31. Yılında Maraş Katliamı!

31. Yılında Maraş Katliamı!

Ali ERDOĞAN

elbistanliali@fsmail.net

Alevi ve Kürtlerin tarihi katliamlarla iç içe geçmiştir. İnkar ve imha anlayışın dayattığı tek dil, tek din ve tek ırk arzusu ile kıskaca alınmıştır. Maziyi anımsarsak, önceleri: Ermeni Teciri’nden, Koçgiri, Dersim Ktliamına, 6-7 Eylül olaylarından Şeyh Said Katliamlarına…

31 yıl önce 1978 yılında ise, Derin Devlet’in taşaronluğunu yapan Kont-Gerillah ve onun uzantılarınca ilkin Maraş’ta, sonraki yıllarda Malatya, Çorum, Sivas, Gazi, Ümraniye, Ulucanlar ve diğer cezaevlerine katliamlar yaptılar. Şemdinli olayları ve failimeçhul cinayetlere devam ettiler.

Gaye: Özgür yaşamı özleyen halk muhalefetini ortadan kaldırmak, sindirmek, kadrolarını budamaktı. Ve en önemlı etkeni: yeşermekte olan Kürt Ulusal Mücadelesine darbe vurmaktı…

Maraş Katliamı’n da hedef Kürt Alevilerdi. “Kürt hareketine destek verirseniz, sonunuz böyle olur” dercesine ihtarda bulunuyordu Derin Devlet. Nitekim yıllar sonra da Sivas’ta Alevileri canlı canlı yakarak ikinci kez gözdağı vermeye çalıştılar.

Ecevit’in ölümünden sonra masasında çıkan belgede, Maraş Katliamı’nı MHP’nin MİT kanadınca organize edildiğini tüm Türkiye öğrenmiş oldu. Ve önceki tahminimizi de ispatlamış oluyordu.

Ökkeş Kenger (Şendiller) yetkililere verdiği ilk ifadesinde, olayın organizatörü olduğunu söylemişti. Plana bakın: O gün Maraş’a bir MHP heyeti geliyor. Heyette Emeklı Albay Tahsin Ünal bulunuyor. Bu albayın öğrencisi Tayyar Aynur Maraş’ta Sıkıyönetim Komutanı. Görüşmeler yapılıyor. İşkenceyle hayali failler bulunuyor. Osmanlı’da Ali Cengiz oyunu çoktur. Ökkeş Kenger’in ilk ifadesi görmezden geliniyor ve berat ettiriliyor. Mükafat olarak da TBMM’ine vekil olarak gönderiliyor daha sonra. Bu katliamdan hemen hemen hiç kimse ceza verilmiyor.

Katliamda resmi kayıtlara göre: 114 ölü, 1000 yaralama ve 552 ev ile 289 iş yeri yakılıp yıkılıyor ve malları talan ediliyor.

Kürt açılımında TBMM’inde CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in yaptığı çözüm önerisi (!!!) ile Alevi Çalıştayı’nda hükümetin davet ettiği Maraş Katliamı’n bir nolu sanığı Ökkeş Şendiller aynı özelliği taşıyor. O’na davatiye göndermekle, Alevilere hakaret ediliyordu. Gelseydi ne diyecekti? Belki de Alevileri ikaz edip “oturun oturduğunuz yerde. Maraş’ı unutunuz mu?” diyecekti. Diğer yönü ile, hükümet iyi etmiştir Ökkeş Kenger’ı gündeme getirmekle; Ökkeş gibilerini yeni nesillere anlatmak, onları teşhir etmek, demokrasi mücadelesine katkı sunacaktır. Çünkü: Terbiyesizler olmasaydı, terbiyeden söz edilir miydi hiç.

Aleviler, zorunlu din derslerini çocuklarına okutmakla, zülme boyun eğmiş oluyorlar. AİHM’nin kararı olmasına karşın devlet dersı okutarak Anayasa suçu işlemiş oluyor.

Devlet bir açılımdan, eşit-özgür birliktelikten söz ediyorsa, öncelikle, acılarla dolu olan tarihiyle yüzleşmesi gerekir. Yapılan katliamların ve faili meçhul cinayetlerin faillerini meydana çıkarması, yasal yollarla cezalarını vermesi gerekir.

Maraş Katliamı’n dosyası yeniden açılmalı. MHP ve CHP dahil olmak üzere, suçlular cezalarını çekmeliler. Kürtlerı oyaladıkları gibi, Alevileri de oyalıyorlar. İşi ağırdan alarak, bir şey yapacaklarmış gibi seçim yatırımınden başka gayeleri yoktur. Şu sıralar TBMM’inde 2010 bütçesı görüşülüyor. Alevilere ne vad ediliyor? Hocaya ödenek var. Dedeye yok. Camiye var, Cemevine yok. Diyanet, dini dernekler, birlikler. Şuralar, kurumlar var, hemde istemediğin kadar…. Ülkenin 1/3’ü Alevi olmasına karşın, Alevinin esamesi okunmuyor. Açılım bunun neresinde? İşte size laik, demokratik, sosyal hukuk devleti (!!!!)

Aleviler katliamları unutukça, hesabını demokratik yollarla sormadıkça, CHP ve onun gibi çıkarcı, işbirlikçi partilere oy verdikçe daha çok Maraş’lara tanık olacaklardır. Çıkış yolu sadece Alevilerden oluşan bir siyasi parti değil. Düzenden zarar gören: Türk’ü, Kürd’ü, Çerkez’i, Laz’ı, Boşnağ’ı, esnafı, memuru, işçisi, demokratik kitle kurumları ve özgür, onurlu bir yaşamdan yana olan kesimleri kucaklıyacak bir siyasi partiden geçer. Yoksa, bir kaç millet vekiliyle meclise girmekle bizi ezenlerin ekmeğine yağ sürülmüş olunur ki, kitlelerin günahını çekmek çok zordur. Bizden söylemesi…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s