28 gerilla Kürtçe’den mezun oldu


28 gerilla Kürtçe’den mezun oldu ANF11:54 / 03 Ocak 2010 KANDİL – KCK dil komitesi tarafından yapılan Kürt dil ve edebiyatı eğitim devresinde 28 gerilla yapılan bir törenle diplomalarını aldılar. Tören’de konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Bozan Tekin, Kürtçenin yaşamın her alanında kullanılmasını istedi.

Medya Savunma Alanlarında Koma Civakên Kürdistan Dil ve Eğitim Komitesi tarafından, 2008 yılında Türk savaş uçaklarının yaptığı saldırılarda yaşamını yitiren Levent adına yapılan Kürt dili ve edebiyatı eğitim devresi bu gün yapılan bir tören 28 gerilla öğrencisini menzun etti.

Mezuniyet törenine katılan KCK yürütme konseyi üyesi Bozan Tekin bir konuşma yaptı.

Tekin, Kürtlerin üzerinde iki koldan bir asimilasyon uygulandığını, bunun bir ayağının devletler tarafından oluşturulduğu, diğer ayağını da Kürtler eliyle gerçekleştiğini belirterek şunları kaydetti:

“Bu gün Kürt halkı sadece devletler tarafında değil, ciddi bir oto-asimilasyon var. Bu oto-asimilasyon Kürtlerin eliyle yürütülmektedir. Halkımız yaşamın her alanında kendi dillerini kullanmamaktadır. En bariz biçimiyle bu durum yurtsever kurumlarımızda yaşanmaktadır. Kürt sanatçıları bile kılamlarını Kürtçe söylerken, yaşamın diğer alanlarında Türkçe konuşmaktadır. Bu ciddi bir şekilde eleştirilmesi gereken bir durumdur. Ne acı ve utanç verici bir durumdur ki, Kuzey Kürdistan halen Kürtçe kullanılan ikinci dildir. Biz hareket olarak siyasi ve askeri açıdan Türk devletinin umutlarını kırarken, dillin kullanımı konusunda halen umut verebilmekteyiz. Yabancı birisi Kuzey Kürdistan’a geldiğinde başka bir halkın içine geldiğini görebilmelidir.”

Tören öğrencilerin okudukları şiir ve şarkılarlar renglenirken, özellikle 65 yaşındaki Rahmi adındaki gerilanın söylediği sinanno parçası büyük alkış aldı. Tören Kürtçeyi daha iyi kullanmanın sevinciyle sona erdi.

ANF NEWS AGENCY

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s