Öcalan’ın il manifesto’daki yazısı

Öcalan’ın il manifesto’daki yazısı

ANF16:04 / 09 Ocak 2010 ROMA – PKK lideri Abdullah Öcalan İtalyan il manifesto gazetesinde çıkan ilk yazısında kapitalist modernite ve buna karşı mücadeleyi irdeliyor.

“Kürtler için adil bir barış” başlıklı Öcalan’ın yazısı:

“Tüm okuyucuları ve İtalyan dostları saygıyla selamlıyorum. Görüş ve düşüncelerim için bir platform olması vesilesiyle il manifesto gazetesinin tüm emekçilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

İtalya benim açımdan çok özel bir yeri ifade ediyor. Bu sadece Roma’ya Kürt Sorununun demokratik çözümü için çıktığım arayıştan dolayı değil, İtalyan tarihine ve mücadele birikimine duyduğum saygıdan kaynaklıdır. Bu konularla ilgili düşüncelerimi son kitabımın ‘Ortadoğu Kültürünün Demokratikleştirilmesi’ isimli cildinde ana çizgileriyle dile getirdim. İmkan bulursam bu sayfada görüşlerimi İtalyan kamuoyuyla paylaşmak isterim. Yaşadığım ağır tecrit koşullarından dolayı doğrudan yazamazsam da görüşlerimi iletmeyi deneyeceğim.

Beni Roma’dan İmralı’ya getiren uluslararası komplo ilgili gelişmelerle ilgili daha sonra bu sayfada yazmayı düşünüyorum. Bu sürecin Kürtler açısından tarihsel önemde bir etkisinin olmasının yanında mevcut küresel sistemi, ilişkilerini ve karakterini açığa çıkaran yanları da bulunmaktadır. Ki bunun da ilerici ve demokratik Avrupa kamuoyunu ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Atina-Moskova-Roma hattındaki üç aylık maceramdan çıkardığım dersler şüphesiz tarihi değerdedir. Son savunmamın temel kavramı olan kapitalist moderniteyi içine gömüldüğü bin bir zırh ve maske içinden tanıyabilmem bu macerayla direkt bağlantılıdır. Bu olmasaydı, belki bu çözümlemeleri yapmam şurada kalsın, ya klasik bir ilkel-milliyetçi ulus-devletçilikte çakılı kalacaktım, ya da yüzlerce örneği gibi, hatta devlet kuranları da dâhil, klasik bir sol hareket olarak kaderimi sonlandırabilecektim. Kesin konuşmamayı bir sosyal bilgi ilkesi olarak hep göz önünde bulunduruyorum. Ama şu anki çözüm gücüme kavuşamayacağıma dair güçlü bir sezgim var.

Bu sürecin temel bir sonucu olarak kısaca şunu vurgulamak istiyorum. Kapitalist modernitenin asıl gücü ne parasından ne silahından kaynaklanmaktadır; sonuncu ve en güçlüsü olan sosyalist ütopya da dâhil, tüm ütopyaları, her renge bürünen, en değme sihirbaza taş çıkartan kendi liberalizminde boğması, asıl gücünü oluşturmaktadır. Tüm insanlık ütopyalarını kendi liberalizminde boğması çözümlenmedikçe, kapitalizmle mücadele şurada kalsın, en benim diyen düşünce ekolü bile en iyisinden bir hizmetkârı olmaktan kendini kurtaramaz.

Kürt halkı adına yürüttüğümüz mücadelemiz, bir kimlik ve varoluş mücadelesi olduğu kadar aynı zamanda kapitalist modernitenin boğucu ve hakim ideolojisine karşı demokratik moderniteyi yaratma, insanlığın beşiği Mezopotamya’dan katkı sunma mücadelesidir.

Türk devletinin, küresel terörizm paranoyasını da arkasına alarak demokratik mücadelemizi terörizmle yaftalayarak etkisini azaltıcı çabaları bizler açısından bildik ve sıradan bir propagandadan öteye bir değer taşımamaktadır. Çünkü Türk devletini, Kürt halkının en temel insani haklarına bugüne kadar ki yaklaşımı, 20.yüzyılın Almanya ve İtalya’sında vücut bulan otoriter, tektipleştirici faşizan zihniyetle büyük benzerlikler taşımaktadır.

Bugün bile Türk devletinin Kürtlere uyguladığı siyasal soykırımdır, ekonomik soykırımdır, kültürel soykırımdır. Kürt halkını buna karşı ciddi bir direnişi vardır ve örgütlü bir duruşla buna karşı çıkmaktadır.

Şovenizmi ve faşizan milliyetçiliği, Kürtlerin yaşadığı her alanda bir linç kültürüne evrilten politikasına karşılık barışçıl ve demokratik çözüm arayışımızı ısrarla sürdürüyoruz. Özellikle 1993 yılından buna gerek söylem bazında gerekse pratik adımlarımızla bunun çabasını verdik. 1999 yılının ağır siyasal havasına ve komplonun en hızlı sürdüğü döneme rağmen, ateşkes ilanı, gerillaların sınır dışına çıkarılması ve Avrupa ve Kandil’den gelen sembolik barış grupları bu çabalarımızın küçük bir parçasını oluşturmaktadır. 2009 yılında da benzer şekilde silahların susması ve kalıcı barış için Kandil’den bir grup gerillanın gelmesi de bu çabamızın 10 yıldır kesintisiz ve istikrarlı olarak yürüdüğünün göstergesidir.

Tüm bu çabalarımıza karşı Türk devletinin yaklaşımının dili de ne yazık ki değişmemiştir. Barış çabalarımızı küçümseyen, zayıflıktan kaynaklandığını ifade eden, operasyonlarla ve halkımıza saldırılarla şiddeti sürekli tırmandıran ve tüm kurumlarıyla sadece bir söylemi ‘tasfiye’yi haykıran siyasetinde bugün dahi en küçük bir değişim olmamıştır. Avrupa ülkelerinde Kürt sorunun çözümü ve demokratikleşme çabasında olduğunu söylenen bugünkü AKP hükümeti ise bu işi en sinsi, karanlık ve aldatıcı tarzda yapmaktadır.

Tüm cezaevlerini Kürt çocuklarıyla dolduran, daha kısa bir süre önce Şırnak’ta yargılanan 5 çocuğa 305 yıl ceza isteyen yasal düzenlemeleri gerçekleştiren bu hükümetin kendisi olmuştur. DTP’nin kapatılmasının arka planını yaratan, seçilmiş belediye Başkanlarının ellerini kelepçeleyerek adeta toplama kampına götürürcesine tek sıra halinde dizerek Kürtleri aşağılayan ve hiçleştiren zihniyette aynı hükümete aittir.

Kürt halkı temel hakları için mücadele etmekten asla vazgeçmeyecektir. Onuru ve özgür yaşamı için örgütlenmekten de taviz vermeyecektir. Meşru savunma hakkını saklı tutarak barışçıl ve demokratik yollardan mücadele ederek özgürlüğünü kazanacaktı alacaktır. Buna inancım tamdır.

2010 yılının bu ilk günlerinde yazdığım ilk yazımı bitirirken İtalyan halkının yeni yılını kutluyorum. Yeni yılın ezilen halkların, sınıfların ve cinslerin özgürlüğüne vesile olmasını diliyorum.”

* Bu yazı “il manifesto” gazetesinin 9 Ocak 2010 tarihli nüshasında yayınlanmıştır. Gazetenin onayını alarak ANF’de yayınlıyoruz. İzin için teşekkür ediyoruz.
bizde hem il manifesto ye hem anf ye teskkür ederiz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s