Şerefsizlere şeref atfedilmez!

Şerefsizlere şeref atfedilmez!
Dünyanın en eski uygarlıklarının tesisinde ve insanın insanlığa doğru evriminde toprak olarak hep Kürdistan’ı, yaratıcı olarak hep Kürd’ü görürüz. Ulusal gurur taşıyan hiç bir Kürt bu yürüyüşü başkalarına peşkeş çekmez, ortak kılmaz. Kişilik, gurur, haysiyet ve onur ulusal olmalıdır. Başkalarının maşası haline gelmiş olan aşağılık yaratıklarda bu kişisel değerleri bulamazsınız..

Aydın tarifinin, siyasi lider tarifinin Kürdistan’da çok ucuzladığını biliyoruz. İki lafı bir araya getirene “aydın” denilmesi, üç kaza çobanlık yapamayanlara “lider” gözü ile bakılması bazan çok tabiileşebiliyor.. Kürdistan gibi çok dar bir boğazdan geçmekte olan insanların yaşam mücadelesi verdiği bir ülkede bazı şeyler tabii görünebilir.. Tahripkarların, ve o tahripkarları diledikleri gibi kullanan pekçok istihbarat örgütünün kol gezdiği bir ortamda ak koyun ile karakoyunu ayırd etmek, siyasi gözlemcilere düşen bir görevdir.

Şu an itibarı ile dünyadaki pek çok odak Kürdistan’ın tümünü zapt-ü rapt altında tutmak için senaryo üstüne senaryo hazırlıyorlar. Türkler bu süreçte baş rolu oynuyorlar desek, Amerika’yı yeniden keşfetmiş sayılmayız. Yeni bir Sadabad Paktı artık kurulmuştur. İran, Irak’taki Şii Rejim, Suriye Ve Türk Devleti bize karşı “tek yumruk” halinde hareket ediyorlar. Kuzey’de “lokerler”ler piyasada bunların maşaları konumunda. İran’da idamlar, Suriye’de zindanların Kürtler’le dolup taşmasını kaydetmeye bile gerek yok. Güney’deki Kürt Liderler’e vaadlerde bulunarak Kuzey’e karşı kışkırtma, aba altından sopa gösterme gibi senaryolar en hafifleridir. “Aydın” ünvanlı insanlar bunları çok iyi hesaplamak, tecrubelerini katarak halkın yanında ve fakat bir adım ilerisinde yürüyerek gidişatı deşifre etmek, çıkış yollarını göstermekle yükümlüdürler. 2007’den beri başımıza türlü çoraplar örülüyor.. Daha ağır günleri de yaşayabiliriz.. Türkler açık faşizm’e, Türki bir Nazizm’e her an geçebilirler. Bu durumu çok iyi izlemek varken, o kahrolası kişisel çıkarlarının peşinde koşanları görürmek, ibretle onları da takibe almak gereği açıktır..

Kürdistan-Post’da Edip Bedirxan’ın sunduğu iki fotografa dikkatle bakan bir Kürt eğer hala duruşunu gözden geçirmiyorsa o alçaklık yaftasını bile hak etmemiş demektir! Ama maalesef geçmişte Sekreter, grup lideri, aydın vs gibi kocaman ünvanlarla ortalıkta dolaşanlar, kendileri yetmiyormuş gibi zayıf iradeli bazı kişileri de şerefsizliklerine, aşağılık duruşlarına ve kişisel egolarına ortak etmenin mücadelesini veriyorlar, hem de baş Düşman’ın sağladığı tanıtım olanaklarıyla!

Kemal Burkay’ın anıları üstüne Kürdistan-Post’ta bir yazı yazmış olan sevgili kardeşim, kardeş bellediğim Berivan Aymaz’ın bile yetersiz kalan eleştirilerine ilave edilecek çok şey vardır.. Evet, sırf partisinden koptuğu için merhum Zeki Atsız’ı layıkı ile anmadığı gibi, elinden geldiğince kapalı da olsa aşağılayan Kemal denilen unsur, Eski Bağımsız Qerekilis (Ağrı) Belediye Başkanı Şehit Urfan’ı unutturmak için boşuna uğraşmıyor.. Sen Türk TV’lerini kullanarak, canla başla bir avuç özgürlük uğruna mücadele eden toprağa düşen Kürd’e küfür etmekten, halkın moralini bozma teşebbüsünden başka bir şey bilmez misin? Dersimli’yim diyorsun.. Ama Dersim adını sömürmekten başka ne yaptın şimdiye kadar? Bir özgürlük yürüyüşü mü başlattın? Dersim’de son zamanlarda meydana gelen şehadetlere cevap mı oldun? Sen Kemal! Senin, Alevi Hakları için mücadele eden insanlar kadar bile Dersim’e hizmet etmediğini bilmeyen yok!

Her gün yatar kalkar zehrini akıtırsın.. Düşman’ın Gerilla’yı yalnızlaştırma çabasına katkı sunmakta bir an bile tereddüt etmezsin! Şöyle bir bak etrafa.. Sadece DTP’li Kadın Vekiller’e bak.. Hangisinin tırnağı kadar değer verilecek bir iş yaptın? Sana ufak bir göz kırparak “gel bana” diyen Erdoğan’ı saygıdeğer bulan sen, Bir gün olsun bir Kürd’e de “saygıdeğer” dedin mi? Türk TV’leri’nden hangisi mikrofon uzatsa konuşuyor, onların dümen suyuna giriyorsun da neden “Kürdistan Sosyalist Partisi” gibi saygıdeğer bir ismin içeriğine sahip çıkmıyorsun?

Senin kafanda bilhassa son zamanlarda kırk tilki dolaşıyor da neden bunlardan hiç biri Kürt Halkı’nın ölümüne giriştiği mücadele ile ilgili olumlu bir tilkilik göstermiyor? Yahu Kürt Partisi kapatılır, Kürd’e teknik terimlerle küfredersin, Kürtler kitleler halinde zindanlara tıkılır, Kürd’ü suçlu ilan edersin, Kürt şehit edilir yine de o şehidi suçlarsın… Behey adam sen (Türk) “devlet-i ebed, müebbed”inin bekçisi misin?

Kürt Milleti!

Bunu ve bunun gibileri iyi tanı! Bu ve bunun gibilerin tuzağına düşme! Dar günler geçiriyor olabiliriz.. Etrafımız kuşatılmış, içten ve dıştan tahribatlara maruz kalmış olabiliriz. Her gün yeni vahşetlerle karşı karşıya kalabilir, zindanlara balık istifi gibi tıkılabiliriz ve bu süreç on yıllarca devam edebilir.

Ama Sen ey yeni Kürt, Sen onurlusun.. Ulusal gururun tamdır! Nice şehitlere sahip çıkan Sensin! Nice Ceylanlar’a, Zilanlar’a selam duran Sen! Yarınımın tek umudusun!

Boyun eğmiyorsun! Yarın da boyun eğme!

Başın diktir! Yarın da dik olacaktır!

Kelepçeli yiğitleri unutma! Zincirle sürüklenen 1937-38 yıllarının Dersimli’sini, 1980’lerde zincirlenerek “mahkeme” denilen tiyatroya götürülenler’i unutma! Onların devamısın Sen!

Bugünler için önerim şudur: Zindanları tıkabasa dolduralım! Düşmanı zulmunun eseri olan kanlarımızda boğalım!

Alçaklar’a boyun eğme! Yerli alçaklara uyma! Onlar Sana karşı oynanan oyunun birer parçasıdırlar!

Kürd’ün, ezilenlerin ve insanlığın umudu Sensin!

Diren! Diren! Diren!

Berxwedan Jiyane!!!!

2009-12-28

A Sirac Kekuyon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s