Binler Hrant Dink’i unutmadı

Katledilen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, gazete önünde binlerce kişi tarafından “Yaşasın halkların kardeşliği” ve “Faşizme inat kardeşimiz Hrant” sloganlarıyla anıldı. Anmada duygulu bir konuşma yapan Dink’in oğlu Arat Dink, “Bu ülkede 12 yaşında çocuğun bedeninden 13 devlet kurşunu çıktı. Bu ülkede babalar, çocuklar ağlıyor. Bu ülkede acı çok. Çok konuşmak istemiyorum” dedi
”Katili tanıyoruz, adalet istiyoruz” “katil devlet hesap verecek”, “faşizme inat kardeşimsin Hrant” da sloganıyla gerçekleşen tören için soğuğa rağmen çok sayıda kişi Halaskargazi Caddesi’ndeki gazete binası önünde toplandı

Hrant Dink’in ”Tek yolumuz bir arada yaşamayı savunmak olmalı. Bu yol, hem aklın, hem vicdanın gereği” sözlerinin yazılı olduğu bir pankart önünde mumlar yakılarak, karanfiller bırakıldı. Törene katılanlar, Türkçe ve Ermenice şarkıları hep bir ağızdan seslendirdi.

SEYİT RIZA’NIN SÖZLERİ

Hrant Dink’i anma etkinliğinde, üzerinde Dersim İsyanı’nın lideri Seyit Rıza’nın kara kalem ile çizilmiş resmi ve altında “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ben de sizin önünde diz çökmedim bu da size dert olsun” sözlerinin yazılı olduğu çelenk bırakılması dikkat çekti.

Törene Hrant Dink’in eşi Rakel, kızları Sera ve Delal ile oğlu Ararat da katıldı Hrant Dink’in oğlu Arat Dink gazete önünde toplanan kalabalığa bir konuşma yaptı.

Agos Gazetesi’nin camından anmaya katılan binlere ilk olarak seslenen Dink’in arkadaşı Yönetmen Sırrı Süreyya Önder konuşmasında, ‘’Vahşet boyutu ballandırılır, en küçük parmak hani ban hani bana der masalın sonunda. Alnının ortasına konmuştur bütün tedirginliğiyle bir hoyrat parmak tam üzerine basarak. Bir zerre kadar aklı olmayanlar bir alıcı kuş gibi çöktüler üzerine mahkeme kapılarında darağacı kuruldu. Katillerin tanıyoruz. İyice aç ve çıplak savunmasız bırakmak bu ülkenin kozmik geleneğin en güzel işidir. Asırlık gelenekle gözler kör kulaklar sağır. Bizler Hrant’ın arkadaşları puştlar sofrasına haykırıyoruz. Hepinizi tek tek tanıyoruz. Tam 3 yıl önce burada düşen sadece Hrant değil yere düşen namusumuz, izzetimiz, hassasiyetimizdir” dedi. Önder sözlerini, “Gün çanak tutanları teşhir etme günüdür. Kahrolsun faşizm Ergenekon devleti yaşasın hakların kardeşliği” dedi.

‘100 YIL ÖNCE AVDIK, ŞİMDİ YEM OLDUK’

Ardından söz alan ve duygulu bir konuşma yapan Dink’in oğlu Arat Dink, “Üç yıldır bizimle dalga geçerken yalnızlar mıydı? Tek tek örnek vermeli miyim? Babam, öldürülmeden üç gün önce bir yazı yazdı. ‘Valilikte haddim bildirilmeye çalışıldı’ diye. İki istihbaratçı da vardı orada. Mahkeme ‘O kişi kim?’ diye soru sordu, 1.5 sayfa masal anlattılar. Mahkeme, ‘Yeni cevaba gerek yok, yeterli’ dedi. Mahkeme, bizimle dalga geçmedi mi. Kafes’ planı diye bir plan ortaya çıktı, ‘Hrant Dink operasyonu’ diyor. Medya yazdı mı? Gayrı Müslümlerin üzerine korku salmaktan bahsediyor. Yargıtay kararını anlatmak için babamın dilinde tüy bitti. ‘Kışkırtılacak kadar Ermeni kalmadı’ denilmişti. 100 yıl önce avdık, şimdi yem olduk’’ dedi.

Öfkeli ve acılı olduğunu söyleyen Dink “Bütün dünyanın camını çerçevesini indirmek istiyorum. Önce Agos’un camlarını, sonra da babamın büstünü parçalayacağım. Ben büstleri değil insanları seviyorum. Ama vakarı korumak lazım. Siz bunu üç yıl önce gösterdiniz, üç yıldır gösterdiniz. Asıl öyle kalabalık olmak lazım. Devlet onu yönetemiyor, korkuyor” dedi.

KURŞUNLARI SIKANLARI İYİ BİLİYORUZ

Anmanın başlangıcında bir konuşma yapan Bülent Uygun “Kardeşliğe kurşun sıkanları gayet iyi biliyoruz. Onlar karanlık köşelerinde bizi izliyorlar. Bu karanlığa son vermek için ne kadar zaman gerekiyorsa biz buradayız. Hrant’ın katili Ergenekon devleti” dedi.

Mehmet Ali Ağca’nın tahliyesine atıfta bulunan Uygun “Hrant’ın katilleri yargılanıyor ya, yetmez mi? diyenler var. Sanki Abdi İpekçi’yi öldüren sadece dün bırakılan katilmiş gibi… 30 yıl geçti o karanlığın ardından. Biz Dink’in katilleri için 30 yıl beklememeye kararlıyız” şeklinde konuştu

DİYARBAKIR’DA ANMA

Hrant Dink, katledilişinin 3. yılında İHD Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen bir basın açıklamasıyla anıldı. Dernek binasında düzenlenen basın açıklamasına İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, Şube Saymanı M. Raci Bilici, Şube Yöneticisi Av. Serdar Çelebi ve Hrant Dink’in akrabası olan Ermeni kökenli Melike Dara Güner katıldı. İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, Dink’in vurulmasının üzerinden 3 yıl geçtiğini belirterek, “Sevgili Hrant; geçen 3 yıl içerisinde uğrunda mücadele ettiğin değerlerle ilgili olarak, ‘iyiye doğru çok şey değişti, seni katleden tüm faillerin yakalandı, devlet içinde kümelenen karanlık güçlerin tamamı tasfiye edildi. Halkların tümü artık kardeşçe yaşamakta’ demek isterdik. Ancak maalesef bu ülkede hala güvercinler vurulmakta, tutuklanmakta, yaşadıkları yerlerden sürülmekte ve linç edilmektedir” dedi.

Dink cinayetiyle ilgili beşi tutuklu 20 sanık yargılanıyor. Ailenin avukatları cinayete giden yolda ihmali bulunan kamu görevlilerinin hala yargı önüne çıkmadığını vurguluyor.

ANF NEWS AGENCY

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s