SARMAŞIK Derneği’nden Zaman haberine yalanlama

SARMAŞIK Derneği’nden Zaman haberine yalanlama

ANF11:54 / 21 Ocak 2010 HABER MERKEZİ – SARMAŞIK Derneği, Zaman gazetesinde yer alan “Sayıştay, derneğe aktardığı para için Baydemir’in savunmasını istedi” başlıklı haberin gerçekle bir ilgisi bulunmadığını belirterek, bu tür haberlerin “kasıtlı” olduğunu kaydetti.

Zaman gazetesinin internet sitesinde bugün yer alan bir habere ilişkin açıklamada bulunan SARMAŞIK Derneği Genel Sekreteri Mehmet Şerif Camcı, “Sayıştay, derneğe aktardığı para için Baydemir’in savunmasını istedi” başlıklı haberin gerçekle bir ilgisi olmadığını belirtti. Camcı, “derneğin yasal dayanağı olmadan çalışmalar yaptığını iddia eden, daha da önemlisi dernekten destek alan 2300 aile yani 15 bin insanı güç duruma sokan ve kamuoyunu yanıltan bilgilerin” haberde yer aldığını ifade etti.

BİR YIL ÖNCEKİ BİR OLAY

Sayıştay’dan SARMAŞIK Derneği’ne herhangi bir “darbe” sözkonusu olmadığını belirten Camcı, şöyle dedi: “Çünkü Sayıştay her kamu kurum ve kuruluşunu olduğu gibi belediyeleri de düzenli periyotlarla denetlemekte; yasalara, yönetmelik ve genel teamüllere aykırı gördüğü hususları yazılı olarak ilgili kuruma iletmektedir. Habere konu Sayıştay denetlemesi de yaklaşık 1 yıl önce gerçekleşen bir durum olup belediyenin tüm iş ve işlemlerini denetleyen Sayıştay, SARMAŞIK Derneği ile ilgili olarak belediye yetkililerinden konuyla ilgili olarak yapılan işlemin gerekçe ve yasal dayanağını sormuştur. Kaldı ki sadece bu konuyla ilgili değil 30’u aşkın konu için Sayıştay denetçileri bilgi istemiştir. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri de SARMAŞIK Derneği ile ilgili olarak ekte sunduğumuz bilgiler ışığında Sayıştay’a bilgi vermiş ve olay kapanmıştır. Çünkü verilen bilgiler Sayıştay denetçilerini ikna etmiş olacak ki bu bilgilendirme sonucunda belediye aleyhine açılan ne bir yasal girişim ne de en ufak yazılı dahi olsa bir ihtar dahi gelmemiştir. Bu nedenle olaya bakıldığında Sayıştay tarafından SARMAŞIK derneğine her hangi bir darbenin söz konusu olmadığı açıktır.”

“SARMAŞIK Derneğimizin bünyesinde kurulu bulunan GIDA BANKASI’ nın 46 kurumsal ortağından biri olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin ortaklığını engellemek amacıyla Diyarbakır Valiliği tarafından açılan dava için de lehimize bir husus olduğunu belirtmek istiyoruz” diyen Camcı, “yetkililerin savunmasının istenmesi” durumunun da “rutin bir savunma isteminden ibaret” olduğunu kaydetti.

AMAÇ AÇLIĞA MAHKUM ETMEK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin SARMAŞIK Derneği ile yaptığı 5 yıllık protokol sözleşmesinin valiliğin itirazı üzerine Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi kararıyla iptal edildiği iddiasını da yalanlayan Camcı, “Çünkü açılan bir dava var doğru, fakat henüz mahkemenin iptal konusunda vermiş olduğu bir karar bulunmamaktadır. Henüz başlamamış olan bir davayı bitmiş ve de Belediye Meclis kararı iptal edilmiş gibi neden gösterilmeye çalışılır ve kamuoyu yanıltılmaya çalışılır anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

“SARMAŞIK Gıda Bankası Projesi’nin 2007 yılında başlayan ve 3 yıldır başarıyla her ay 2300 aileye düzenli, adil ve de çağdaş yöntemlerle Gıda Desteğinde bulunan Türkiye’nin yüz akı çalışmalarından biri olduğunu” belirten Camcı, derneğin yasal dayanağının da sağlam olduğunu ifade etti. Camcı, “Böylesi ‘kutsal’ bir çalışmayı desteklemek yerine bir yandan Diyarbakır Valiliğinin yapmaya çalıştığı yöntemlerle engellemeye çalışmak, diğer yandan kimi basın yayın organlarının yaptığı gibi de yanlış bilgilendirme ve dezenformasyonla kamuoyunu yanıltmak bu yolla da SARMAŞIK ile her geçen gün büyüyen dayanışma ağını zayıflatmaya çalışmak her şeyden önce SARMAŞIK’tan destek alan 15 bin insanı düşünmeden açlığa mahkum etmektir” diye belirtti.

ANF NEWS AGENCY

FOTOĞRAFANALİZSÖYLEŞİFOTOĞRAF

null
1/7Taş atan çocuk: Cezaevinde koşullar çok ..
DTP başvurusu AİHM’de
Yeşil’in oğluna çete suçundan 29 yıl hap..
Yoksul bin öğrenciye giyecek yardımı
TPAO Cudi Dağı’nda petrol buldu

Foto Galeri
ANALİZAnlamadığını söyleme Nasuhi İran muhalefeti bu taleplerle başarılı olmaz Çukurambar, darbe operasyonuna dönüşebilir Kürtler ‘bu fotoğrafı’ unutmaz! Devamı

SÖYLEŞİ’Biz spor emekçileri sendikasıyız’ Nurettin Sofi: Süreç tek taraflı devam etmez Cemil Bayık: AKP devletin son direniş mevzisidir Bayık: Kozmik odaya siyasal İslam yerleşecek Devamı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s