BDP: Sonuna kadar mücadele edeceğiz

BDP: Sonuna kadar mücadele edeceğiz ANF13:13 / 25 Aralık 2009 AMED – BDP’ye yönelik yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 41 kişinin adliyeye getirilmesinin ardından BDP’liler adliye binası önünde arkadaşlarını bekliyor. Adliyede gözaltındakilere ilişkin bilgi alan BDP Genel Başkanı Demir Çelik, isnat edilen suçlamalara dikkat çekerek, sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

Diyarbakır merkezli 11 ilde geliştirilen operasyonda gözaltına alınan belediye başkanları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin adliyeye getirilmesiyle beraber yüzlerce kişi Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Adliyesi önünde toplandı. BDP Genel Başkanı Demir Çelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP milletvekillleri Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata, Özdal Uçer, Selehattin Demirtaş, Emine Ayna, Fatma Kurtalan, Bengi Yıldız, İbrahim Binici ve Gülten Kışanak ile kapatılan DTP’nin Eşbaşkan Yardımcısı Hatice Çoban, belediye binası önünde bir açıklama yaptı.

BDP Genel Başkanı Demir Çelik, operasyonun rozet takma töreninden hemen sonra yapılmasının manidar olduğuna dikkat çekti. Yıllardan beri Kürtlere karşı yürütülen politikalara itiraz ettiklerini belirten Çelik, sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Mazlum bir halkın bu tür operasyonlarla bastırılmaya çalışılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Çelik, her fırsatta barışta ısrarlı olduklarını kararlı bir şekilde ortaya koyan Kürtlerin karşılaştığı muamelenin bu olmaması gerektiğini dile getirdi.

Hükümetin “demokratik açılım” politikasına dikkat çeken Çelik, bu operasyonun “demokratik açılım”daki samimiyetsizliği bir kez daha ortaya çıkardığını söyledi. Çelik, zayıf düşürülmek istenen dinamiklerin dün de ayakta olduğunu bu günde ayakta kalmaya devam edeceğini kaydetti.

‘ÇÖZÜM BDP İLE MÜMKÜN’

BDP olarak herkesi kucaklamaya hazır olduklarını aktaran Çelik, “Kürt sorununda bir çözüm isteniyorsa bu çözüm Türkiye’de barış sever demokratik güçlerin bir araya gelmesiyle olur. Bir çözüm isteniyorsa bu çözüm ancak BDP ile mümkün olacaktır” dedi. Bir gazetecinin “Barış süreci bitti mi” şeklindeki sorusuna Çelik, “Biten bir şey yok. Ama değişim ve dönüşüm bizim tarafımızdan olacak gibi bir iddiamız var. Bu sürecin barışa evrilmesi noktasında dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Yapılan konuşmaların ardından BDP Genel Başkanı Demir Çelik, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir ve BDP’li milletvekilleri adliyeye girdi. BDP’lilerle birlikte adliyeye girmek isteyen kapatılan DTP’nin Eşbaşkan Yardımcısı Hatice Çoban polisler tarafından kapıda engellendi. Yaşanan kısa tartışmanın ardından Çoban da, BDP’lilerle beraber adliyeye girebildi.

Adliyede gözaltındakilere ilişkin bilgi alan Çelik, çıkışta arkadaşlarının durumlarının iyi olduğunu ve ifade işlemlerinin akşam saatlerine kadar devam edeceği bilgisini verdi. Gözaltındakilere yöneltilen suçlamalara dikkat çeken Çelik, “Biz de aynı suçu işledik. Biz burada beklemeye devam edeceğiz” dedi.

ANF

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s