Baydemir’den hükümete: Akıllı olun!

Baydemir’den hükümete: Akıllı olun!

AKP Hükümeti’nin Kürt siyasetini hedef gösteren açıklamalarının ardından DTP ve BDP’ye yönelik başlatılan ve aralarında DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, DTP’li yeni ve eski belediye başkanları ile insan hakları savunucularının da bulunduğu 80 kişinin gözaltına alınmasına Diyarbakır’da sert tepki gösterildi. BDP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Bu son sözümüz değil. Sözün tükenmemesi için akıllı davranın akıllı davranın ki söz tükenmesin” diye uyardı.

BDP’ye yönelik 10 ilde başlatılan operasyon Diyarbakır BDP İl binası önünde binlerce kişinin katıldığı basın açıklaması ile protesto edildi. Aralarında kapatılan DTP’nin Eşbaşkanı Emine Ayna, milletvekilleri Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de bulunduğu binlerce kişi, sabahın erken saatlerinde BDP İl binası önüne geldi. İl binası önünde toplanan binlerce kişi, “Bijî serok Apo”, “Yaratık Arınç”, “AKP şaşırma bizi dağa taşırma”, “İntikam” sloganları attı.

DİRENİŞ YÜKSELTİLECEK

BDP Diyarbakır İl binası önünde ilk olarak konuşan BDP İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, 14 Nisan’da DTP’ye yönelik başlatılan operasyonu hatırlatarak, “14 Nisan operasyonuyla başlayan ve PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın adeta ölüm çukuruna atılarak süregelen ve DTP’nin kapatılması ile devam eden bir süreç var. Son olarak bugün seçilmişlere yönelik yapılan operasyonda aralarında belediye başkanlarımız, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle ve İHD Genel Başkanı Yardımcısı Muharrem Erbey’in de bulundu 60’ı aşkın kişi gözaltına alınmış. Gözaltına alınanların kapıları kırılmış, evleri tarumar edilmiş ve saygısız bir şekilde yaklaşılmıştır. Bu anti demokratik uygulamalara sadece totaliter ve diktatörlük rejimlerinde rastlanır. Buna karşı direnişimizi yükselteceğiz” dedi.

Kürt siyasetçilerine yönelik operasyona karşı Kürt halkının demokratik direniş hakkını kullanarak arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar ayakta olacağını ifade eden Aydın, Diyarbakır halkının yarın Diyarbakır Büyükşehir Belediye binası önünde bir araya gelerek gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar burada direnişi sürdüreceklerini kaydetti. Aydın, ayrıca çevre il ve ilçelerdeki partilileri ile tüm demokratik güçleri yarın belediye binası önünde bir araya gelmeye çağırdı.

BAYDEMİR: MEŞE AĞACI NERENİZE BATTI

Aydın’ın ardından söz alan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, aylardır Türkiye’de bir projenin farklı gösterilerek toplumun manipüle edildiğini ve kandırılmaya çalışıldığını ifade ederek şöyle konuştu: “İçişleri Bakanı, çok yakında açılımın hayata geçeceğini söyledi. Cumhuriyet tarihinde ilk kez açılım söz konusu oldu. Aradan bir ay geçmedi, DTP tasfiye edildi. Milletvekillikleri düşürüldü. Her şeye rağmen bir parça demokratik çözüm umuduyla sine-i Meclis’e döndük. 98 belediye başkanı 10 İl Genel Meclis Başkanı demokratik siyasette ısrarın ifadesi olarak BDP’ye geçiş yaptı. Hemen ardından aralarında 16 belediye başkanımızın bulunduğu 80’i aşkın seçilmişleri gözaltına aldılar. Daha dün meşenin umut olduğunu paylaştık. Halkımın affına sığınarak, başbakan ve hükümet sesleniyorum; meşe ağacının hangi dalı nerenize battı?”

YA BİZİ DE ALIN, YA DA SERBEST BIRAKIN

“Tasfiye süreci böyle devam ederse açık söylüyorum, gün gelecek elinizi uzatacağınız tek insanı bulamazsınız” diyen Baydemir, “Yapmayın bunu yazıktır, günahtır” dedi. Belediye başkanları, milletvekilleri ve tüm seçilmişler olarak, hükümete seslendiklerini ifade eden Baydemir, “Kim ki, bedel ödemekten, cezaevine girmekten korkuyorsa namerttir. Hiçbirimizin bu yönlü bir endişesi yoktur. Bugün yapılan operasyonlarla gözaltına alınlar hangi hukuku çiğnemişse, tüm seçilişler olarak biz de çiğnedik ve çiğnemeye devam edeceğiz. Ey hükümet, ey devlet aklı ne yapmaya çalışıyorsun? Halkı sokağa mı dökmeye çalışıyorsunuz? 2 gün önce Ankara’da AKP’li bir milletvekilinin aracı trafik polisleri tarafından durduruldu. İki gündür tüm ulusal basın ‘Bir vekilin aracı nasıl çevrilir, aranır’ diyerek bunu işliyor. Allah aşkına, jı bo xwedê 16 belediye başkanı ve seçilmişler gözaltına alındı. Bu mu halka saygınız” dedi. Halka da seslenen Baydemir, “Yarın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde tüm seçilmişlerle toplanacağız. Ya bizi de alın ya da arkadaşlarımız serbest bırakın diyeceğiz” diye konuştu.

“İHANET EDECEK TEK KÜRT BİLE BULAMAYACAKLAR”

Baydemir, “Bu son sözümüz değil. Sözün tükenmemesi için akıllı davranın akıllı davranın ki söz tükenmesin. Arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya kadar demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu. Baydemir son olarak, “Bizi şahin ve güvercin diye ayıranlara ‘hasiktir’ diyoruz. Kendilerine, ihanet edecek tek Kürt bile bulamayacaklar. Şeyh Sait, Seyid Rıza ihanet gördü ama şimdi bu ihaneti göremeyeceksiniz” diye tepkisini dile getirdi.

DEVLET TERÖRÜ

Baydemir’in ardından konuşan kapatılan DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak da operasyonun “devlet terörü” olduğunu belirtti. 2 buçuk milyonun gözaltında olduğunu ifade eden Kışanak, “Eğer provokasyon arıyorsanız bu arkadaşlarımızı gözaltında alanlardan, bu kararı veren Ankara’da arayın. Bu halk seçilmişlerini sağduyu göstererek Meclis’e gönderdi. Bunu yarın bulamayabilirsiniz. Tüm aydın, yazar ve demokrasiden yana olanlara sesleniyorum, bugün direniş günüdür. Bu gün de sizde Kürt halkının direniş saflarında yer alın. AKP hükümeti aklını başına alsın. Bu sorunu yarına bırakmadan bu akşam çözsün. Bu halkın 2 milyon oyunu gözaltına almaya gücünüz yetmez” dedi. Kışanak, yarın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde yapılacak eyleme katılım çağrısı yaptı.

ANF

Baydemir’den hükümete: Akıllı olun!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s