11 kentte operasyon, 8’i belediye başkanı 31 gözaltı

11 kentte operasyon, 8’i belediye başkanı 31 gözaltı ANF09:31 / 24 Aralık 2009 HABER MERKEZİ – Kapatılan DTP’li 94 belediye başkanının BDP’ye geçişinin üzerinde daha 24 saat geçmeden 11 kentte BDP’ye eş zamanlı baskınlar yapıldı. Operasyonlarda aralarında DTK eşbaşkanı Hatip Dicle ve 8 belediye başkanının da olduğu en az 31 kişi gözaltına alındı.

Bu sabah Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emriyle BDP’ye yönelik olarak Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Dersim, Batman, Urfa, Şırnak ve Van’da sabah saat 05.00 sıralarında eş zamanlı operasyonlar yapıldı. Buna paralel olarak Ankara, İstanbul ve İzmir’de de operasyonlar yürütüldü. Şu ana kadar aralarına belediye başkanlarının da olduğu en az 31 kişi gözaltına alındı.

8 BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINDA

Gözaltına alınan belediye başkanları şöyle:

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Kayapınar İlçe Başkanı Zülküf Karatekin, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Çınar Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak.

HATİP DİCLE DE GÖZALTINDA

Operasyonlarda ayrıca;

DTK sözcüsü eski DEP milletvekili Hatip Dicle, Viranşehir eski Belediye Başkanı Emrullah Cin, Silvan eski Belediye Başkanı Fikret Kaya, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Şimşek, Cizre Belediye Başkanı Aydun Budak, Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, DİSKİ Başkanı Yaşar Sarı ve avukat Servet Özen de gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Diyarbakır’a getirileceği belirtilirken, Diyarbakır’da sabah saatlerinde yapılan baskınların ardından ana caddelerde ve kentin birçok noktasında polis tarafından yoğun önlem alınması dikkat çekti.

İHD’YE BASKIN

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesine baskın düzenlendi. Polisler içerdekilerin dışarı çıkmasına izin vermezken, İHD’deki tüm kayıtların incelemeye alındığı ve bilgisayarlara el konulduğu bildirildi. Aralamalar halen sürüyor

BATMAN, DERSİM VE ANKARA’DA EV BASKINLARI

Batman, Dersim ve Ankara’da düzenlenen ev baskınlarında 7 kişi gözaltına alındı. Batman Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube polisleri sabah saatlerinde birçok eve baskın düzenledi. Batman eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın da evine baskın düzenlerken, aramalar 3 saat sürdü. Baskınlar sonucunda, Hüseyin Kalkan’ın yanı sıra DTP Batman eski ilçe yöneticisi Aydın Kılıç, eski il yöneticisi İlyas Sağlam, Batman Belediye Meclis Üyesi Şirin Bağlı, kadın meclisi çalışanı Gülizar Akar ile Rıfat Başaran gözaltına alındı.

Dersim merkez Moğultay Mahallesi’nde bulunan kapatılan DTP’nin Kadın Meclisi üyelerine ait eve Emniyet İl Müdürlüğü’ne bağlı polisler sabah saat 06.00 sularında baskın düzenledi. Baskında evde kimse bulunmazken, kapı çilingir aracılığıyla açılarak, arama yapıldı. Ankara’da da yapılan ev baskınıyla DTP eski Altındağ İlçe Yöneticisi Nurhayat Üstündağ gözaltına alındı.

VAN’DAKİ BASKINLAR

Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube polisleri, sabah saatlerinde Belediye İş Merkezi, MKM ve mahallerde evlere eş zamanlı baskınlar düzenledi. Baskınlarda ev, dernek binaları didik didik aranırken, aralarında kapatılan DTP’nin eski yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s