaştırma özgürlüğünü de içerir”. İşte Mahmur Kampı sakinlerinin yaptıkları da bundan ibarettir. Elbette aralarından bazıları gerillaya katılıyor.. Fakat Türk Devleti’nin ilhak ettiği Kürdistan’ın Kuzeyi’nden de yoğun bir şekilde gerillaya katılım olmaktadır..

Dünyanın hiç bir yerinde mültecilerin politik tercih ve düşüncelerine dokunulamaz. Mültecilerin insani koşullarda yaşamaları, politik görüşlerini açıkça savunmaları, sığındıkları devletin ve BM’nin garantisi altında olmalıdır..

Obama tarafından Ortadoğu’nun yeni bekçisi olarak tayin edilen Türk Devleti, bütün bu gerçekleri hiçe sayarak, Bağdad Yönetimi ve Kürdistan’daki bazı kişiliklerin de desteğini alarak Mahmur’a “müsait bir zamanda” çullanmayı planlıyor. Obama Bayaz Saray’a yerleşmeden önce ve yerleştikten sonra adeta Kürt düşmanlığı yapıyor, Kürtler’i tarih sahnesinden silmek için Türk Devleti’nin istediği her “hizmeti” yerine getiriyor. Mahmur’u yerle bir etme planına dahil olması da bu çerçevede görülmelidir.

Erdoğan, Bayaz Saray temaslarını bitirip Ankara’ya döndükten sonra ilginç bir şey oldu.. Türk Cumhurbaşkanı Gül “iklim bilmem nesi” toplantısı için gittiği Kopenhag’da İsrail Cumhurbaşkanı ile, sanki hiçbir şey olmamış gibi bir araya geldi ve insansız casus uçağı Hebron’lardan altısının nisan ayında Türk Devleti’ne teslimi için anlaştı! İşte Obamaizm budur.. Nobel barış ödülü verilen bu adam, Kürtler’e karşı savaşın şampiyonluğunu yapmakta bir an bile tereddüt etmiyor..

Şimdi aynı Obama’nın temsilcileri Bağdad yönetimini de hukuksuzluklarına alet ederek, SİVİL BİR MÜLTECİ KAMPI OLAN MAHMUR’A SALDIRI PLANLANMASININ ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPIYORLAR! Mahmur! Düşmanın gözüne batan bir çöp olarak kalmamalı, yerle bir edilmelidir!. Ama hile ile.. ama rüşvetle… ama zorla.. Ne olursa olsun Kürd’ün sivil kalesi, şerefi, direngen Botan ve Hakkarili insanların sığındıkları son yuvaları olan bu sivil mekan dağıtılmalıdır! Niyet bu kadar uğursuzdur..

Kürdistan şu günlerde BM’nin UNHCR teşkilatının çöküşüne sahne olmaya adaydır.. Irkçılıktan, savaştan, yok edilmekten korkarak yollara düşmüş olan sivillerin artık şu “yaşadığımız” dünyada güvenecekleri hiç bir organize güç kalmamıştır. Bu durumda sivillerin de kendilerini sonuna kadar savunma hakları açıkça doğmaktadır. Hayatta kalmak için HER YOL MEŞRUDUR!

Hiç kimse hayatta kalma mücadelesi veren bir halkı “terörist” olarak damgalama hakkına sahip değildir! Kullanılacak olan metodları düşmanları misliyle kullandığına göre, psikolojik savaş metodu olarak nitelediğim her türlü düşmanca “uyarı”ya kapalı olunacak günlerin gelmesi her an gündemleşebilir..

Eğer “Mahmur onurumuzdur” diyorsanız, bunu ıspatlayın!

Her işi DTP veya BDP’li insanların omuzlarına yüklemeyin!

İnsiyatif alın!

UNHCR’nin tüm şubelerini ve merkezini uyarın!

Laf değil, pratik gerekir!

Kürdistan’ın bu ölüm kalım virajında daha aktifleşin.. Yardım edin! Eliniz daha kolay cebinize girsin!

Başı eğik bir tok olmayı değil, başı dik bir aç olarak ortaya çıkmayı şeref bilin!

Haydi Avrupalı Kürtler! Size oldukça büyük görevler düşüyor..

Haydi anavatandaki Kürtler, daha da kenetlenin!

Sivil insiyatifle; ırkçıların, iğrenç hakim ulus milliyetçilerinin, Özel Harpçi kalemlerin, Kontraların analarından emdiği sütü burunlarından getirin..

Gençler!

Eylemlerinizi dar gruplar halinde ve… hedefe kilitlenerek.. sivillere zarar vermeden gerçekleştirin..

Unutmayınız, özel harpçi kalemlerin hiç biri sivil değildir!

Gözlerinizden, gözlerinizden öperim..

2009-12-22

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s