BDP Başkanı Çelik: 80 arkadaşımız gözaltında

BDP Başkanı Çelik: 80 arkadaşımız gözaltında ANF10:23 / 24 Aralık 2009 ANKARA – BDP Genel Başkanı Demir Çelik, ANF’ye yaptığı açıklamada operasyonların sürece denk düşmediğine dikkat çekerek şimdiye kadar yaklaşık 80 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Partilerine yönelik yapılan operasyonları değerlendiren BDP Genel Başkanı Demir Çelik, demokratik açılımın yeniden gündeme oturduğu ve 15 gün öncesinden baş gösteren bir kısım gerilimli ortamın yumuşadığı bir ortamda operasyonların yarattığı olumsuzluğa işaret etti.

Belediye başkanlarının BDP’ye katıldığı günün akşamından başlayıp sabaha kadar devam eden operasyonlarda 80 civarında arkadaşlarının gözaltına alındığı bilgisini veren Çelik, “Operasyonların, hem sürecin hem de hükümetin yapmak istediklerine denk düşen bir gelişme olmadığına dikkat çekmek istiyorum” dedi.

Başta Diyarbakır olmak üzere, birçok ilde halkın seçtiği belediye başkanları ve parti yöneticilerinin gözaltına alınmasını gerektirecek bir durumun olmadığını ifade eden Çelik, operasyonların sürece denk düşmediğinin altını çizdi.

HALKIN ÖRGÜTLÜ GÜCÜNE MÜDAHALE

Belediye başkanlarının evlerine operasyonlar düzenlenerek, gözaltına alınmalarının yanlış olduğunu vurgulayan Çelik, “Belediye başkanları ifadeleri alınmak üzere nezaketen çağrılabilirlerdi. Buna rağmen toplumda yeni gerginliklere sebep olacak bu gibi operasyonlara başta devlet ve kurumları olmak üzere hükümet müdahale etmek zorunda” dedi.

Operasyonların, halk iradesine ve halkın örgütlü gücüne müdahale anlamına geldiğinin altını çizen Çelik, arkadaşlarının en kısa sürede serbest bırakılmasını istedi. Bu operasyonların son olması dileğini de aktaran Çelik, “Mevcut var olan demokratikleşme ısrarımızın, beklentilerimizin gerçekleşmesini umut ediyoruz. Bu çerçevede barış ve demokrasi bileşenlerini bir kez duyarlılığa ve göreve çağırarak sesimizi yükseltmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Çelik, operasyonlarla ilgili bilgilerin kesinleşmesinin ardından, yerellerden, genel merkeze kadar bir bütün olarak basın açıklamaları şeklinde demokratik kitle örgütleriyle birlikte ortak reflekslerini geliştireceklerini kaydetti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s