7’si belediye başkanı 23 kişi tutuklandı

7’si belediye başkanı 23 kişi tutuklandı
ANF23:11 / 25 Aralık 2009 BATMAN – BDP ve kapatılan DTP’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında aralarında 7’si BDP’li belediye başkanı 23 kişi tutuklandı. Kararın ardından kitle ‘Hepimiz KCK’liyiz’, ‘KCK halktır halk burada’ diye slogan atarak adliyeye yürüdü.

BDP ve kapatılan DTP’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında aralarında 7’si BDP’li belediye başkanı 23 kişi tutuklandı. Kararın ardından dışarıda bekleyen kitle “Hepimiz KCK’liyiz”, “KCK Halktır halk burada”, “Hepimizi alın” diye slogan atarak adliyeye yürüdü.

Nöbetçi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 4 hakim tarafından yapılan yargılamada ilk hakim kararını açıkladı. Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Dicle eski Belediye Başkanı Abdullah Akengin, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk, Suruç Belediye Başkanı Ethem Şahin, DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, Göç-Der Diyarbakır Şube Yöneticisi Abbas Çelik, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven, Viranşahir Eski Belediye Başkanı Emrullah Cin, Batman Eski Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, Fethi Suvari ve Ramazan Debe’nin aralarında bulunduğu 23 kişi tutuklandı. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Diyarbakır’ın Çınar İlçe Belediye Başkanı Ahmet Cengiz, Diyarbakı’ın Silvan İlçesi eski Belediye Başkanı Fikret Kaya, BDT üyesi Adil Erkek ve Yaşar Çelik ise serbest bırakıldı

KİTLE ADLİYEYE YÜRÜDÜ

Kararın ardından dışarıda bekleyen kitle karara “Baskılar bizi yıldıramaz. Bizi de tutuklayın” diye tepki göstererek adliyeye yürüdü. Polis panzerlerle kitlenin önünü tutarken, çevik kuvvet ekipleri de gaz maskesi takarak, hazırlık yaptı.

Güvenlik şube amiri ile görüşen milletvekili ve belediye başkanları “Biz de aynı suçu işledik, biz buradayız, bizi de tutuklayın. Bunu savcılara iletin” dedi. Güvenlik Şube Amiri, Belediye başkanları ve milletvekillerinin talebini iletmek için Adliye’ye girerken, kitle “Hepimiz KCK’liyiz”, “KCK Halktır halk burada”, “Hepimizi alın” diye slogan attı.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s