Kürdistan Şehitleri ve Kayıp Aileleri Meclisi kuruldu

Kürdistan Şehitleri ve Kayıp Aileleri Meclisi kuruldu HÜSEYİN BAKIR-ANF09:23 / 18 Ocak 2010 DORTMUND – Avrupa’nın birçok ülkesinden gelerek Almanya’nın Dortmund kentinde buluşan binlerce gerilla ve kayıp ailesi, 55 üyesi bulunan Kürdistan Şehitleri ve Kayıp Aileleri Meclisi’ni kurdu. Meclis çalışmaları içerisinde kayıpları AİHM’e taşınması da var.

Başta Fransa, Almanya, Hollanda, İsviçre, Belçika gibi ülkeler olmak üzere Avrupa’nın birçok yerinden çatışmalarda, kontra saldırılarda, sokak ortası infazlarda, cezaevlerinde yaşamını yitirenlerin aileleri ile kayıp aileleri Dortmund kentinde düzenlenen birinci Kürdistan Şehitleri ve Kayıp Aileleri Konferansı için toplandı.

Binlerce kişinin katıldığı konferansta konuşan şehit ailelerinden Herbiji, “Kürdistan özgürlük hareketi uzun yıllar içinde büyük direnişlerin yolunu açtı. Mücadele henüz sona ermedi. Son 200 yıl çok kan döküldü. Biz çocuklarımızı kaybettik, evlerimizi kaybettik. Ama ağlamadık. Her zaman kayıplarımızı hesabını sorduk” dedi.

Hozan isimli gerilla gazisi, “Tarihte yazılmasa da, isimleri geçmese de Kürdistan’ın her taşı, kayası ve ağacı özgürlük destanına tanık oldu. Herkes biliyor ki bugün Kürdistan’da 12 yaşında taşlarla mücadele eden çocukların adları ya Agit, ya Berivan, ya da Çekdar’dır. Bizim küçük Agitlerimiz var. Düşman bu nedenle Kürtleri tanımaya mecbur kaldı” şeklinde konuştu.

Konferansta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, KCK, Kongra-Gel ve CDK’nin mesajları da okundu.

ŞEHİT SERGİSİ

Ailelerin beraberlerinde getirdikleri çocukları ve yakınlarının resimleri büyük salonda sergilendi. Kurulan sahnede Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın büyük boy resmi ile KCK bayrakları asıldı.

Konferansın misafir bölümünde KNK Başkanı Ali Yiğit, AP eski milletvekili Feleknas Uca, Yazar Maşallah Öztürk, Yazar Medeni Ferho, BDP milletvekili Özdal Uçar, Kürdistan İslami Hareketi Başkanı Mele Şafi ye aldı.

ÜÇER: BİZ HALKIMIZIN MİLLETVEKİLLERİYİZ

Konferans 5 kişilik divanın seçilmesi ardından başladı. Almanya’ya bir dizi temaslarda bulunmak için gelen BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de divan seçiminin ardından bir konuşma yaptı. “Binlerce özgürlük gazisi var. Binlerce zindan direnişçisi var. Milyonlarca insanımız onları yalnız bırakmaz” diyen Üçer, Türk hükümeti ve yetkililerine de seslenerek, “Kürtlerin özgürlüğünü engelleyemezler” vurgusunu yaptı. Üçer, “Bütün Kürtlere çağrımız şudur ki gelin ülkenize, özgür bir yaşam yaşayın. Biz onların sisteminin milletvekili değiliz. Biz halkımızın milletvekilleriyiz” şeklinde konuştu.

UCA: SUÇLU İNSANLAR AİHM’DE YARGILANMALI

Feleknas Uca ise, kayıpların durumuna dikkat çekerek “Suçlu insanların AİHM’de yargılanmasını istiyoruz. Ben bu çalışma için hazırım. Böyle bir çalışma için komitedeki arkadaşlarla konferans sonrası da konuşacağız. Üzerime düşeni yaparım. 2010’da Kürt halkının özgürlüğe ulaşmasını umut ediyorum” diye belirtti.

Konferansta delegelerin de yaptıkları konuşmalar ardından 55 kişilik meclis oluşturulmasına karar verildi. Daha sonra Meclis’te ye alanlar belirlendi. Meclis üyeleri daha sonra kendi yönetimi seçecek.

Konferansta alınan kararlardan bazıları şöyle:

-Meclis’in her altı ayda bir konferans yapması

-Şehid ailelerinin listesinin çıkarılması

-Kayıp ailelerine ilişkin bir internet sayfası hazırlanması

-Bir büro kurulması

-Uluslar arası kurumlarla ortak çalışmalar yaparak akıbetlerinin açığa çıkarılması, kontralar tarafından katledilen insanların AİHM’e taşınması

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s